Aktuální článek
Legální konopí přinese letos americké ekonomice 92 miliard dolarů

Legální konopí přinese letos americké ekonomice 92 miliard dolarů

  • Nová analýza trhu ukazuje, jak významným motorem se pro americkou ekonomiku stává legální konopí.

Není žádným tajemstvím, že konopný průmysl má potenciál přivádět do státních rozpočtů velké peníze. Nyní jsou však k dispozici konkrétní čísla, která mluví za vše. Přestože ne všechny americké státy doposud konopí legalizovaly, prodej naší oblíbené rostliny má v roce 2021 do státních pokladen přispět bezmála 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun). To je o třicet procent vyšší suma než loni, přičemž v roce 2025 by dle prognózy měla činit 169 miliard.

Regulovaný konopný sektor vytvořil obrovské množství nových pracovních pozic, díky čemuž konopí nepřímo pumpuje do místní, státní i celonárodní ekonomiky obrovské množství peněz.

Podle analýzy magazínu Marijuana Business Daily byl celkový dopad na ekonomiku vypočten za pomoci srovnání podobných odvětví průmyslu. Zahrnuta je zemědělská, zpracovatelská i maloobchodní aktivita.

Jak vypadá legalizační budoucnost?

Při důkladnějším plošném prozkoumání lze zjistit, jak bude vypadat budoucnost konopí a jakou měrou bude schopno v nadcházejících letech podporovat celé hospodářství. Konkrétně analytici předvídají, že za každý dolar, který zákazníci a pacienti v prodejně za rekreační nebo léčebné konopí utratí, půjde dalších 2,5 dolaru zpět do ekonomiky. Významný pozitivní dopad pocítí napříč Spojenými státy i lokální ekonomika v místech, kde se konopný byznys rozvíjí.

Velkou roli hrají každodenní výdaje zaměstnanců v konopném sektoru, které zahrnují bydlení, dopravu, jídlo, ale i zábavu. Legální a regulovaný průmysl vytvořil obrovské množství nových pracovních pozic, díky čemuž konopí nepřímo pumpuje do místní, státní i celonárodní ekonomiky obrovské množství peněz.

Kromě toho jdou do hospodářství stovky milionů dolarů skrze daně. Takto vybrané peníze pak mohou využít místní správy i samotné státy. Účely, ke kterým jsou peníze využity, se stát od státu liší. Nejčastěji jsou z nich však financovány školy, stavby a opravy silnic nebo programy zaměřené na léčbu závislostí.

A díky ekonomickému boomu, který mohutná expanze průmyslu s legálním konopím přinesla, dochází v mnoha státech i k výraznému růstu v oblasti maloobchodu, zpracovatelského sektoru i zemědělství. Celá řada společností i jednotlivců se do těchto oblastí nyní díky existenci legálního konopí přesouvá.

Společnosti musejí navíc investovat do vybavení a moderních technologií, bez kterých se pěstírny a výrobny neobejdou, což má na ekonomiku rovněž velmi pozitivní vliv.

Situace v jednotlivých státech

Výsledky analýzy se v jednotlivých státech pochopitelně liší, ovlivňuje je totiž celá řada faktorů jako objem trhu, zda je v daném státě legální rekreační konopí nebo kdy bylo legalizováno.

V řadě států, které konopí již nějakou dobu regulují, došlo v poslední době k významnému rozmachu. Příkladem budiž Kalifornie, kde se nachází nejobjemnější trh s konopím v celých Spojených státech.

Účely, ke kterým jsou peníze z legálního konopí využívány, se stát od státu liší. Nejčastěji jsou financovány školy, stavby a opravy silnic nebo programy zaměřené na léčbu závislostí.

Jen tam má legální konopí do hospodářství do konce roku 2021 přispět dvaceti miliardami dolarů. Ve státech Colorado, Illinois, Oregon a Washington se odhadovaná suma pohybuje okolo deseti miliard. Podobné částky jsou očekávány i ve státech New Jersey a New York, kde se pomalu, ale jistě rozvíjí trh srovnatelného formátu. Jde navíc o velmi hustě obydlené oblasti, což znamená vyšší množství dychtivých zákazníků.

Znatelný dopad mohou však očekávat i státy s nižším počtem obyvatel. Mezi ty patří například Nevada, která předpokládá, že do státní kasy připluje za každého uživatele konopí 1 917 dolarů ročně. Na Aljašce, v Coloradu či v Oregonu se na člověka jedná zhruba o 1 500 dolarů. V Kalifornii sice každý zákazník „přispěje“ pouze 500 dolary, celkově však kalifornský průmysl zůstává suverénně na první příčce.

Nelze s jistotou a naprostou přesností říct, jak se bude konopnému průmyslu do budoucna dařit, neboť není jasné, jaké státy budou další na řadě s legalizací a kdy k ní dojde, případně zda k ní v nadcházejících letech dojde na federální úrovni. Faktem však zůstává, že dosavadní čísla jsou ohromující. A podobné analýzy jsou klíčem k vytvoření si obrázku o tom, co může do budoucna konopný průmysl nabídnout.

Zdroj: US Economy Expected To Receive $92 Billion From Legal Cannabis This Year

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!