Aktuální článek
Loni v americkém konopném průmyslu vzniklo dalších 107 000 pracovních míst

Loni v americkém konopném průmyslu vzniklo dalších 107 000 pracovních míst

  • Spotřebitelé ve Spojených státech v roce 2021 utratili víc za konopí než za mléko a energetické nápoje.

Velikost a výkonnost amerického trhu s legálním konopím roste a díky tomu v rámci celého sektoru vzniká více zaměstnaneckých pozic než v jiných.

Třetinový růst

Podle zprávy Leafly se jich jen v roce 2021 vytvořilo 107 tisíc, čímž se jejich počet zvedl o 33 procent na celkem 428 tisíc. Loňský rok se tak stal pátým v řadě, kdy se množství pracovních míst v americkém konopného průmyslu zvýšilo o více než 27 procent.

Společnost Leafly každoroční zprávu o zaměstnanosti vytváří na základě konzultací ve spolupráci s datovou firmou Whitney Economics. Ve statistikách zahrnuje běžné pozice jako pěstitel nebo prodejce, které se někdy označují za „zaměstnance, co přichází do kontaktu s konopím“. Vedle toho se ale zaměřuje i na pomocný personál v licencovaných firmách, jako jsou účetní, personální pracovníci, právníci, ostraha, údržbáři a stavebníci.

Jen v roce 2021 vzniklo v americkém konopném průmyslu 107 tisíc pracovních míst, čímž se jejich počet zvedl o 33 procent na celkem 428 tisíc.

Zmínění jsou i zaměstnanci konopných mediálních a technologických společností nebo jejich mluvčí, lobbisté a partneři. Pouze pracovní místa z oborů specializovaných na technické konopí ve zprávě uvedeny nejsou.

Ve srovnání s velkými sektory jako finančnictví (ve ke kterém přibylo 145 tisíc pozic) a stavebnictví (kde vzniklo 165 tisíc pozic) se jedná o vcelku impozantní nárůst. 

Miliardy dolarů v tržbách

Ve všech 11 amerických státech, kde je konopí legální pro rekreační účely, a v 27, v nichž je k dostání jen pro léčebné využití, se za rok prodaly konopné výrobky v hodnotě 25,6 miliard dolarů.

To je více, než kolik peněz vydělali prodejci mléka (16 miliard dolarů) a energetických nápojů (20 miliard), ale zase méně než spotřebitelé utratili za doplňky stravy (55 miliard), víno (78 miliard) nebo pivo (94 miliard).

Leafy předpovídá, že do roku 2025 budou celonárodní roční tržby z konopí ve Spojených státech činit 45 miliard dolarů.

Tržby amerického konopného průmyslu na konci roku zvednou o 18 procent na 29,2 miliard dolarů.

Nejvíce lidí zaměstnává konopný průmysl v státě Kalifornie (84 tisíc). Další v pořadí jsou Colorado (38 tisíc), Michigan (31 tisíc), Illinois (29 tisíc) a Massachusetts (27 tisíc).

Čistá hodnota kalifornského konopného sektoru činí 5 miliard dolarů a ještě poroste. Čeká se jen, až zákonodárci zmírní mimo jiné některé lokální regule. V Coloradu čisté jmění představuje 2,2 miliardy.

Ze států, kde je povolené jen léčebné konopí, zaměstnávají nejvíce osob Pensylvánie (27 tisíc) a Florida (26 tisíc).

Další perspektivy

Podle autorů zprávy se s velkou nadějí očekává další růst. V konopném průmyslu by pak ve Státech mohlo potenciálně pracovat 1,5 až 1,8 milionu lidí.

Ti, kteří by chtěli letos v tomto sektoru najít uplatnění, by se měli vydat do New Jersey, kde by si na začátku léta měli přijít na své vedle pacientů i rekreační uživatelé. Státy Nové Mexiko, New York a Connecticut plánují vydávat licence firmám zaměřeným na konopí pro rekreační využití, což povede k vytvořených dalších desítek tisíc pracovních míst.

Leafly očekává, že se tržby amerického konopného průmyslu na konci roku zvednou o 18 procent na 29,2 miliard dolarů. Růst se bude týkat především států New Jersey, Illinois, Pensylvánie a Florida.

Kvůli tomu, že ve Spojených státech konopí stále není všeobecně legální, Federální úřad práce o zaměstnancích v konopném sektoru ani nevede záznamy.

Zdroj: mugglehead.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!