Aktuální článek
Lucembursko jako první v Evropě legalizuje pěstování a užívání konopí

Lucembursko jako první v Evropě legalizuje pěstování a užívání konopí

  • Lucembursko je první zemí v Evropě, která legalizuje produkci i konzumaci konopí.

Podle pátečního oznámení lucemburské vlády budou moci dospělí pěstovat až čtyři rostliny konopí.  Díky tomu bude Lucembursko první zemí v Evropě, která legalizuje produkci i konzumaci konopí.

Jelikož legislativní situace okolo konopí v Nizozemsku anebo třeba v Portugalsku za dlouhé roky nepokročila o kus dál, Lucembursko se nyní stává první evropskou zemí, která skutečně legalizuje konopí. Domácí pěstitelé budou moci pěstovat své čtyři rostliny v místě bydliště, a to uvnitř nebo venku, na balkoně, terase nebo zahradě. Zachován bude zákaz konzumace a přepravy konopí nebo produktů z něj na veřejnosti. Obchodování s konopím nebo s jinými jeho produkty než semeny, ať už zdarma či za úplatu, zůstane zatím zakázáno.

Důvody ke změnám

Podle slov vládních činitelů bylo důvodem k zásadní změně přístupu k rekreačnímu užívání a pěstování konopí to, že prohibice nedokázala odradit obyvatele od jeho užívání.

Podle nové legislativy budou moci osoby starší 18 let legálně pěstovat pro vlastní potřebu až čtyři rostliny na domácnost.

Ministr spravedlnosti Sam Tamson označil změnu zákona o domácí produkci a spotřebě za první krok. „Chceme začít tím, že lidem umožníme pěstovat doma. Jde o to, aby se spotřebitel nedostal do nelegální sféry, pokud konopí konzumuje, a abychom nepodporovali celý ilegální řetězec od výroby přes přepravu až po prodej, se kterým je spojena spousta neštěstí. Chceme udělat vše pro to, aby z nelegálního černého trhu odcházelo stále více lidí.“

Vládní zdroje uvedly, že změna legislativy je vedena snahou liberalizovat spotřebu a pěstování „mezi zdmi svého domova“. Tento první krok povede k zásadnějším změnám regulace nakládání s konopím, jejichž cílem je udržet uživatele mimo nelegální trh. Plánuje se systém státem regulované výroby a distribuce, který má zajistit kvalitu produktu. Příjmy z prodeje mají být investovány „především do prevence, vzdělávání a zdravotní péče v široké oblasti závislostí“, jak uvedly vládní zdroje.

Nové zákony

Obecný rámec revize zákona byl dojednán před dvěma lety v koaliční dohodě mezi liberály, sociálními demokraty a Zelenými. Lucembursko se tak připojí ke Kanadě, Uruguayi a 11 státům USA, které de facto nedodržují úmluvu OSN o kontrole omamných látek. Ta signatáře zavazuje omezit „výrobu, produkci, vývoz, dovoz, distribuci, obchod, zaměstnávání a držení drog“, a to včetně konopí.

Podle nové legislativy budou moci osoby starší 18 let legálně pěstovat pro vlastní potřebu až čtyři rostliny na domácnost. Povoleno bude i obchodování se semeny bez omezení množství THC ve vzrostlých rostlinách. Zástupci vlády uvedli, že semena bude možné zakoupit v kamenných obchodech i online.

Změna legislativy je vedena snahou liberalizovat spotřebu a pěstování „mezi zdmi svého domova“.

Dále dojde v Lucembursku ke zmírnění zákona o konzumaci a přepravě, kdy množství do 3 gramů již nebude považováno za trestný čin, ale za přestupek. Pokuty za držení méně než 3 gramů by se snížily z dnešních 251–2500 eur na 25 eur. „Nad tři gramy se nic nemění, budete stále považováni za dealera,“ prohlásil Tamson. „Nic se nemění ani pro řidiče automobilů, stále platí nulová tolerance.“

Plány na národní výrobní řetězec i státem regulovanou distribuci byly prozatím odloženy kvůli pandemii covid-19.

theguardian.com

 

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!