Aktuální článek
Manky: Nuselský barber shop

Manky: Nuselský barber shop

Profilový obrázek
  • Dvacátý sedmý díl seriálu Zeleného Škraloupa o případech z Nuslí.

Jmenuju se Manky. Vždycky jsem chtěl bejt něčím jako „mužem ve stínu“. Bohužel se mi to nedaří. Každou chvíli se do něčeho přiseru. Každou chvíli jsem nasvícenej jak vánoční stromek. Každou chvíli řeším něco, o co jsem nestál.

Ale co. Jak říká můj kámoš Džudo – srát na to.


NUSELSKÝ BARBER SHOP

27

Šel jsem z ulice Žateckých okolo Paloučku přes Petra Rezka na Táborskou. Po ní jsem pak zamířil dolů k Bansethům. Bylo příjemné podzimní teplo.

V ulici Žateckých je Knihařství Čáp. Chodím tam léta.

Pan Čáp pracuje postaru. Fortelně. S citem pro knihu. Ovládá řemeslo, kterému se dneska skoro nikdo nevěnuje. Jsem rád, že mám pana Čápa po ruce. Knihy miluju, a když někdy v antikvariátu seženu nějaký obzvlášť rozložený salát, pan Čáp mi ho zkompletuje.

Teď jsem mu v knihařství nechal Jana Cimburu od Baara. Kompletní kniha, za desetikorunu, ale nedržela pohromadě. Pan Čáp mi slíbil, že ji dá do latě, ale až si ji přečte. Cimburu že neměl v ruce léta.

Šel jsem k Bansethům a těšil se, že si dám venku jedno. Nebo dvě. Podle toho. Zatáčel jsem kolem Jiráskových sadů, když jsem za sebou uslyšel dupání. Dřív než jsem se stihl otočit, udeřil mě někdo do zad.

„Ty vole Manky, zrovna jsem tě regulérně hledal.“

Už jsem se otáčet nemusel. Gaston. Ráčkující Gaston. Jeho „regulérně“ jsem měl naposlouchaný odmala.

Byl asi o deset let starší než já. Už mu táhlo na čtyřicet. Jak sám říkal, dostával se do věku, kdy je potřeba se rozhodnout, čím v životě bude. Jestli kosmonaut, nebo popelář.

Od někoho jiného by to znělo jako vtip, ale od Gastona jste to museli brát vážně. Ne že by byl opožděnej. Byl prostě svůj. Zvídavej a přemýšlivej a rozvážnej.

„Víš, Manky, není těžký něco posrat. To mi věř. To zvládne každej zbrklej debil. Ale neuspěchat věci, promyslet je ze všech stran, aby klaplo všechno, co klapnout má, na to musíš bejt formát. Musíš se ovládat, potlačit emoce a všechno chladně zkalkulovat. Pak se regulérně nemůžeš seknout.“

Tímhle se Gaston řídil celej život. Neustále všechno promýšlel, kalkuloval a hodnotil. Proto se zatím do ničeho nepustil.

„Až se do něčeho pustím, Manky, tak to bude tutovka. Regulérní tutovka. Žádná pochybnost. Narýsuju přímku a neuhnu z ní ani o milimetr.“

Takhle Gaston mluvil, co jsem ho znal. Dosud ale ještě nepřišel na nic, co by splňovalo jeho podmínku stoprocentního úspěchu. Až doteď.

„Ty vole Manky, mám to. Už jsem na to kápnul. Vím, do čeho se pustím.“

Zastavil jsem se a podíval se na něj. Oči mu zářily jako dvě světlušky. Baloňák kolem něho povlával. Manšestráky, co končily těsně nad kotníkama, se radostně vlnily. Sálalo z něj nadšení a elán.

„Otevřu si Barber shop.“

Vykročil jsem. Gaston se mě držel. Pokračoval jsem k Bansethům a v duchu si říkal, že těch piv dám asi víc.

„Ty si otevřeš Barber shop?“

„Přesně, Manky. První nuselskej Barber shop. Místo, kde si chlapi vydechnou, Kde se daj do pucu, aby se mohli radostně porvat se životem.“

„Ty myslíš, že tohle v Nuslích chybí?“

„Jasně že chybí, Manky. Tohle je skulina na trhu, po který jsem léta pátral.“

Chvíli jsme šli mlčky. Gaston čekal obdivnou reakci. Nějak jsem se k ní nemohl přinutit.

„Ty umíš stříhat vlasy? A vousy?“

„Ty vole Manky, na tom nic není. Potřebuješ jen nůžky a nesměj ti šilhat oči. To je všechno. Budu stříhat a holit. Včera jsem si koupil břitvu.“

„Ty budeš holit břitvou? Už jsi to někdy dělal?“

„Ty vole Manky, mi přijdeš jak malověrnej. Co je doprdele na tom někoho oholit břitvou? Strejda, co loni umřel, dělal celej život na jatkách. Vykostil krávu se zavřenejma očima. Mám cit v ruce po něm. To jsou geny. Ty se neptaj. Oholím každýho, kdo si řekne.“

„Takže Barber shop.“

„Přesně, Manky. Trochu jsi mě zklamal. Čekal bych víc nadšení. Navíc hele, nebudu na to sám.“

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!