Mechy jsou mnohdy opomenuté a nepochopené rostliny, které vám tato kniha dovede přiblížit. Mechy se dají i pěstovat, proto si přijdou na své i lidé, kteří rádi chodí do lesa i vášniví zahrádkáři.
Mech – Z lesa do zahrady: průvodce skrytým světem mechu
Brno, Kazda 2020, 1. vydání
Cena: 349 Kč
Ulrica Nordströmová
Na české vydání knihy, která je dle autorky oslavou tiché, neokázalé krásy mechu, jsem se hodně těšil, jelikož jsem dosud žádnou populárně naučnou publikaci o těchto výtrusných rostlinách nečetl ani neviděl. Ulrica Nordströmová pochází z chladného a deštivého švédského severu, a proto není divu, že ji mechy upoutaly již v raném dětství, když se nacházely všude kolem ní. Ve svém díle nás nejprve seznámí s anatomií mechů, poté nás naučí určovat hlavní druhy a představí nám nejkrásnější mechové zahrady z Japonska a Severní Ameriky. Kromě samotných zahrad máme tu čest seznámit se i s jejich majiteli nebo spíše stvořiteli, pro které jsou mechy životní láskou.
Co ale považuji za nejzajímavější a pro čtenáře nejpřínosnější část knihy, jejíž celý název zní Mech – Z lesa do zahrady: průvodce skrytým světem mechu, jsou dvě kapitoly nazvané Venkovní projekty a Vnitřní projekty. V nich se dozvíme, jak připravit, vypěstovat a zkrášlovat nádherné mechové zahrady, zahrádky nebo klidně i miniaturní mešík na balkoně či v akváriu, pokud nemáme k dispozici dům se zahradou. Kromě toho nám autorka dává nevšední tipy a rady, jak mech využít i v domácnosti – ruku na srdce, napadlo by vás třeba, že z ploníku obecného lze vyrobit efektivní a zároveň dekorativní koště třeba na vymetání popela a nepořádku z kamen?
Celou knihu provázejí nádherné fotografie (zejména japonské mechové zahrady jsou pastvou pro oči), praktické ilustrace a detailní návody.