Aktuální článek
Metamfetamin jako lék

Metamfetamin jako lék

  • Stigma, které ho obklopuje, škodí pacientům a brzdí pokrok ve vědeckém výzkumu.

Možná vás překvapí, že v nízkých dávkách dokáže metamfetamin, známý pod lidovým názvem pervitin, chránit a regenerovat mozek. Stigma, které tuto látku obklopuje, ve skutečnosti škodí pacientům a brzdí pokrok ve vědeckém výzkumu.

Stigmatizovaná léčba

„Zeptejte se svého doktora na metamfetamin.“ Takovou radu asi v televizi či rádiu běžně neuslyšíte. Skrývá se v ní však jedna překvapivá pravda – metamfetamin skutečně je účinný lék. Jeho příznivé účinky nepopírá ani i americký Úřad pro kontrolu drog (DEA), ostatně v minulosti byl předepisován při léčbě narkolepsie, obezity či ADHD.

Metamfetamin se dříve využíval jako záchranná brzda při předávkování barbituráty i jako akutní řešení nízkého tlaku při operacích. Předběžné výzkumy naznačují, že by mohl mít neuroprotektivní účinky a napomáhat tak při léčbě mrtvice či zranění mozku – některé prameny uvádějí, že by dokonce mohl podporovat růst mozkových buněk.

Přesto nás nejrůznější autority stále dokola varují, ať se tuto drogu neopovážíme byť jednou jedinkrát vyzkoušet, protože bychom si na ní mohli okamžitě vybudovat doživotní závislost. Metamfetamin po dlouhou dobu s přehledem kraloval seznamu nejnebezpečnějších pouličních drog. V poslední době ho však vystřídal nový démon jménem fentanyl. I dnes stačí zběžně prolistovat některé z předních medií a hned se dozvíte, že metamfetamin je „zákeřný vrah“, který se však pomalu vrací na scénu s ještě větší „touhou po pomstě“ než kdy dříve. Některé zpravodajské kanály zase upozorňují na nebezpečnou roli metamfetaminu v kontextu probíhající opioidní krize.

Potenciální neuroprotektivní účinky metamfetaminu nelze ignorovat.

V Severní Americe vskutku počet smrtelných předávkování stimulanty neustále vzrůstá – v některých regionech dokonce metamfetamin zabíjí ještě častěji než notoricky známý heroin. V odborném časopise Science se v září roku 2018 objevila studie, ve které vědci zkoumali data týkající se případů předávkování v Americe v období mezi roky 1979 a 2016. Výzkumníci došli k závěru, že „počet případů smrtelných předávkování metamfetaminem nejvíce vzrostl v západních a jihozápadních státech USA.“

Dle statistik Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo kvůli předávkování metamfetaminem v roce 2015 v USA hospitalizováno 14 845 pacientů a dalších 15 808 jich kvůli němu skončilo na pohotovosti. V roce 2016 zemřelo v důsledku předávkování stimulanty, mezi něž metamfetamin patří, 7 500 lidí. Téměř každý odborník, kterého se zeptáte, vám o metamfetaminu řekne, že je to zhouba lidstva, která nemá žádný přínos.

Levá pravá, lék či droga

V některých zemích, například ve Spojených státech, jsou určité formy metamfetaminu běžně dostupné v lékárnách. Mezi léčebné prostředky s obsahem této drogy patří spreje na uvolnění ucpaného nosu jako například Vicks VapoInhaler. Tento lék si přitom v lékárně koupíte i bez předpisu. Obsahuje totiž levotočivou formu metamfetaminu, která je v podstatě „zrcadlovým odrazem“ svého známějšího zlého bratra, kolem něhož se točí mimo jiné i děj populárního seriálu Breaking Bad (Perníkový táta). Farmaceutická společnost Procter & Gamble se tuto skutečnost snaží zastřít tím, že účinnou látku nazývají „levmetamfetamin“. A třeba Selegilin, což je lék, který se běžně využívá při léčbě Parkinsonovy choroby, se pro změnu na levometamfetamin metabolizuje až v lidském těle.

Mezi zrcadlovými molekulami této sloučeniny je jeden zásadní rozdíl. Dextrometamfetamin (d-metamfetamin) najdete především na černém trhu, kde ho dealeři často pančují dalšími chemikáliemi. Druhou tvář této látky nastavuje jeho levotočivý izomer levometamfetamin (l-metamfetamin), který nemá tendenci vyvolávat tak silnou závislost a uživatelé ho kvůli slabším účinkům nevyhledávají tak často.

I tato forma metamfetaminu si ale našla své rekreační uživatele. Zneužívání ve větších dávkách je však velmi vzácné, neboť stavy vyvolané l-metamfetaminem zdaleka nejsou tak příjemné a jeho silnější protějšek je navíc snadno k dostání na každém rohu. Pro uživatele je mnohem jednodušší zajít si pro drogu k dealerovi, než se ji snažit složitě extrahovat z legálně dostupných léků.

Rozdíl mezi jedem a lékem je pouze ve velikosti dávky.

V Americe lékaři svým pacientům v některých případech předepisují i čistý metamfetamin. Děje se tak poměrně zřídka, ale při těžko léčitelné obezitě, ADHD či narkolepsii někdy pomůže lék známý pod obchodním názvem Desoxyn (metamfetamin hydrochlorid). Lékaři ho dokonce předepisují i dětem starším sedmi let.

Především bychom si měli uvědomit, že metamfetamin není jen jeden. Navíc se rozhodně „nevrací na scénu“ – moderní společnost provází již dlouho. Naprosto scestné jsou pak tvrzení, že je „pomstychtivý“ či „zlý“ – je to přece jen chemická sloučenina… nemá žádnou osobnost, pocity ani záměry.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!