Aktuální článek
Mikropropagace a buněčné kultury

Mikropropagace a buněčné kultury

Profilový obrázek
  • Znovuobjevený vědecký klenot pro pěstitele konopí.

Dlouhá desetiletí stálo konopí mimo mainstream vědeckého výzkumu. Z toho důvodu jsou dnes některé moderní pěstební postupy pro odborníky na konopí naprostou novinkou, ačkoliv je pěstitelé jiných rostlin dávno využívají. Takovým znovuobjeveným vědeckým klenotem je i obor mikropropagace rostlin v laboratorních podmínkách.

Pro ostřílené pěstitele lze mikropropagaci popsat jednoduše jako druh vegetativního množení (klonování) s tím rozdílem, že odebrané části rostliny jsou řádově menší, než je tomu při běžném řízkování. Potřebné technické vybavení je o něco složitější, protože při procesu musí být zachována maximální čistota. Odebrané rostlinné tkáně jsou pěstovány ve speciálním médiu, ale základní postupy se tolik neliší.

Jak se provádí mikropropagace? 

Při mikropropagaci mohou být jednotlivé řízky skutečně miniaturní. Rostlinu je totiž možné naklonovat pouze z několika málo buněk, a to díky meristému, dělivému pletivu, které obsahuje buňky se schopností diferenciace. Ty umožnují rostlinám růst a jsou zodpovědné za tvorbu nových orgánů. Největší koncentrace dělivých pletiv se nachází ve vrcholcích rostlin, ale vyskytují se v menším množství i v ostatních částech.

Explantáty (odborný název pro řízky) vhodné pro mikropropagaci pocházejí z části rostlin s vysokým výskytem dělivých pletiv. Vzorky se nejprve očistí a umístí do průhledné nádoby s agarem z mořských řas obohaceným o cukry, které slouží jako zdroj výživy. Nádoba, ve které řízky porostou, musí být před použitím důkladně sterilizována a po umístění vzorků ihned uzavřena, aby se zamezilo zanesení nežádoucích mikroorganismů. Ty by se v optimálních podmínkách šířily neuvěřitelnou rychlostí.

Dlouhodobé skladování genetické informace rostlin ve formě meristémových kultur odstraňuje problémy způsobené kumulací patogenů.

Takto připravené meristémové kultury lze využít k dalším účelům. V případě potřeby dlouhodobého skladování genů mateční rostliny lze růst explantátu zpomalit na minimum. Stačí mu dodávat méně světla, snížit teplotu a biologické procesy se v rostlině zpomalí. Klon je také možné nechat povyrůst, přesadit a vypěstovat z něj novou rostlinu.

Další možností je použití mateční kultury k získání dalších kopií rostliny. Množení za pomoci meristémových kultur používají například velkopěstitelé banánů či borůvek. Využívají toho, že s každou další generací exponenciálně roste množství získaných klonů a zaběhlá laboratoř může s pomocí mikropropagace produkovat v krátkém čase ohromné počty identických rostlin.

Mikropropagace vs. tradiční klonování 

Tradiční metody klonování, které používá v současnosti drtivá většina konopných „školek“, vyžadují značné množství prostoru a hodně práce s matečními rostlinami i samotnými řízky. Za použití mikropropagačních technik je možné produkovat klony rychleji, ve vysoké kvalitě a na řádově menším prostoru.

Zásadní nevýhodou práce s matečními rostlinami je postupná degradace kvality odebraných řízků. To je zpravidla způsobeno kumulací patogenů a nemocí. Postupem času začnou být klony z takových matečních rostlin nekvalitní a nevhodné k dalšímu pěstování.

Na světě existuje řada kultivarů, které mají nepostradatelnou hodnotu, a genetická informace mateční rostliny může být stavebním kamenem celého výrobního odvětví. V případě konopí může mít odrůda pro pěstitele nevyčíslitelnou medicinální nebo emocionální hodnotu. Dlouhodobé skladování genetické informace rostlin ve formě meristémových kultur odstraňuje problémy způsobené kumulací patogenů a může být skvělým způsobem uchování genů vzácných kultivarů pro budoucí generace pěstitelů.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 68, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!