Aktuální článek
Miliony jointů v Illinois a legální zeleň na italských balkónech

Miliony jointů v Illinois a legální zeleň na italských balkónech

  • Zatímco po světě se přesouvají obrovská kvanta léčebné trávy pro pacienty, leckde je stále samopěstující nemocný popotahován za pár sazenic. Doufejme, že si členské země EU již záhy vezmou příklad z Itálie, kde Nejvyšší soud má i nejvíc rozumu.

Mezinárodní

–       15. ledna přinesl americký magazín a zpravodajský server Marijuana Business Daily informace o tom, že Evropská komise doporučila jednotlivým státům Evropské unie, aby jejich zástupci hlasovali pro tři ze šesti doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně mezinárodní klasifikace konopí v rámci Komise pro narkotika při OSN. Podle komentátora jde o víceméně dobrou zprávu, protože v případě přijetí doporučení budou evropské země hlasovat jednotně. V případě úspěchu by došlo k vyřazení konopí a pryskyřice z něj ze IV. Skupiny Jednotné úmluvy o omamných látkách z roku 1961. 

USA

–       Na konci roku 2020 se odehrají nejen ostře sledované prezidentské volby, které hodně napoví, kdy bude konopí v Americe legalizováno na federální úrovni (skoro všichni demokratičtí kandidáti jsou pro legalizaci a současný prezident Trump se vyjadřuje pokaždé jinak), ale o legalizaci se bude rozhodovat i na úrovni několika států. Důkazem jsou lednová vystoupení guvernérů například států New York (Andrew Cuomo) a Nového Mexika (Michelle Lujan Grishamová), kteří opakovaně vyzvali zákonodárce, aby ve svých státech v průběhu tohoto roku konopí legalizovali. 

V Illinois se první den po legalizaci prodalo konopí v hodnotě více než 70 milionů korun.

–       31. prosince, tedy den před zahájením legálních prodejů ve státě Illinois, oznámil guvernér, filantrop a velký podporovatel legalizace konopné prohibice Jay Robert Pritzker, že z moci svého úřadu dává pokyn státním zástupcům, aby vymazali záznam z trestního rejstříku 11 000 obyvatelům tohoto státu, kteří se provinili nenásilnými trestnými činy v souvislosti s konopím. 

–       Na konci prvního lednového týdne informovala média po celém světě (dokonce i česká) o velmi úspěšném prvním týdnu legalizace v Illinois, kde se jen během novoročního dne prodalo konopí v hodnotě více než 70 milionů korun. Za první týden se podle státního ministerstva financí a regulací uskutečnilo více než 271 000 prodejů, které prodejcům vynesly v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun. Výrazná část z této sumy poputuje do státní pokladny v rámci daní uvalených na prodej, distribuci a nakládání s legálním konopím. Illinois je sice už jedenáctým státem, který v Americe legalizoval rekreační konopí, ale je prvním, který je ze všech stran obklopen poměrně konzervativními státy, kde stále panuje prohibice. Za obrovskou poptávkou tak lze hledat i „hlad“ po konopí ze strany obyvatel Wisconsinu, Iowy, Missouri, Kentucky a Indiany, což potvrzují i průzkumy mezi nakupujícími.

Kanada

–       17. prosince zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví zprávu s oficiálními statistikami prodeje rekreačního konopí v prvním roce legalizace. Ukázalo se, že i přes řadu překážek a pokračující nadvládu černého trhu si Kanaďané „občas“ konopí koupí i legální cestou – za dvanáct měsíců se prodalo 88 676 kilogramů sušených palic a meziroční nárůst oproti říjnu 2018, kdy legální prodeje začaly, je trojnásobný. Přesto je celý kanadský konopný sektor ve velké finanční krizi, která nejspíše v následujících měsících povede ke krachu několika velkých i menších producentů. Shoduje se na tom většina analytiků, kteří konopné odvětví v Severní Americe sledují. 

Zdroj: Sensiseeds.com

Itálie

–       27. prosince rozhodl Nejvyšší italský soud, že pěstování malého množství konopí pro vlastní potřebu neodporuje ústavě a nemůže tak být trestáno. V rozhodnutí se konkrétně píše: „Není zločinem, pokud se pěstování malého množství marihuany odehrává v domácích prostorech a výhradně za účelem osobní spotřeby.“ Politici reagovali různě, někteří volají po legalizaci na legislativní úrovni, někteří varují, že se jedná o „šikmou plochu“, přičemž nejvíce se rozhodnutí nelíbilo především extrémní nacionalistické Lize severu a jejímu předsedovi Matteu Salvinimu. Více si o situaci v Itálii můžete přečíst v rubrice Válka proti drogám v tomto čísle. 

–       V polovině prosince oznámilo ministerstvo zdravotnictví, že v roce 2020 plánuje trojnásobně navýšit domácí produkci léčebného konopí. Důvodem je snížení závislosti na importu ze zahraničí a vytrvalý nárůst spotřeby – v roce 2018 si italští pacienti zakoupili téměř 600 kilogramů léčebného konopí. Domácí produkce probíhá i nadále pod taktovkou ministerstva obrany, které se dohodlo s představiteli Toskánska na vybudování komplexu v hodnotě 35 milionů korun, kde se bude léčebné konopí pěstovat, zpracovávat do extraktů a budou zde i designovány a prováděny klinické studie.

Velká Británie

–       6. ledna skončil ostře sledovaný případ pětapadesátiletých Lezley a Marka Gibsonových ze severoanglického města Carlisle. Provinit se měli tím, že pěstovali konopí, které následně Lezley užívala kvůli mírnění symptomů roztroušené sklerózy. V lednu loňského roku k nim domů vtrhlo policejní komando a zabavilo deset malých řízků a tři čokoládové tyčinky s THC, za což byl pár následně obviněn a postaven před soud. Pár se obhajoval tím, že v minulosti žena užívala Sativex, který jí pomáhal, ale jeho cena je neúnosně vysoká. První stání proběhlo právě 6. ledna a k příjemnému překvapení obviněných jím celý proces skončil. Státní zástupce Brendan Burke totiž na úvod prohlásil, že ačkoli byla prokázána „nezákonná produkce“ konopí, po zohlednění všech okolností shledal, že pokračování trestního řízení proti paní Gibsonové „není ve veřejném zájmu“. Kéž by podobně začali ke konopí přistupovat i státní zástupci v Čechách, kteří místo toho vedou proti konopí svou svatou válku, v níž se neohlížejí na to, komu zrovna ničí život.

Polsko

–       Polsko je známo jako země s tvrdými represivními zákony a konzervativním postojem vůči konopí. Že tento přístup zrovna v boji proti drogové kriminalitě nepomáhá, ukazuje případ, který rozkryla policie na začátku ledna. Ukázalo se, že osmadvacetiletý šéf jednoho drogového gangu si objednal vraždu ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra a jednoho nejmenovaného státního zástupce, za kterou zaplatil zálohu v přepočtu 600 000 korun. Vraždu si dle deníku Rzeczpospolita objednal Jan S. proto, že je považoval za úhlavní hrozbu pro svou činnost.

Evropská komise doporučila jednotlivým státům EU, aby hlasovaly pro změnu mezinárodní klasifikace konopí.

Izrael

–       2. ledna oznámili zástupci izraelské konopné společnosti Canndoc, v níž působí mimo jiné i bývalý premiér Ehud Barak, že se dohodli s kanadským velkoproducentem Tilray na dovozu 2,5 tuny léčebného konopí z portugalského kampusu této kanadské firmy. Celou dohodu posvětila izraelská vláda a prvních 250 kilogramů už dorazilo do Izraele. V rámci uzavření strategického partnerství by nejprve Tilray měla pomoci uspokojit domácí izraelskou poptávku, která v současnosti převyšuje nabídku, nicméně v blízké budoucnosti by měl naopak Canndoc dodávat konopí společnosti Tilray. Ta ho následně bude distribuovat do patnácti zemí světa, v nichž působí.


Thajsko

–       Věci donedávna nevídané se odehrávají v poslední době v Thajsku, které se rychle stává průkopníkem konopných reforem nejen v Asii, ale v celém světě. O otevření prvních z dlouhé řady klinik provozovaných ministerstvem zdravotnictví, které nemocným vydávají extrakty, píšeme v rubrice IACM v tomto vydání, nicméně to není zdaleka vše. Na konci roku schválila vláda navýšení povoleného limitu THC v technickém konopí na 1 procento, jak oznámila národní Komise pro kontrolu drog.

–       27. prosince podepsali ministři zdravotnictví a spravedlnosti společné memorandum o porozumění, kterým vyřazují kratomové listy z thajského seznamu narkotik. Důvodem je snaha zkoumat kratom a konopí z medicínského hlediska, nikoli klást důraz pouze na jejich zneužívání. 

–       Pozornost celého světa ale nevyvolaly zprávy o otevírání konopných klinik nebo dekriminalizaci kratomu, nýbrž fotografie thajského premiéra z 11. prosince. Ta ho zachycuje na slavnostní akci u příležitosti spuštění vládní vzdělávací internetové stránky o léčbě konopím, kde spolu s dalšími účastníky dostal roztomilého plyšáka, jenž zpodobňuje maskota stránky „doktora Ganju“. [1] [B2] V redakci nyní probíhají sázky, kdy se s podobnou fotografií vytasí PR tým našeho premiéra.

Kolumbie

–       Na konci roku 2019 informovali zástupci Mezinárodního výboru pro kontrolu drog při OSN (INCB), že Kolumbii byla v roce 2020 přidělena kvóta na produkci skoro 60 tun konopí s vysokým obsahem THC, a to za účelem výzkumu a prodeje nemocným v rámci systému léčebného konopí. Tento limit se nevztahuje na produkci konopí s vysokým obsahem CBD.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!