Aktuální článek
Mimosa Evo: Triumf evoluce

Mimosa Evo: Triumf evoluce

Redakce
  • Ovocný indikový hybrid od Barney’s Farm – triumf evoluce!
+3
Zobrazit galerii

Jako by těch skvostů v roce 2020 nebylo málo! Do kalifornské kolekce od Barney’s Farm přibyl další prominentní přírůstek: Mimosa Evo. Původní Mimosu vyšlechtili američtí Symbiotic Genetics z odrůd Clementine a Purple Punch. Verze od Barney’s Farm však jde ještě o krok dál, a proto má přídomek „Evo“, coby symbol prodělané evoluce.

Barney’s totiž spojili Mimosu se svou vlastní genetikou Orange Punch, díky čemuž se ještě více zvýraznil již tak mocný podíl citrusových plodů v buketu. Tato šedesátiprocentní indika chutná po tropickém ovoci s tóny pomeranče a citrónu a lehkou příměsí lesního ovoce. Voní exoticky po mandarinkách a dalším tropickém ovoci.

V indooru potřebuje 65 až 70 dní květu. Venku roste do výšky 200 až 220 centimetrů a dozrává na začátku října. Neklade na zahradníka žádné velké nároky (pouhé 2 body na pětibodové škále).

Testuje Mr. Knolle

Testu se ochotně ujal grower Mr. Knolle. Zasadil dvě semínka a do tří dnů hbitě vykoukly rostlinky. Mr. Knolle se jim rozhodl dát tři a půl týdne vegetativního růstu.

Vyrostly z nich silně košaté rostliny se středně širokými listy. Před zahájením květové fáze měla jedna Mimosa Evo na výšku 28 centimetrů a druhá 30.

Purpurové listy

Na přepnutí z režimu 18/6 na 12/12 zareagovaly za šest dnů, kdy Mr. Knolle spatřil první samičí chloupky. Po dvou a půl týdnech již byly obě kytky obsypány hutnými „poupátky“. Po pěti týdnech byly pokryté pozoruhodně hustým kobercem trichomů.

Notný nános pryskyřice vydává intenzivně tropickou vůni, v níž je všechno – pomeranč, mandarinka, grapefruit i citron.

Ve vůni se začaly rýsovat rozkošné pomerančové tóny. Překvapivé bylo, že zejména okvětní lístky, ale i velké listy se začaly barvit do purpurova! Kalichy přitom zůstávaly zelené.

Přehlídka pryskyřice

V druhé polovině květové fáze palice na obou exemplářích Mimosy Evo jen bobtnaly a bobtnaly a nalévaly se pryskyřicí, která se na nich vršila jako nánosy cukru. Zasněžené vrcholky květů kontrastovaly s nachovými tóny listů, rovněž pokrytých trichomy. Mr. Knolle byl dočista unesen a musel uznat, že po vizuální stránce je tato odrůda opravdu spektakulární. Ale nejen to, jak poznamenal: „Notný nános pryskyřice vydává intenzivně tropickou vůni, v níž je všechno – pomeranč, mandarinka, grapefruit i citron.“

V den sklizně byly palice nejen extrémně lepkavé, ale navíc i hodně tvrdé a hutné. Až do samého konce byly obě rostlinky značně uniformní, s finální výškou 65 a 68 centimetrů.

Jako z katalogu

„Tyhle supertučné nugety s bombastickou krustou trichomů vypadají vážně jako ojíněné. Klidně bych je mohl nafotit do nějakého luxusního katalogu!“ podivoval se Mr. Knolle. „Po usušení lehce změnily barvu – jsou jakoby namodralé. Když přivoním ke sklenici, mám pocit, jako bych si někde v tropech dal koktejl s cizokrajným ovocem!“

Konečný verdikt

Mr. Knolle svůj test uzavřel slovy: „Premiéra Mimosy Evo od Barney’s Farm v mé pěstírně proběhla dokonale! Jedna věc je nadchnout se odrůdou při četbě katalogu, druhá věc je vidět, že skutečnost dalece předčí očekávání. Je to dechberoucí odrůda a mě by zajímalo, který čaroděj v jejich šlechtitelském týmu tohle spískal! Toto je velký triumf v evoluci odrůd.“


Data o pěstování

Genetika Mimosa x Orange Punch
Fáze růstu tři a půl týdne (po vyklíčení)
Fáze květu 66 + 69 dnů / obecně 65–70
Médium substrát Plagron Grow Mix, 10litrové květináče
pH 6,4–6,7
EC 1,2–1,8 mS
Osvětlení 3 x SANlight S4W, 1 x SANlight S2W
Teplota 20–28 °C
Vlhkost vzduchu 40–60 %
Zavlažování ručně
Hnojiva Organic Bloom Liquid od Green Buzz Liquids
Stimulátory/doplňky More Roots, Humin Säure Plus, Big Fruits, Fast Buds a Clean Fruits od Green Buzz Liquids
Prevence CleanLight Pro (prevence plísně)
Výška 65 + 68 cm

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!