Aktuální článek
MJBizCon Las Vegas – na velikosti záleží

MJBizCon Las Vegas – na velikosti záleží

  • Nevada je jedním z jedenácti států USA, kde je konopí legálně dostupné ve specializovaných prodejnách. Město hříchů Las Vegas je dnes také místem konání bezesporu největšího konopného veletrhu na světě.
+12
Zobrazit galerii

Marihuana, byznys, Las Vegas – před pár lety by se tato tři slova mohla vedle sebe objevit leda tak v kriminální rubrice. Časy se ale mění a Nevada, kde se Las Vegas nachází, je jedním z jedenácti států USA, kde je konopí legálně dostupné ve specializovaných prodejnách. Město hříchů je dnes také místem konání bezesporu největšího konopného veletrhu na světě. Měl jsem příležitost se ho osobně zúčastnit a musím se o tu zkušenost s vámi podělit.

Rok 2019 byl pro mne z hlediska počtu navštívených veletrhů a konferencí velmi rušný. Všechny ale byly v Evropě a zkušenost s americkým veletrhem mi prozatím chyběla. O výstavě MJBizCon v Las Vegas jsem slyšel samé superlativy. Přes 1 300 vystavovatelů z více než 70 zemí představuje svoje produkty zhruba 35 tisícům návštěvníkům z celého světa. K tomu se koná rozsáhlá odborná konference a další doprovodné akce.

Tato událost je věnovaná především odborným návštěvníkům, kteří v konopném odvětví podnikají nebo se na to chystají. Tomu odpovídá i cena vstupenek. Nejlevnější z nich, zahrnující pouze vstup na výstavu, stojí 500 dolarů. Nejdražší vstupné zahrnující i konferenci a vstup do soukromých konferenčních místností dosahuje ceny 1 200 dolarů. Pokud k tomu připočtete letenky, ubytování a pobyt ve městě, které zná tisíce způsobů, jak vám vytáhnout peníze z kapsy, aniž byste si to dvakrát vyčítali, musíte mít dobrý důvod se na MJBizCon vydat. Já jich měl hned několik, a navíc jsem spojil cestu s návštěvou jedné větší pěstírny v Coloradu – o té se dočtete v některém dalším čísle Legalizace.

Zdroj: Mr. José

Výstava

Veletrh začínal ve středu. Abych se vyhnul frontám u akreditace, vyrazil jsem do haly Convention Center, kde se výstava konala, už v sedm hodin ráno. Díky tomu jsem mohl na veletrh vniknout už mezi prvními a neztrácet čas. Výstavní prostor byl obrovský a expozice některých vystavovatelů mi vyrážely dech. Tu byl k vidění dvoupodlažní extraktor, jinde zaparkovaný návěs schopný zpracovávat konopí přímo na poli. Velké výstavní plochy byly věnované systémům pro vytápění, ventilaci a klimatizaci nebo vertikální pěstební systémy. Poměrně velký prostor měly systémy na sledování a značení produkce konopí od zasetí až po prodej koncovým zákazníkům. Nechyběly ani výdejní automaty s implementovanými systémy pro ověření věku kupujícího. Tradičně velké zastoupení měli výrobci osvětlení. Často byli k vidění producenti různých terpenových profilů a výrobci potravin nejen s CBD.

Mým cílem bylo omrknout pěstební a zavlažovací systémy a obecně všechno, co se týkalo pěstování pod umělým osvětlením nebo ve skleníku. Rozhodl jsem se tedy první den projít výstavu co nejrychleji a vytipovat stánky, ke kterým se budu další dny vracet. Byla to správná volba. Výstava byla ve středu otevřená osm hodin, a to byl přesně čas, který mi trvalo celou výstavu projít. Pravda, měl jsem pauzu na oběd a u pár stánků jsem se zapovídal, ale škoda, že jsem si nezapnul krokoměr, moc by mě nachozená vzdálenost zajímala. Další dny už jsem chodil na jistotu. Organizace výstavy je vynikající. Aplikace MJBizCon vám umožňuje si zaznamenat zajímavá místa, na která vás pak naviguje z kteréhokoli bodu výstaviště. Ušetřilo mi to spoustu času.

Zajímavosti

Zajímavostí bylo v Las Vegas k vidění spousty. První věc, která mne zaujala, byla plně automatická, aeroponická klonovací skříň Quiclone. Jediné, co musíte udělat, je klon uříznout a vložit do sadbovače. Ten je vybaven korkovými válečky, které se obepnou kolem stonku. Skříň je plně klimatizovaná, vybavená osvědčeným LED osvětlením a zavlažovací systém neustále upravuje teplotu, pH i EC vody. Navíc ji i sterilizuje s pomocí UV záření, čímž zabraňuje množení bakterií. Systém je vybavený záznamovým zařízením s alarmem. Pokud se ve skříni změní podmínky jinak, než jsou nastavené, okamžitě dostanete SMS nebo e-mail. Do jedné skříně se vejde 1 392 klonů a zakořenění prý trvá pár dnů. Na cenovce stojí 20 tisíc dolarů – no, není to pro každého, ale vychytávka to je.

Aplikace MJBizCon vám umožňuje si zaznamenat zajímavá místa, na která vás pak naviguje z kteréhokoli bodu výstaviště.

Poměrně často byly k vidění vzduchové filtry a sterilizátory. Při komerčním pěstování je absence patogenů ve vzduchu, potažmo výsledném produktu, naprosto zásadní. Státy, ve kterých je konopí legální, mají stanovené limity na obsahy nežádoucích látek. Nadlimitní přítomnost spor plísní nebo nečistot může učinit úrodu neprodejnou. K dostání jsou i menší modely pro domácí použití.

Velký důraz je při komerčním pěstování kladen na řízení a záznam pěstebních podmínek. Systémů, které tato data sledují a jsou kompatibilní s produkty jiných výrobců, se na veletrhu představila celá řada. Systém Aroya sice procesy neřídí, ale zato umožňuje zaznamenat podmínky jednotlivých rostlin. Sleduje teplotu a vlhkost pěstebního média i okolního vzduchu, EC substrátu, rozdíl tlaku vodních par nebo rozdíl v intenzitě osvětlení dopadajícího na různé části rostliny. Vše se přenáší bezdrátově a každá jednotka je napájena světlem ze slunce nebo umělého osvětlení instalovaného v pěstírně. Díky tomuto zařízení si můžete udělat představu o tom, jak rozdílné jsou podmínky v různých částech pěstebního prostoru. Zařízení lze použít s různými pěstebními médii.

Zdroj: Mr. José

Velmi zajímavá byla expozice firmy na posklizňové zpracování a balení konopí. Jako první mne zaujala třídička, která na velmi jednoduchém mechanické principu rozděluje suché palice na různé frakce. Takto roztříděné velikosti palic se vloží do větší balicí linky. Ta si podává plastové obaly pod násypku. Z té do nich vypadne vždy přesně odměřené množství konopí. Pohled na tuto linku v provozu je super. Záklopky jednotlivých frakcí se otevírají podle pokynů digitální váhy a dosypávají do krabiček tolik, kolik je potřeba. Stejná firma nabízí i trimmer pro šetrné obírání suchých paliček. Pracuje plně automaticky. Do zásobníku nasypete sušené květy, nastavíte požadovaný program a pak si můžete jít klidně lehnout. Trimmer si sám nasype optimální množství ze zásobníku, palice ostřihá, vysype do připravené nádoby a celý cyklus opakuje, dokud není zdrojový zásobník prázdný.

Zdroj: Mr. José

Když už jsem zmínil trimmer, neměl bych zapomenout na největší sestavu, jakou jsem kdy viděl. Kombinací deseti modulů vhodných pro obírání suchých nebo mokrých květů konopí všeho druhu vzniklo monstrum schopné očistit 800 kilogramů (!) mokrých palic nebo 160 kilogramů (!) suchých palic za jednu hodinu. To je více než 2,5 kila za minutu. Pokud jste někdy palice obírali ručně, dokážete si představit, jaký je to fofr. Podle výrobce by na stejný výkon bylo zapotřebí 175–200 lidí. Moc rád bych to viděl v provozu, takže jestli si to pořídíte, dejte mi vědět!

Málo místa na Vegas

Více místa už pro tento článek nezbývá, i když zdaleka nejsem u konce s materiálem. Ale nebojte se, o nic nepřijdete. K některým vychytávkám se v průběhu roku ještě určitě vrátím. Zatím se mějte pěkně a nezapomeňte si pořídit i příští číslo Legalizace!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!