Aktuální článek
MMM 2020: Legalizací k racionální drogové politice

MMM 2020: Legalizací k racionální drogové politice

  • Je tu 23. ročník demonstrace za legalizaci konopí.

V sobotu 5. září se v Praze uskuteční již 23. ročník pochodu za legalizaci konopí Million Marihuana March. Cílem akce, kterou pořádá spolek Legalizace.cz, je upozornit českou veřejnost, politiky i odborníky na problematiku přetrvávající prohibice konopí a vyzvat k racionalizaci drogové politiky. 

Konopí je kulturní rostlina, kterou již tisíce let využívají lidé ze všech částí společnosti. V České republice zůstává pěstování a využití konopí s obsahem THC nad 0,3 % pro osobní potřebu stále nelegální, ačkoliv četné zkušenosti ze zahraničí opakovaně poukazují na společenskou prospěšnost racionální legální regulace, která dospělým osobám přístup ke konopí umožňuje. Ukazuje se, že správně nastavené uvolnění prohibiční legislativy dokáže významně snížit zdravotní i společenská rizika spojená se získáváním konopí na černém trhu, zlepšuje přístup nemocných k bylině, snižuje kriminalitu a v neposlední řadě šetří nemalé výdaje státního rozpočtu, které jsou každoročně na perzekuci konopných uživatelů vydávány.

„V poslanecké sněmovně leží už velmi dlouho návrh Pirátské strany, který by zastaralou drogovou legislativu alespoň částečně napravil, a je načase, aby se k němu zákonodárci konečně vyjádřili. Spolek Legalizace.cz proto vyzývá veřejnost k akci a politiky k podpoře novely zákona o návykových látkách, konkrétně povolení pěstování, zpracování a držení konopí pro osobní potřebu. Projednávání této novely je zařazeno na program zářijové schůze Poslanecké sněmovny,“ přibližuje hlavní důvod letošní demonstrace předseda spolku Robert Veverka.

Průvod demonstrace se sejde v sobotu 5. 9. ve 13:00 na Karlově náměstí a vydá se tradičně za doprovodu hudebních vozů centrem města na Klárov, kde bude demonstrace ukončena. 

V rámci doprovodného programu proběhne od 16:30 v malém sále Paláce Žofín odborná beseda o legislativě a využití konopí. Jejími hosty budou odborník na drogovou problematiku Jindřich Vobořil, předseda spolku Legalizace.cz Robert Veverka, výzkumnice terapeutického a seberozvojového potenciálu psychoaktivních látek Rita Kočárová a vedoucí expertního týmu Návykové chování v Pirátské straně Jana Michailidu. Beseda zakončí soubor přednášek odborníků na téma konopí a udržitelnost ekologického zemědělství, stavitelství, potravinářství a dalších průmyslových odvětví. Celé pásmo přednášek bude přenášeno živě na internetu. 

Každý, kdo se chce s rostlinou konopí seznámit blíže, je odpoledne zván na kulturní happening na Střelecký ostrov, kde již od pátku 4. 9. probíhá ekofestival Greenfest. Ten se letos nejen koná poprvé v Praze, ale také je tematicky zaměřen na konopí a jeho součástí budou stavitelské workshopy, přednášky, promítání filmů, konopná poradna magazínů Legalizace a Konopí, doprovodný program pro děti a pestrý hudební doprovod.

Legalizace.cz zve všechny, komu nejsou lhostejná lidská práva a svoboda v naší zemi, aby se sešli v sobotu 5. září ve 13:00 na Karlově náměstí v Praze a mírumilovným pochodem centrem města vyjádřili nesouhlas s prohibiční legislativou a zároveň podpořili oběti drogové prohibice, kterých neustále přibývá. 

Kulturní happening Greenfest na Střeleckém ostrově je z důvodu mimořádných opatření ke zmírnění dopadu epidemie koronaviru omezen na 1000 osob. Počet návštěvníků v Paláci Žofín je omezen na 130 osob. Vzhledem k hygienickým opatřením se účastníkům demonstrace doporučuje mít zakrytý nos a ústa.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!