Aktuální článek
Nakopáváme legální konopí

Nakopáváme legální konopí

  • Konopná renesance u nás ještě potřebuje pár legislativních úprav.

V celospolečenské debatě o plošné legalizaci konopí se lehce ztrácí jeden podstatný fakt – některé odrůdy konopí je v České republice legální pěstovat a zpracovávat již více než dvacet let a také se tak děje. Jedná se o technické konopí a může jej pěstovat opravdu každý.

V této nové rubrice nahlédneme na historické, aktuální i potenciální využití této nesmírně užitečné rostliny. Zároveň chceme představit české pěstitele a zpracovatele a ukázat, jak se s konopím popasovali – a jak ho můžete pomoci nakopnout také vy.

Pár slov o historii

Konopí seté lidstvo využívá už od doby kamenné nejen jako zdroj potravy. Na základě archeologických nálezů je prokázána jeho domestikace jako jedné z prvních plodin před více než 10 000 lety v Japonsku a Číně. Každá civilizace v severním mírném pásu naší planety při přechodu z lovu a sběru na zemědělství začala pěstovat konopí hned po prvních obilninách. Rostlina totiž lidem přinášela jak zdroj potravy v semenech, tak i pevná vlákna ze svého stonku, ze kterých si vyráběli plátno, provazy a obuv. Konopný stonek zpracovaný na vlákno a pazdeří později sloužil jako surovina pro konopný papír i ve stavebnictví. Až do počátku 20. století bylo konopí strategickou surovinou především pro námořní velmoci – vyráběly se z něj lodní lana a plachty. Obtížný způsob získávání vlákna a pazdeří v manuálních tírnách však zapříčinil postupné vytlačování této suroviny bavlnou a později umělými vlákny.

Vynález mobilního dekortikátoru (automatické tírny), který si nechal v roce 1919 patentovat ve Spojených státech George W. Schlichten, mohl odstartovat další konopnou revoluci. Jenomže to by nesměly existovat nekalé konkurenční praktiky. Lobby textilního a papírenského průmyslu od konce první světové války podporovalo masivní očerňující kampaň proti konopí. Tehdy se poprvé začalo konopí označovat jako marihuana, aby se zdůraznila jeho spojitost s kriminalizovanou latinskoamerickou populací, a jeho omamné účinky byly v médiích hystericky zveličovány. Tažení vyvrcholilo v USA v roce 1937 přijetím zákona, který uvalil na pěstitele konopí speciální daň, a později celosvětově v roce 1961 faktickým zákazem konopí Jednotnou úmluvou OSN o omamných látkách.

Přírodou vyvážený poměr obsahových látek se během šlechtění technického i rekreačního konopí pomalu ztrácí.

Technické, léčebné i rekreační konopí jsou různé druhy geneticky stejné rostliny (Cannabis sativa L.). Rozdělení má smysl jen z pohledu právního a vzniká teprve od sedmdesátých let 20. století ve snaze rostlinu i nadále využívat za současné minimalizace možnosti získávání omamného a psychotropního THC. Během konopné prohibice byly vyšlechtěny jak odrůdy s nižším obsahem látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů k průmyslovému využití, tak i odrůdy s vyšším obsahem THC určené pro černý trh. Přirozený stav rostliny, tedy přírodou vyvážený poměr obsažených látek, se tak během obou procesů šlechtění pomalu ztrácí.

Na počátku 21. století se k tradičním možnostem využití díky technologickému výzkumu a vývoji přidávají cesty nové. Namátkou lze zmínit využití účinných látek z konopí v medicíně, kosmetice a doplňcích stravy. Jde především o většinu ze zhruba 150 doposud objevených kanabinoidů, které prokazatelně nemají psychoaktivní účinky. Řada z nich vykazuje protizánětlivé, analgetické, protiúzkostné a dokonce protinádorové vlastnosti. Dále pak vznikají nové materiály na bázi konopného stonku, jako konopné pazderodesky, cihly a tvárnice, izolační materiály a plasty. Nejnověji přibylo i využívání karbonizovaného stonku (hemp charcole) k výrobě konopných baterií nebo aktivního uhlíku.

Nejen produkty z konopí, ale i samotné jeho pěstování má jednoznačně pozitivní vliv. Konopí jako obnovitelný biologický zdroj se schopností rychle vázat oxid uhličitý z atmosféry a čistit kontaminované půdy je účinnou zbraní v boji proti globální klimatické změně. Zároveň je jednou z mála rostlin, které pomáhají včelám získat potravu v pozdním létě a hodnotnou výživou zvyšují jejich šanci na přežití zimy. A co je dobré pro včely…

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!