Aktuální článek
Nejen ruští sportovci dopují: Putin na steroidech

Nejen ruští sportovci dopují: Putin na steroidech

  • Užívání anabolických steroidů, které má ruský prezident zřejmě v oblibě, může vést ke zvýšení agresivity.

Bývalý britský ministr zahraničí lord David Owen přišel s domněnkou, že prezident Ruské federace Vladimir Putin bere steroidy, aby svou muskulaturou dostál pověsti jezdce na medvědech, lovce starověkých amfor a nejmužnějšího cara v historii říše. Jaké to má důsledky na jeho duševní i tělesné zdraví a v čem spočívá tragická ironie?

Důkazem pro toto tvrzení, které zaznělo v rozhovoru pro stanici Times Radio a které otiskl anglický bulvární deník Mirror, je mimo jiné Putinova muskulatura nepříliš odpovídající věku a také nápadná proměna mimických svalů i chování. Ruský prezident letos hodlá oslavit sedmdesáté narozeniny a mimochodem i sté výročí založení Sovětského svazu.

„Podívejte se, jak se mu proměnila tvář – najednou ji má oválnou. Lidi říkají, že to je botoxem, ale já tomu nevěřím. Je na anabolických steroidech, které s oblibou užívají třeba kulturisti – je totiž pyšný na svou muskulaturu, rád se předvádí do půl pasu nahý a podobně. Anebo je na kortikosteroidech, z těch vzniká ten oválný, měsíčkovitý obličej,“ prohlásil lord Owen.

Užívání anabolických steroidů může vést ke zvýšení agresivity.

Taková chemická kúra má samozřejmě nemalé vedlejší účinky. Konkrétně anabolické steroidy mohou u mužů nebezpečně poškodit játra, ledviny, způsobit zmenšení varlat, poruchy erekce až úplnou impotenci. Dlouhodobé podávání poškozuje srdce a způsobuje růst orgánů. Užívání anabolik též způsobuje vypadávání vlasů. U mužů je také pozorováno nebezpečné kolísání nálady a psychologické potíže, zejména nadměrná agresivita a poruchy soustředění. Coby náhrada testosteronu se anabolické steroidy používají i jako doplňková medikace v případě změny pohlaví u transsexuálů. Ačkoli se ví o jejich karcinogenních účincích, běžně je využívají různí atleti, kulturisté a zápasníci MMA ke zvýšení výkonu, avšak užívají se i přímo ke kosmetickým účelům.

Oproti tomu kortikosteroidy, běžně předepisované vzhledem ke svým protizánětlivým vlastnostem, mají neblahý vliv na imunitu, neboť ji snižují. Proto jsou nevhodné u akutních i chronických infekcí.

Izolace a paranoia

Lord Owen spekuluje, že by to vysvětlovalo i Putinovo chování během setkání s francouzským prezidentem Macronem či svým generálním štábem. Vždy sedí osamoceně na konci stolu, který je tak dlouhý, že ještě kousek a dosáhl by až do ukrajinského vládního bunkru.

„Kortikosteroidy snižují imunitu, člověk je pak náchylnější na těžký covid. A právě proto je Putin celou dobu v naprosté izolaci a s nikým se nevídá. Takže si myslím, že je na steroidech nebo jejich kombinaci.“

Lord dále zdůrazňuje, že anabolické steroidy mohou vést ke zvýšení agresivity. Ve světle současných událostí, kdy byla pod záminkou „osvobození a denacifikace“ napadena Ukrajina a Putin straší celý svět jaderným útokem, to dává smysl. Ačkoli argumentovat, že v městech jako Charkov trpí pod ukrajinskou nadvládou ruskojazyční obyvatelé, a pak tatáž města plná civilistů dělostřelecky ostřelovat je svědectvím ne-li duševní poruchy, tak minimálně kognitivní disonance.

Putin, zfetovaný neomezenou mocí po nedávném přepsání ruské ústavy, zobe ve skrytu uralského krytu anabolika a v rétorice i zločinech proti lidskosti dohání nacisty, vůči nimž se vymezuje

V této souvislosti již více expertů vyslovilo domněnku, že Putin prodělal covid, a nyní trpí dlouhodobými následky, takzvanou mentální mlhou.

Přitom okolo Putina, jenž poslední dva roky strávil v izolaci, panují přísná opatření: úzký okruh spolupracovníků, s nimiž se stýká, je nucen několikrát týdně odevzdávat vzorky stolice, aby byla garantována jejich bezinfekčnost.

Ironie a sebeprojekce

Pakliže je hypotéza bývalého britského ministra zahraničí alespoň částečně opodstatněná, asi by to vysvětlovalo Putinův groteskní projev těsně před invazí, v němž hovoří o potřebě sesadit vládu „nacistů a narkomanů“ v Kyjevě. Ukrajinský prezident, bývalý bavič, herec a tanečník Zelenskyj rozhodně nepůsobí zfetovaným dojmem, když ve videohovoru spatra přednáší projev k Evropskému parlamentu či podává ranní hlášení o další přežité noci v ostřelovaném městě.

Právě naopak, to Putin, zfetovaný neomezenou mocí po nedávném přepsání ruské ústavy, zobe ve skrytu uralského krytu anabolika a v rétorice i zločinech proti lidskosti dohání nacisty, vůči nimž se vymezuje. Obrazně řečeno jako zoufalý feťák soustavně okrádá svou rodinu i sousedy, a navenek se snaží budit dojem suverenity a uhlazené spořádanosti. Nicméně obavy o jeho duševní zdraví jsou naprosto opodstatněné i bez případné konzumace zmíněných macho steroidů.

Ještě větší ironie ale tkví ve faktu, že výše zmíněným výrokem osočil z braní drog představitele země, která má veliké problémy s heroinem prodávaným zde (jakož i v celé východní Evropě) ruskou státní mafií. Když Rusko v roce 2014 zabralo Krym, okamžitě zrušilo zdejší substituční léčbu a veškeré programy vedené v duchu harm reduction označilo za projev narkomanie. V samotném Rusku se závislost na drogách zásadně neléčí, protože je zdrojem zisku pro stát. A protože samotný lidský život pro tamější samovládce nemá vůbec žádnou cenu.

Dlužno dodat, že nejen v Rusku, ale i na Ukrajině trpí vysoké procento nitrožilních uživatelů infekčními nemocemi, jako je HIV a hepatitida typu C. V tomto ohledu nás čeká docela výzva: lidé závislí na opiátech se mohou a budou vyskytovat i mezi ukrajinskými uprchlíky, a aktuálně podfinancované adiktologické a sociální služby se ocitnou pod ještě větším tlakem.

Když Rusko v roce 2014 zabralo Krym, okamžitě zrušilo zdejší substituční léčbu a veškeré programy harm reduction označilo za narkomanii.

Nejen na reformu české drogové politiky, ale i na problematiku heroinu z Ruska se zeptáme staronového národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila v Legalizaci č. 69, která vyjde na začátku dubna.

Ať si bere, co chce, ale…

Ať už je teorie o závislosti Putina na steroidech validní nebo ne, jisté je, že během pár dní rozbil na cimprcampr dlouho budovaný obraz cool supermana. Nic ale není ztraceno. Mužnost by ještě mohl prokázat, kdyby vyrazil na Kyjev v čele svých okupačních sil. A kdyby se pokusil ho dobýt svým vlastním nasazením, stejně jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj brání svou vlast uprostřed rozvalin a dává všanc svůj život.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!