Aktuální článek
Nejvýznamnější konopný aktivista v Africe zemřel při přepadení

Nejvýznamnější konopný aktivista v Africe zemřel při přepadení

  • Smutné zprávy z Jižní Arfiky.

Nesmírně smutná a těžko uvěřitelná zpráva přišla v pátek 3. července z jihoafrického Johannesburgu, kde byl při loupežném přepadení zastřelen Jules Stobbs, mužská část známé dvojice aktivistů zvaných Dagga Couple. Jules byl až do dnešního rána hlavní postavou boje za legalizaci konopí nejen v Jihoafrické republice, ale v celé Africe.

Julese a jeho celoživotní partnerku Myrtle Clarkovou jsem měl tu čest poznat před dvěma lety v Praze na akci Beyond Psychedelics. Zrovna přijeli z Vídně, kde se na půdě OSN účastnili jednání o změnách mezinárodních protikonopných úmluv, a další den odlétali domů do Jihoafrické republiky. Využil jsem tak příležitost a strávil s žijícími legendami boje za ukončení prohibice v Africe většinu odpoledne, z čehož vznikl více než hodinový rozhovor a následně i poměrně obsáhlý článek, který vyšel v magazínu Legalizace č. 49.

Obrovským úspěchem pro Julese a Myrtle bylo loňské rozhodnutí jihoafrického Ústavního soudu, který uznal, že pěstování a užívání konopí pro osobní potřebu není porušením ústavy.

Od té doby jsem Julese ani Myrtle osobně už ani jednou nepotkal, ale byli jsme v občasném kontaktu přes sociální sítě, kde jsme sdíleli radost z jejich úspěchů v soudních přích v Jihoafrické republice. Účelem tohoto krátkého textu ale není vyjmenovávat či rozebírat, čeho všeho se Dagga Couple (volně přeloženo jako „trávový pár“ nebo „konopná dvojka“) podařilo v rámci tažení proti konopné prohibici dosáhnout, ale vzpomenout a uctít památku nečekaně zesnulého Julese.

Charisma, inteligence a skromnost

Odhlédneme-li na chvíli od konopí, Jules Stobbs obecně patřil mezi lidi, kteří na první pohled dokážou zaujmout davy svým poutavým vyprávěním, bystrou myslí a kultivovaným vystupováním. Během jednoho odpoledne jsme spolu stihli probrat politiku, látky měnící vědomí, cestování po světě, hledání smyslu života a u každého tématu by s ním nebyl problém strávit celé hodiny. Naším hlavním společným zájmem bylo ale samozřejmě konopí a to, jak dosáhnout ukončení prohibice v našich zemích a na globální úrovni.

V této oblasti byl Julesův přínos nepřekonatelný a nebál bych se říci, že v posledních deseti letech, kdy se kvůli konopí začal soudit se státem a dosáhl významných vítězství, měly jeho aktivity podobný vzdělávací a politický dopad, jako činnost legendárních a dnes už taktéž nežijících aktivistů jako Jack Herer, Denis Peron nebo Joep Oomen.

Jen pro zajímavost – než jsem dokázal veškeré soudy, výslechy, přednášky, svědectví, konference a demonstrace, kterých se Dagga Couple účastnili nebo je přímo organizovali, vstřebat a sepsat o tom srozumitelný článek, co má hlavu a patu, musel jsem dva týdny studovat vše důležité, čím si během posledních deseti let v Jihoafrické republice Jules a Myrtle prošli, a opakovaně je žádat o konzultace (detaily zde). Jejich životní příběh se zkrátka nedá shrnout do pár vět, nicméně dosažené úspěchy jsou navždy dokladem jejich nesmírného odhodlání a odvahy.

Jules Stobbs patřil mezi lidi, kteří na první pohled dokážou zaujmout davy svým poutavým vyprávěním, bystrou myslí a kultivovaným vystupováním.

Největším a stále nejnovějším úspěchem pro všechny příznivce konopí v Jihoafrické republice bylo loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který uznal, že pěstování a užívání daggy pro osobní potřebu není porušením ústavy. Pokud mě paměť neklame, tehdy jsem si naposledy psal s Myrtle a oběma členům Dagga Couple srdečně blahopřál.

Zelená pole pro všechny

Bylo mi ovšem jasné, že pro Julese tím nic nekončí, ale naopak začíná boj o vytvoření smysluplného regulačního rámce. Rámce, kdy bude konopí legální pro všechny, nikdo za něj nebude postihován, pokud nebude ubližovat třetím osobám (například podávat dětem), nově vznikající sektor nebude ovládnut a monopolizován nadnárodními koncerny a o konopné prohibici se bude hovořit už jen na hodinách dějepisu.

Alespoň to lze vyčíst z nesmírně propracovaného a komplexního návrhu nazvaného Proposal for the Legal Regulation of Cannabis in South Africa (Návrh na legální regulaci konopí v Jihoafrické republice) z roku 2018. Jeho autorem samozřejmě není nikdo jiný než Dagga Couple, resp. nezisková organizace Fields of Green for All (Zelená pole pro všechny), kterou Jules s Myrtle založili a vedli.

Pro Julese už jsou všechna pole zelená a v nebi, kde si nejspíš právě dává jointa s nedávno zesnulým Lesterem Grinspoonem, už se nemusí bát problémů s nesmyslnými a nespravedlivými protikonopnými zákony. My ostatní musíme vytrvat a i ve jménu Julese Stobbse nepolevit, dokud nebude prohibice konopí zašlapána do země.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!