Více než sto let americká vláda spolu se zdravotnickým systémem a médii za pomoci jedné konspirace udržovala v chodu odporný represivní systém, který vedl k zatčení milionů lidí, který na dlouhé roky rozděloval rodiny a onkologickým pacientům mnohdy nedal jinou možnost než prozvracet se chemoterapiemi, byť i dva pouhé šluky by mohly vše změnit.
Díky konopné komunitě, která prostřednictvím svých neúnavných politických aktivit této obří konspiraci vytrvale vzdorovala, je dnes konopí zcela legální v již patnácti státech USA (a v hlavním městě Washingtonu). Dohromady ve 36 amerických státech je legální léčebné konopí.
V roce 1969 podporovalo ukončení válečného tažení proti konopí pouhých 12 procent Američanů. Tehdy byla legalizace považována za zvrhlost. Dnes už se jedná o více než 60 procent.
Vám osobně se navzdory oficiální protikonopné propagandě podařilo skrytou pravdu o konopí odhalit.
Na takový pokrok bychom měli být nesmírně hrdí, neboť právě my konopní aktivisté jsme veškeré lži prohlédli. To my jsme měli dostatek odvahy a přesvědčení šířit pravdu – mnohdy přes značnou újmu na osobní reputaci. Bohužel však nutno podotknout, že ne všechny konspirace jsou si rovné.
Blízkým na vás záleží
Budu hádat. Tenhle článek vám poslal někdo z vašeho kruhu přátel, které spojuje stejná záliba, a sice konopí. Záleží jim na vás a mají strach, že se kvůli „QAnonu“ dáváte na scestí.
Na druhou stranu jste už patrně někdy zažili situaci, že někdo z vašich blízkých vyjádřil znepokojení i nad tím, že máte rádi konopí. Možná vám předkládali argumenty typu: konopí způsobuje rakovinu plic (což není pravda), konopí je vstupní branou k tvrdým drogám (není pravda), konopí vyvolává agresivní chování (není pravda) a způsobuje ztrátu motivace (není pravda) a schizofrenii (což taky není úplně pravda). Kdysi se ale věřilo i tomu, že když dostanou hipíci žravku, pojídají děti.
Ne všechny konspirace jsou si rovné.
Mýty o konopí byly zbořeny skutečnými studiemi
Vědci a výzkumníci během uplynulého století lži a mýty šířené vládou vytrvale vyvraceli. V roce 1944 se problematice na příkaz tehdejšího starosty New Yorku celých pět let věnoval tým špičkových lékařů a s jistotou došel k následujícím závěrům:
- Pravidelné užívání konopí nezpůsobuje závislost v lékařském slova smyslu.
- Užívání konopí nevede k závislosti na heroinu či kokainu.
- Konopí není klíčovým faktorem v páchání závažných trestných činů.
- Strach z katastrofických následků užívání konopí v New Yorku je nepodložený.
V roce 1971 vydal profesor Lékařské fakulty Harvardovy univerzity Lester Grinspoon knihu s názvem Marihuana Reconsidered. V ní se odkazoval na nejdůvěryhodnější aktuálně dostupná vědecká fakta a podařilo se mu vybudovat neprůstřelný argument hovořící pro legalizaci. O dva roky později došla komise plná špičkových odborníků, pověřená velkým protidrogovým válečníkem Richardem Nixonem samotným, k totožnému závěru. Přesto svatá válka proti konopí neustává ani v roce 2020.
Pravidelné užívání konopí nezpůsobuje závislost v lékařském slova smyslu.
V letošním roce se bude konečné číslo Američanů zatčených kvůli konopí pohybovat zhruba okolo 650 000. Drtivá většina z nich se ocitla za mřížemi kvůli pouhému přechovávání. Přesto žádný z letošních prezidentských kandidátů legalizaci nepodporuje.
Vy jste prozřeli
Vám osobně se navzdory oficiální protikonopné propagandě podařilo skrytou pravdu o konopí odhalit. V tom vám pravděpodobně pomohly vlastní zkušenosti, zjišťování informací na vlastní pěst a možná i objev komunity plné podobně smýšlejících a vstřícných lidí. Alespoň moje zkušenost s konopím a s ním spojenou komunitou se tomuto vzoru velice podobá. A je možné, že nyní nahlížíte stejně i na „Q“.
Z objektivního hlediska nemá „Q“ pravdu
V době, kdy tolik z nás žije v izolaci a ve strachu, musí online fóra a chatovací skupiny, ve kterých vás vřele uvítají a vysvětlí vám, jak bojovat proti obří zlomyslné konspiraci, fungovat jako zdroj útěchy a inspirace. Musím se přiznat, že s takovou komunitou žádné zkušenosti nemám. Jsem ale ochoten věřit tomu, že lidé šířící QAnon mají dobré úmysly a dle jejich přesvědčení se jedná o správnou věc. Bohužel se však pletou. Po tom, co jsem zjišťováním informací o této teorii strávil značné množství času, si dovolím tvrdit následující: Co QAnon hlásá, není z objektivního hlediska pravda.
Jeho přívrženci vám přirozeně budou tvrdit, že pokud konspiraci popřu, znamená to, že jsem její součástí. Tomu se říká důkaz kruhem. Jinými slovy – ať jsou předloženy jakékoli nové důkazy, nelze dosáhnout jiného závěru, než který byl již předem předpokládán. Když se nad tím zamyslíte, vlastně je to přesný opak myšlení vlastní hlavou.
Lidé šířící QAnon mívají dobré úmysly a dle jejich přesvědčení se jedná o správnou věc. Bohužel se však pletou.
Skepticismus mám v popisu práce
Jako spisovatel a publicista jsem psaním o konopí strávil uplynulých dvacet let, což zahrnuje i vyvracení nekonečného množství lží jak o konopí, tak o jeho uživatelích. Velmi dobře vím, že oficiální zdroje nelze vždy brát za bernou minci. Ale poznám, když se mě někdo snaží „krmit hovadinama“. A QAnon hovadina je.
Uživatelé konopí se stávají oběťmi těchto hovadin
Jak jsem zmiňoval na začátku, nehodlám nikoho soudit nebo shazovat – a ani se nechci hádat. Dovolte mi prosím vysvětlit, proč jsem se rozhodl článek napsat. Cítím, že milovníci konopí jsou moji lidé. Znamenají pro mě mnohem víc než jakákoli náboženská, etnická nebo národní identita. Během těch dvaceti let, kdy jsem se této subkultuře věnoval, jsem měl nesmírnou čest setkat se a hovořit s tisícovkami pěstitelů, dealerů, léčitelů, umělců, aktivistů, ale i podnikatelů ze všech koutů světa, z nichž všichni konopí milují a chovají k ní hlubokou úctu.
Není náhodou možné, že místo odhalování obrovské konspirace je QAnon sám konspirací?
To, že se naše výjimečná, převratná komunita kypící životem stává terčem dezinformačních útoků, mě vytáčí. A to přesně se děje, zejména kvůli algoritmům sociálních sítí, které nesmyslně spojují QAnon s konopím skrze kategorie jako alternativní medicína, jóga či zdravý životní styl.
Jak to funguje?
V jednu chvíli čtete na Facebooku příspěvek o esenciálních olejích a o dva kliky později už na YouTube sledujete video plné vágních pomluv týkajících se zcela nevinného člověka, jež jsou založená na „důkazech“, které můžete po bližším ohledání s klidným srdcem označit za snůšku hovadin.
A dezinformace tohoto druhu už si prorážejí cestu i do reálného života. Statisticky významné množství přátel se mi již svěřilo, že někdo, s kým kdysi kouřívali konopí na koncertech Grateful Dead, nyní věří, že Tom Hanks požírá na příkaz Satana děti. A o tomhle se vás mimo jiné QAnon skutečně snaží přesvědčit. A to už není jen smutné, to je děsivé. Kdykoli lidé v minulosti davově uvěřili podobným bludům, vedlo to k občanským válkám a genocidám.
Kdo z toho těží?
Pokud se mi vás stále nepodařilo přesvědčit, vezměte prosím v potaz jednu poslední otázku. Není náhodou možné, že místo odhalování obrovské konspirace je QAnon sám konspirací? První věc, na kterou se vyšetřovatel ptá, když se snaží nalézt vraha, je: „Kdo z toho má prospěch?“ Z konspirace proti konopí mají prospěch například farmaceutické společnosti a vězeňsko-průmyslový komplex.
Algoritmy sociálních sítí nesmyslně spojují QAnon s konopím skrze kategorie jako alternativní medicína, jóga či zdravý životní styl.
Až příště narazíte na příspěvek o QAnonu, který do svého rozsáhlého spikleneckého plánu jako komplice strhává vaše přátele, rodinu a sousedy, zeptejte se sami sebe: „Kdo z toho má prospěch?“ A potom se zeptejte, komu „Q“ ubližuje. A nebojte se do seznamu obětí zahrnout sami sebe, protože budete-li dál pokračovat cestou, na kterou vás QAnon zavlekl, nakonec ztratíte i své nejbližší. Ozvěte se příteli, který vám článek poslal, pozvěte ho na špeka a otevřeně si promluvte. Dejte si páva a vykašlejte se na hovadiny.
Zdroj: Dear fellow stoner: You’re right on cannabis but wrong on QAnon