Aktuální článek
Neprůhledné světlo 14: Dva testy a nový LED modul

Neprůhledné světlo 14: Dva testy a nový LED modul

  • Zajímá vás osvětlení pro pěstování rostlin? Testujeme za vás.

Zajímá vás osvětlení pro pěstování rostlin? Pak si tento článek si nesmíte nechat ujít. Po krátké pauze jsem se opět zavřel do testovací místnosti a provedl jsem zajímavá měření dalších osvětlovacích soustav. Tentokrát jsem se zaměřil na tradiční sodíkové výbojky a porovnal dva elektronické předřadníky. Na závěr vás seznámím s parádní vychytávkou, kterou je plně programovatelný LED modul. Pojďme na to.

Poměrně dlouho jsem se nevěnoval tradičním svítidlům složeným se samostatného reflektoru, předřadníku a výbojky. Jedinou výjimkou byl za poslední rok reflektor Pyramide Optomiser, o kterém jsem se zmínil v předchozím díle tohoto seriálu. Před několika měsíci jsem byl ale požádán o porovnání tří různých sodíkových výbojek a dvou předřadníků. Vzhledem k podobnosti výsledků u dvou ze tří výbojek jsem pro dnešní díl vybral dvě, které se lišily nejvíce – Osram Plantastar a Sylvania SHP-TS Growlux, obě o výkonu 600 wattů. Obě jsem vyzkoušel v reflektoru Adjust-A-Wing Defender s originálním difuzérem a elektronickým předřadníkem Lumatek.

Osram Plantastar 600 W vs. Sylvania SHP-TS Growlux

Bez mučení se musím přiznat, že výbojka Osram Plantastar patří k mým oblíbeným, a pokud mám vybírat výbojku pro tradiční osvětlovací soustavu, v devíti případech z deseti volím právě ji. Mnohem častěji ale v posledních letech sahám buďto pro kompletních sestavách (např. Dimlux, Adjust-A-Wing Hellion CMH) nebo LED modulech. Sympatie ovšem stranou. Ke slovu přichází technika, konkrétně můj osvědčený spektrometr MSC15 a robotický posuv, který zaručuje, že výkon měřeného zdroje měřím vždy přesně ve stejných bodech. Pokud čtete výsledky měření poprvé, tak vězte, že výkon všech světelných zdrojů zmíněných v tomto článku byl testován v pěstebním stanu HOMEbox Ambient Q 100. V něm jsem změřil hustotu fotosynteticky aktivních fotonů (PPFD) na pomyslné pěstební ploše, a to ve 49 bodech. U grafů jsou uvedeny maximální a minimální dosažené hodnoty a také průměrná hodnota, vyjadřující aritmetický průměr všech 49 hodnot.

Vyšší výkon Sylvania SHP-TS Growlux v červené části spektra napovídá o tom, že výbojka bude mít lepší vliv na tvorbu květů.

Spektrální křivky obou výbojek jsou poměrně vyrovnané, zejména v oblastech modrého světla a vzdáleného červeného světla, tedy far-red sekce. Rozdíl je ale znatelný v oblasti 580–600 nanometrů, kde Sylvania dosahuje podstatně vyšší intenzity, což se odrazilo i na celkovém výsledku měření. Průměrná hodnota PPFD naměřená pod Sylvanií byla 811 μmol/m2s, zatímco u Plantastar se hodnota zastavila na 757 μmol/m2s. Rozdíl činí něco málo přes sedm procent, což už může být při pěstování znát. Vyšší výkon Sylvania SHP-TS Growlux v červené části spektra napovídá o tom, že výbojka bude mít lepší vliv na tvorbu květů.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 61, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!