Zajímá vás osvětlení pro pěstování rostlin? Pak si tento článek si nesmíte nechat ujít. Po krátké pauze jsem se opět zavřel do testovací místnosti a provedl jsem zajímavá měření dalších osvětlovacích soustav. Tentokrát jsem se zaměřil na tradiční sodíkové výbojky a porovnal dva elektronické předřadníky. Na závěr vás seznámím s parádní vychytávkou, kterou je plně programovatelný LED modul. Pojďme na to.
Poměrně dlouho jsem se nevěnoval tradičním svítidlům složeným se samostatného reflektoru, předřadníku a výbojky. Jedinou výjimkou byl za poslední rok reflektor Pyramide Optomiser, o kterém jsem se zmínil v předchozím díle tohoto seriálu. Před několika měsíci jsem byl ale požádán o porovnání tří různých sodíkových výbojek a dvou předřadníků. Vzhledem k podobnosti výsledků u dvou ze tří výbojek jsem pro dnešní díl vybral dvě, které se lišily nejvíce – Osram Plantastar a Sylvania SHP-TS Growlux, obě o výkonu 600 wattů. Obě jsem vyzkoušel v reflektoru Adjust-A-Wing Defender s originálním difuzérem a elektronickým předřadníkem Lumatek.
Osram Plantastar 600 W vs. Sylvania SHP-TS Growlux
Bez mučení se musím přiznat, že výbojka Osram Plantastar patří k mým oblíbeným, a pokud mám vybírat výbojku pro tradiční osvětlovací soustavu, v devíti případech z deseti volím právě ji. Mnohem častěji ale v posledních letech sahám buďto pro kompletních sestavách (např. Dimlux, Adjust-A-Wing Hellion CMH) nebo LED modulech. Sympatie ovšem stranou. Ke slovu přichází technika, konkrétně můj osvědčený spektrometr MSC15 a robotický posuv, který zaručuje, že výkon měřeného zdroje měřím vždy přesně ve stejných bodech. Pokud čtete výsledky měření poprvé, tak vězte, že výkon všech světelných zdrojů zmíněných v tomto článku byl testován v pěstebním stanu HOMEbox Ambient Q 100. V něm jsem změřil hustotu fotosynteticky aktivních fotonů (PPFD) na pomyslné pěstební ploše, a to ve 49 bodech. U grafů jsou uvedeny maximální a minimální dosažené hodnoty a také průměrná hodnota, vyjadřující aritmetický průměr všech 49 hodnot.
Vyšší výkon Sylvania SHP-TS Growlux v červené části spektra napovídá o tom, že výbojka bude mít lepší vliv na tvorbu květů.
Spektrální křivky obou výbojek jsou poměrně vyrovnané, zejména v oblastech modrého světla a vzdáleného červeného světla, tedy far-red sekce. Rozdíl je ale znatelný v oblasti 580–600 nanometrů, kde Sylvania dosahuje podstatně vyšší intenzity, což se odrazilo i na celkovém výsledku měření. Průměrná hodnota PPFD naměřená pod Sylvanií byla 811 μmol/m2s, zatímco u Plantastar se hodnota zastavila na 757 μmol/m2s. Rozdíl činí něco málo přes sedm procent, což už může být při pěstování znát. Vyšší výkon Sylvania SHP-TS Growlux v červené části spektra napovídá o tom, že výbojka bude mít lepší vliv na tvorbu květů.
Lumatek 600 vs. GENT Parseq 660E
Jako další se v dnešním testu utkaly dva elektronické předřadníky s regulací výkonu. Léty prověřená kvalita, skvělý výkon a dlouhá životnost na straně Lumateku byly vyzvány na souboj kompaktnějším GENT Parseq 660E. Souboj to byl zcela vyrovnaný. Z hlediska světelného výkonu zvítězil o prsa GENT 660E, což pro mě bylo velkým překvapením. Rozdíl byl ale pouhá dvě procenta, což je ještě v rozmezí možné odchylky vzniklé při měření. Na každý pád byl GENT Lumateku vyrovnaným soupeřem. Je lehčí a menší, ale není to zadarmo. Předřadník se více zahřívá. Zatímco Lumatek byl po třiceti minutách provozu rozehřátý na 33 °C, GENT se za tu samou dobu ohřál na plných 44 °C.
Byl jsem zvědavý, zda se vyšší teplota projeví i na spotřebě elektřiny. Příkon obou předřadníků byl ale, po půl hodině provozu na plný výkon, zcela identický, a to 720 wattů. Cenově je GENT o čtvrtinu levnější nežli Lumatek. Ten se ale může pochlubit tradičně dlouhou životností, kterou si je výrobce natolik jistý, že na nové modely poskytuje záruku pěti let. To u GENTu nedostanete.
GreenCeption GC 8-Bar WiFi
LED osvětlení od společnosti Greenception jsem už testoval a jeho hodnocení byste našli ve starších číslech magazínu Grow!. GC 8-Bar WiFi je ale úplně jiná káva. Pasivně chlazený modul o výkonu až 560 wattů nabízí široké možnosti při použití v profesionálním produkčním prostředí. Díky WiFi modulu a dálkovému ovládání je možné modul pohodlně řídit na dálku a navíc určovat složení jeho světelného spektra. S touto funkcí už jsem se u několika modulů setkal (například u SolarSystem 550 od California Lightworks). Míchání světelného spektra rostlinám není pro každého a často vede k výsledkům spíše horším nežli lepším. Jsem grower, rád vyzkouším nové světlo a rád se o své zkušenosti podělím. Nejsem ale vývojář osvětlení, a tak nemám chuť si nastavovat spektrální křivku podle svého a opakovaně zkoušet, jestli bude úroda lepší nebo žádná. Z tohoto důvodu raději volím prostředky, které mi nabízejí hotové řešení. A to jsem u GC 8-Bar WiFi našel.
Vedle možnosti si libovolně modelovat spektrální křivku zasahující od UV-A až po far-red nabízí výrobce přednastavené programy pro různé účely. Programy zahrnují volbu světelného spektra pro pěstování sazeniček, kdy se navíc výkon osvětlení sníží na polovinu, pěstování automatických odrůd, matečních rostlin, růstovou fázi, ranou fázi kvetení a následnou květovou fázi. Světelné spektrum se v některých případech mění markantně, jindy zase pouze jemně. Změnu provedete dálkovým ovládáním nebo s pomocí softwaru, dodávaného společně s LED modulem. K modulu se připojíte prostřednictvím privátní WiFi sítě a komunikujete s ním skrze webový prohlížeč. Kromě změny světelného spektra můžete nastavit i čas zapnutí a vypnutí osvětlení. Dokonce lze nastavit režim svítání a stmívání na začátku, respektive na konci dne.
GC 8-Bar WiFi se vyznačuje perfektní distribucí světla po celé pěstební ploše.
GC 8-Bar WiFi je sestaven z osmi podlouhlých modulů a jedné základny. Tento typ osvětlení se vyznačuje perfektní distribucí světla po celé pěstební ploše. Výborně je to poznat z připojeného grafu. Celý modul je chlazený pasivně a podlouhlé moduly se nepřehřívají. Během testování jsem nenaměřil povrchovou teplotu modulů vyšší nežli 37 °C. Světlo sice běželo jen zhruba dvě hodiny, ale i přesto lze poznat, že pasivní chlazení funguje bezvadně. Na některých LED modulech po takové době ani neudržíte ruku. Pokud se čipy zahřívají příliš, rapidně klesá jejich výkon a životnost. Tím se dostávám ke komponentům tohoto osvětlení. Výrobce zkombinoval klasické LED s COB a použil komponenty Osram a Cree. Každý z těchto prvků má své silné stránky, některé z nich ale někdy trpí na kratší životnost nebo rychlejší pokles výkonu. Výrobce tvrdí, že si pro každé světelné spektrum vybral to nejlepší řešení a spojil ho do jednoho zařízení. Světlo jsem dostal k dlouhodobému testování, takže budu mít možnost jeho kvalitu vyzkoušet v náročnějších podmínkách, než je moje testovací místnost.
Nyní k výkonu GC 8-Bar WiFi. Při výběru osvětlení se snažím s průměrnou hodnotou PPFD dostat na 800–1000 μmol/m2s (tj. mikromolů na metr čtvereční za jednu sekundu). To se v tomto případě podaří bez problému. Při všech předem nastavených programech, mimo programu pro sazenice, dosáhla průměrná hodnota PPFD na celé ploše do těsného okolí 1000 μmol/m2s. Světlo jsem na doporučení výrobce zavěsil dvacet centimetrů nad spektrometr, tedy nad pomyslný porost. Zkoušel jsem měřit i z větších vzdáleností. Třicet centimetrů od porostu jsem naměřil průměrné hodnoty 946 μmol/m2s, 40 centimetrů od porostu stále velmi pěkných 894 μmol/m2s. Upřímně se těším, jak bude světlo fungovat v ostrém provozu. O výsledcích vás budu průběžné informovat na stránkách vašeho oblíbeného časopisu a na svém instagramovém účtu mrjose.eu.