Aktuální článek
Neprůhledné světlo 15: Srovnání pěti modulů

Neprůhledné světlo 15: Srovnání pěti modulů

  • Pět modulů LED osvětlení pod lupou.

Už je to nějaký ten pátek, kdy jste se na těchto stránkách viděli poslední díl seriálu o pěstebním osvětlení. Pokud jste netrpělivě očekávali jeho pokračování, je vaše čekání u konce. Tentokrát vám předložím výsledky měření hned pěti modulů LED osvětlení, vhodných pro plochy od jednoho až po dva a čtvrt metru čtverečního. Jdeme na to!

Na úvod tohoto dílu chci vzpomenout, co je při výběru osvětlení pro pěstování důležité. Nejvyšší prioritu má podle mě složení světelného spektra. Pokud pod daným světlem rostliny nerostou nebo nekvetou, jsou další parametry k ničemu. Podstatnou roli pak hraje efektivita přeměny elektrické energie na fotosynteticky aktivní záření. Pokud máte osvětlení, které vyzařuje proud fotosynteticky aktivních fotonů (PPF) v hodnotě 1500 mikromolů (μmol) a spotřebuje na to 600 W elektřiny, pak je jeho efektivita nebo chcete-li účinnost 2,5 μmol na 1 watt spotřebované energie za jednu sekundu. Takto vypočtená efektivita se vyjadřuje jako 2,5 μmol/joule (J). 

V tomto ohledu má technologie LED jednoznačně navrch. Maximální, i když pouze teoretická účinnost LED je okolo 5 μmol/J, přičemž aktuálně jsou na trhu pěstební moduly s maximální účinností blížící se 5 μmol/J, častěji však 2–2,5 μmol/J. Jedním z důvodů je rozdíl mezi potřebnou energií na získání různé barvy světelného spektra. Takže zatímco třeba bílá dioda má účinnost 2,2 μmol/J, červená dioda může mít účinnost 2,7 μmol/J. Výsledná účinnost se pak řídí kombinací různě barevných diod s různou účinností. Nejefektivnější HPS výbojky s elektronickými předřadníky dosahují účinnost o poznání nižší, a to maximálně okolo 1,7 μmol/J. Dalšími důležitými faktory jsou pro mne spolehlivost a s tím i související kvalita zpracování, odolnost vůči prachu a vlhkosti a poměr pořizovacích nákladů a životnosti osvětlení.

Nejvyšší prioritu má složení světelného spektra a také efektivita přeměny elektrické energie na fotosynteticky aktivní záření.

Při měření hustoty fotosynteticky aktivních fotonů (PPFD) dopadajících na pěstební plochu mohu objektivně hodnotit pouze některé ze všech zmíněných ukazatelů. Vhodnost světelného spektra, spotřebu a částečně efektivitu. Ostatní aspekty vyžadují dlouhodobé testování světelného zdroje v pěstebním prostoru, kde je specifické klima a podmínky, při nichž se mnohdy odhalí nedostatky, které na první pohled nevidíte. 

Všechna světla, o kterých jsem psal, jsem pro pěstování vyzkoušet nemohl, protože na to jednoduše nemám kapacitu. Nicméně věřím, že zkušenosti se světelnými zdroji, které jsem mohl používat delší dobu, mi umožňují částečně odhadnout i parametry, které nemohu měřit objektivně. Píšu to proto, abyste věděli, které pasáže mého hodnocení jsou zcela objektivní, a které naopak mohou zahrnovat i můj subjektivní úsudek.

Hortimol MH 320 A

Začnu od osvětlení s nejnižší spotřebou. Hortimol MH 320 A je skládací LED modul určený primárně pro domácí pěstitele pěstující na ploše do jednoho metru čtverečního, kteří chtějí hodně muziky za co nejméně peněz. Avizovaná účinnost modulu je 2,7 μmol/J, což je dost vysoká hodnota. Světelné spektrum dokazuje, že modul je určený zejména pro kvetení, což ocení ti, kteří nechávají rostliny ve fázi růstu pouze krátkou dobu. 

Musím říct, že mě tento modul svými skutečnými světelnými schopnostmi výrazně neoslnil, ale s daným výkonem nelze na ploše 100 x 100 cm čekat velké zázraky. Nejlepší hodnoty jsem naměřil ve vzdálenosti 20 cm, kde se průměr PPFD dostal na 527 μmol/m2s. To je hodnota srovnatelná například s 400 W HPS výbojkou s elektronickým předřadníkem. U té ale nejnižší hodnoty neklesají tak nízko. 

Naopak mě potěšilo zpracování LED modulu. Snadno ho rozložíte i složíte a s hmotností 8 kg i jednoduše nainstalujete. Během měření se modul nepřehříval a myslím, že jeho pasivní chlazení bude dobře fungovat i v běžných pěstebních podmínkách. Cenově je tohle řešení perfektní a nadchne malé, nekomerční pěstitele. Výkon modulu lze regulovat přepínačem přímo na konstrukci.

Sylvania GroXpress LED 340 W

Další testovaný modul je určený taktéž pro malé prostory o rozměrech do 100 x 100 cm. Tento kousek se ale snaží uspokojit požadavky těch, kdo si rádi připlatí za vyšší kvalitu a výkon. Sylvania GroXpress LED 340 W vyzařuje světlo v rámci celého fotosynteticky aktivního světelného spektra s jasnou dominancí v oblastech důležitých pro růst a kvetení. Tento modul má oproti osmi světelným lištám Hortimolu 320 A pouze čtyři. Ty jsou ale robustnější a dohromady daly o poznání vyšší hodnoty. Průměrná hodnota PPFD dosáhla 730 μmol/m2s ve vzdálenosti 30 cm od pomyslného porostu. I v okrajových částech plochy je intenzita osvětlení poměrně dobrá. Nejnižší a nejvyšší hodnoty lze vyčíst z grafů. Výkon modulu lze regulovat v rozsahu 20–100 %. 

Cena tohoto modelu je oproti Hortimolu MH 320 A skoro dvojnásobná. Dostanete ale spolehlivé osvětlení s lepším výkonem a o poznání širším světelným spektrem. Pokud pěstujete v malém a dbáte na kvalitní komponenty, je pro vás Sylvania GroXpress LED 340 W skvělým řešením.

 

Sunpro Sundocan 500 W a 680 W

I když jsem původně chtěl testoval pouze 500W modul na pěstební ploše 100 x 100 cm, rozhodl jsem se po jeho změření vyzkoušet i modul s výkonem 680 W. Ten by se nejlépe předvedl na ploše 150 x 150 cm, pro kterou je také primárně určený. Podobné moduly jsem ale už dříve testoval na ploše 120 x 120 cm, a tak jsem kvůli snadnějšímu porovnání zvolil stejný rozměr i tentokrát. 

Oba moduly spojuje spektrální křivka. Jedná se o modely vyzařující plné spektrum barev. 680W modul má trochu vyšší výkon zhruba v oblasti mezi 660 a 670 nm a naopak trochu nižší výkon v oblasti okolo 590 nm. Oba moduly jsou skládací a lze u nich regulovat výkon buďto přímo na konstrukci nebo s pomocí externího 0–10V ovladače, což umožňuje zapojení v centrálně řízených pěstírnách. Výrobce modulů udává jako důležitý parametr použití značkových LED diod OSRAM a Samsung, které jsou bezesporu tím nejlepším, co lze na současném trhu získat. Avizovaná účinnost modulů je 2,8 μmol/J a odolnost proti vodě a prachu IP 65. Těmito parametry míří Sunpro určitě hodně vysoko. Cena je přitom ve srovnání s konkurencí relativně nízká. 

500W modul dosahoval nejvyváženějších hodnot ve vzdálenosti 30 cm od pěstební plochy o rozměrech 100 x 100 cm. Zde jsem naměřil průměrné PPFD 768 μmol/m2s. 680 W modul dosáhl optimálních hodnot 70 cm od pěstební plochy o rozměrech 120 x 120 cm, kde jsem naměřil průmerné PPFD 822 μmol/m2s, nejnižší hodnoty PPFD 608 μmol/m2s a maximální PPFD 962 μmol/m2s, což ukazuje na vysoce rovnoměrné osvětlení, zejména při použití ve větších prostorách s větším množstvím světelných soustav. Zajímavé bylo porovnání avizované a reálné spotřeby obou modulů Zatímco Sundocan 500 W měl reálnou spotřebu nižší, konkrétně 480 W, Sundocan 680 W měl spotřebu mírně vyšší, a to 696 W. Rozdíly v avizované a reálné spotřebě nejsou ničím výjimečným. Většinou se setkávám s reálnou spotřebou mírně, či výrazně vyšší, nežli je ta avizovaná. Sečteno podtrženo vypadají oba světelné zdroje velmi dobře a z hlediska efektivity se mohou porovnávat s prémiovými modely zaběhnutých značek. 

Lumatek Zeus PRO 600 W

Posledním testovaným modulem je osvětlení zavedeného výrobce osvětlení. Elektronické předřadníky Lumatek jsou již dlouhá léta synonymem kvality a dlouhé životnosti. Lumatek není zdaleka jedinou společností, která své portfolio rozšířila o LED moduly. Zeus Pro je nicméně jejich prvním modelem, se kterým jsem se mohl blíže seznámit. Upřímně musím říct, že moje pocity byly smíšené. Na světlo jsem se těšil, ale když jsem otevřel krabici, byl jsem překvapený tím, jak se světlo skládá dohromady. Mám rád kompaktní věci, které mají minimum spojů. Pokud spoje mají, jsem rád, když jsou pevně zajištěné. LED lišty u Lumateku Zeus na jedné straně drží dvoulinkový pevný spoj a magnet, na druhé straně je to zarážka zasunutá v dírce. Neříkám, že je toto provedení chatrné, vůbec ne. Jakmile se vše spojí dohromady, drží to. Ale nemohu si pomoci, tento systém mě moc nenadchnul. Potěšil mě naopak externí stmívač na dostatečně dlouhém kabelu, díky kterému si ho můžete upevnit tak, abyste na něj kdykoli dobře dosáhli, a pětiletá záruka, která ukazuje, že si je výrobce kvalitou jistý. 

Co se týče efektivity, slibuje Zeus PRO 600W plné světelné spektrum a účinnost 2,7 μmol/J, takže se víceméně drží dnes nastavené laťky. Zajímavé pro mě bylo srovnání spektrální křivky Lumateku a Sunpro. Zatímco Lumatek ztrácí v oblasti důležité pro růst, má o něco vyšší výkon v oblasti okolo 670 nm vhodné pro kvetení. Bylo by jistě zajímavé vidět, jak by tento rozdíl ovlivnil morfologii rostlin. Pokud by se některý z čtenářů rozhodl to vyzkoušet, rád se o tom dozvím. Z hlediska výkonu jsme optimální hodnoty nalezl ve vzdálenosti 50 cm od osvětlení. Zde jsem naměřil průměrné PPFD 837 μmol/m2s, minimální PPFD 544 μmol/m2s a maximální PPFD 978 μmol/m2s. 

Pište!

To je pro tentokrát vše. Pokud vás porovnávání světlených zdrojů zaujalo a máte doplňující dotazy, nebojte se mi napsat na info@pestovat.cz nebo prostřednictvím redakce magazínu Legalizace. Máte-li sami nějaké zkušenosti s praktickým porovnáváním světel, rád se dozvím zajímavé informace i od vás. Mějte se hezky!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!