Francouzští výzkumníci plánují na pacientech a pracovnících v první linii testovat nikotinové náplasti. Podnítila je k tomu studie z jedné pařížské nemocnice, podle které mají kuřáci, pravděpodobně díky nikotinu, mnohem nižší riziko nákazy. Klinické testování nikotinových náplastí nyní čeká pouze na to, až dostane od úřadů zelenou.
Nutno však podotknout, že výzkumníci nikoho nenabádají, aby začal s kouřením, které obnáší nespočet zdravotních rizik a u poloviny kuřáků je i příčinou smrti. Nikotin možná pomáhá předejít nákaze, ale nakažení kuřáci mívají daleko vážnější průběh nemoci.
Statistika z pařížské nemocnice
Tým badatelů z nemocnice Pitié-Salpêtrière se dotázal 480 pacientů s pozitivním testem na koronavirus. Celkem 350 z nich bylo hospitalizováno, zbytek byl díky lehkému průběhu nemoci propuštěn domů.
Nikotin patrně zabraňuje viru pronikat do buněk a možná dokonce zmírňuje přehnanou reakci imunitního systému.
Z výsledků vyplynulo, že mezi hospitalizovanými pacienty s mediánovým věkem 65 let kouří pravidelně pouze 4,4 procenta. Mezi pacienty propuštěnými z nemocnice s mediánovým věkem 44 let pak 5,3 procenta.
Nikotinové náplasti ve výzkumu
Podle francouzského úřadu pro veřejné zdraví Santé Publique France kouří ve věku od 44 do 53 let zhruba čtyřicet procent Francouzů a mezi seniory ve věku od 65 do 75 let přibližně deset procent. Výzkumníci však zjistili, že s přihlédnutím k věku a pohlaví byl mezi pacienty podíl kuřáků mnohem nižší. Renomovaný francouzský neurobiolog Jean-Pierre Changeux tvrdí, že nikotin patrně zabraňuje viru pronikat do buněk a možná dokonce zmírňuje přehnanou reakci imunitního systému, která se vyskytuje u většiny pacientů s vážným průběhem. Výsledky má ověřit klinický výzkum, jenž by na pracovnících ve zdravotnictví a pacientech s COVID-19 testoval nikotinové náplasti.
Nikotin možná pomáhá předejít nákaze, ale nakažení kuřáci mívají daleko vážnější průběh nemoci.
Dosavadní výsledky potvrzují čínskou studii publikovanou na konci března v odborném časopise The New England Journal of Medicine. Podle té bylo mezi tisícem nakažených 12,6 procenta kuřáků, zatímco v celkové populaci Číny tvoří kuřáci zhruba 28 procent. Údaje z pařížských nemocnic tvrdí, že mezi 11 000 pacienty bylo 8,5 procenta kuřáků. Celkově ve Francii kouří okolo 25,4 procenta lidí.
Nevídaný jev
„Průřezová studie jasně naznačuje, že každodenní kuřáci mají v porovnání se zbytkem populace daleko nižší riziko nákazy virem Sars-CoV-2,“ píší autoři z nemocnice Pitié-Salpêtrière. „Dopad je velice znatelný. U ambulantních pacientů je riziko nákazy nižší o čtyři pětiny a u hospitalizovaných pacientů o tři čtvrtiny. To se v lékařství vidí jen zřídka,“ dodávají.
Dodejme, že v současnosti probíhají studie v Kanadě a Izraeli, které se zabývají působením CBD a dalších kanabinoidů proti koronaviru. Že by měli tradiční kuřáci konopí zase jednou v něčem pravdu? Nebylo by to poprvé ani naposledy.
Zdroj: French researchers to test nicotine patches on coronavirus patients