Aktuální článek
Nová studie ukazuje, že konopí by mohlo pomáhat při závislosti na nikotinu

Nová studie ukazuje, že konopí by mohlo pomáhat při závislosti na nikotinu

  • Nasazení konopí jako náhražky za tabák mělo za následek významné snížení množství konzumovaného nikotinu.

Kanadští vědci zjistili, že konopí pomáhá při léčbě jedné z nejsmrtelnějších závislostí. Téměř polovina uživatelů tabáku a jiných zdrojů nikotinu zaznamenala po konzumaci konopí menší potřebu kouřit.

Ze závěrů studie zveřejněné v posledním vydání odborného magazínu Substance Abuse Treatment vyplývá, že 49 procent kuřáků tabáku a jeho náhražek, kteří užívali konopí na předpis jako lék proti chronické bolesti, duševním poruchám nebo nespavosti, snížilo svou spotřebu nikotinu. Zároveň bylo prokázáno, že uživatelé konopí mají zhruba o 33 procent vyšší šanci, že dokáží přestat s kouřením tabáku než konopní abstinenti.

Stejné nebo lepší než běžné přípravky na odvykání

Spoluautor studie dr. Phillip Lucas, který několik let pracoval jako vedoucí výzkumník společnosti Tilray – jednoho z největších producentů léčebného konopí, uvedl, že přibližně každý čtvrtý kuřák po nasazení konopí dokázal nekouřit více než 30 dní. „Takový výsledek je minimálně srovnatelný, spíše však lepší než to, co nám doposud nabízely jiné prostředky k léčbě závislosti na nikotinu, ať už mluvíme o psychologických metodách, jako je skupinová terapie nebo individuální sezení, nebo o metodách farmakologických, kam počítáme nikotinové náplasti, žvýkačky a další.“

Nasazení konopí jako náhražky za tabák mělo za následek významné snížení množství konzumovaného nikotinu.

Phillip Lucas je dnes vědeckým pracovníkem na univerzitě Victoria a zakladatelem společnosti Vancouver Island Compassion Society. Ve svém profesním životě se zabývá takzvaným substitučním efektem, kdy lidé vědomě nebo nevědomě užívají konopí jako náhražku za jiné látky, mezi jinými tabák, alkohol nebo léky na předpis. Pro tuto studii použil oficiální kanadský dotazník pro registrované konopné pacienty, s jehož pomocí se mu podařilo získat podrobné informace o pacientech zaregistrovaných u jednoho ze schválených výrobců konopí na předpis.

Většina účastníků výzkumu užívala konopí k léčbě chronické bolesti, různých psychických poruch nebo nespavosti a zároveň byla více než deset let závislá na tabáku nebo nikotinu.

Především pro ty, kdo chtějí skončit

„Jedním z pozoruhodných závěrů výzkumu bylo, že nasazení konopí jako náhražky za tabák mělo za následek významné snížení množství konzumovaného nikotinu,“ vysvětluje Lucas. On sám užívá konopí od roku 1995, nejprve k mírnění symptomů žloutenky typu C a následně také jako podpůrnou látku, když přestával pít alkohol a kouřit tabák.

Konopí má tedy nepochybně potenciál při omezování kouření tabáku, otázkou ale zůstává, zda je vhodné také pro osoby, které se snaží skoncovat s kouřením jako takovým. Nejpopulárnějším způsobem užívání konopí totiž zůstává právě kouření. Lucas je nicméně přesvědčen o tom, že by konopí v tomto ohledu nemělo mít negativní vliv a mohlo by zvyšovat úspěšnost léčby závislosti na tabáku.

Přibližně každý čtvrtý kuřák po nasazení konopí dokázal nekouřit více než 30 dní.

Přestože se studie zaměřila výhradně na uživatele konopí na předpis, její autoři věří, že by zařazení konopí jako substituce mohlo být stejně přínosné i pro rekreační uživatele, kteří se rozhodli s tabákem skoncovat.

Vzhledem k tomu, že závislost na tabáku a nikotinu je u mnoha kuřáků v konečném důsledku hlavní příčinou úmrtí, stojí další výzkum možného přínosu užívání konopí jako podpůrného prostředku při odvykání kouření rozhodně za pozornost.

Podle kanadské asociace plicních lékařů je kouření tabáku nejčastější příčinou onemocnění plic a s ním souvisejících úmrtí, jimž je možno předejít. Na choroby spojené s negativními dopady kouření tabáku zemře ročně 48 000 Kanaďanů, což je více obětí, než mají na svědomí dopravní nehody v Kanadě a USA dohromady.

Zdroj: mugglehead.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!