Aktuální článek
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v předvolební debatě přiznala, že má zkušenost s konopím. „My taky,“ krčí rameny Novozélanďané

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v předvolební debatě přiznala, že má zkušenost s konopím. „My taky,“ krčí rameny Novozélanďané

  • Otázka moderátora novozélandské předvolební debaty zněla jasně: „Paní Ardernová, vyzkoušela jste někdy v životě konopí?“

Populární premiérka Nového Zélandu odpověděla: „Ano, vyzkoušela, ale už je to dávno.“ Zjevně překvapený moderátora se odmlčel, zato z publika se bez váhání ozval potlesk.

Párkrát v životě

Ardernová se posléze vyhnula odpovědi na otázku, zda podporuje legalizaci konopí, o níž Novozélanďané rozhodovali 17. října v celostátním referendu, které se konalo zároveň s parlamentními volbami. Mezitím si však opět získala srdce globální levice, když voličům připomněla, že nebývala vždy tak svědomitá. Než se jí podařilo díky pohotovému a prozíravému „lockdownu“ Nový Zéland zbavit koronaviru a než se stala „vrchní sjednotitelkou národa“ po masových vraždách ve dvou mešitách ve městě Christchurch, si podobně jako většina jejích voličů ráda dopřála konopí – alespoň párkrát v životě.

Domorodí Novozélanďané – Maoři – jsou kvůli konopí zatýkáni až třikrát častěji než běloši.

Podle nezávislých studií vyzkoušelo konopí zhruba 80 procent Novozélanďanů – více než dvakrát vyšší procento oproti Austrálii a daleko vyšší i oproti Spojeným státům. Když tedy Ardernová, která v červenci tohoto roku oslavila čtyřicáté narozeniny, přiznala dávnou zkušenost s rostlinou, jež se na Novém Zélandu těší tak mimořádné oblibě, pětimilionový národ sotva pokrčil rameny.

„Většina lidí se nad tím prostě pousmála, protože to také někdy zkusila,“ komentuje Peter Williamson, metodistický farář z Aucklandu. „Jsem pravděpodobně jeden z mála, co nikdy neměl tu čest.“

Se Zelenými legalizaci vstříc

Ardernová je natolik oblíbená, že jedinou otázkou parlamentních voleb je, zda se její Labouristické straně podaří získat dost hlasů na sestavení vůbec první vlády bez nutnosti vytvářet koalice od volební reformy v devadesátých letech, nebo zda bude muset do koalice se Zelenými.

S většinou křesel na dosah ruky Ardernová ukazuje, že její „laskavá politika“ v sobě skrývá i notnou dávku vypočítavosti, minimálně pokud jde o konopí.

Bývalá premiérka za Labouristy Helen Clarková, která legalizaci jednoznačně podporuje, podotýká: „Už jen fakt, že konopí někdy měla, je sám o sobě jasným signálem, že je pro ukončení jeho prohibice.“

Když Ardernová přiznala dávnou zkušenost s rostlinou, jež se na Novém Zélandu těší mimořádné oblibě, pětimilionový národ sotva pokrčil rameny.

Podle průzkumů je však novozélandská společnost značně rozpolcená, co se legalizace týče. Někteří pozorovatelé to vidí jako důvod, proč odmítla Ardernová prozradit, jestli osobně legalizaci podporuje.

„Potřebuje i středopravicové voliče,“ vysvětluje Richard Shaw, profesor politologie na Massey University ve městě Palmerston North. „Panují určité obavy, že by to Národní strana proti ní mohla použít.“ Nicméně její současný přístup „sama jsem kouřila, ale vám to možná budu chtít i nadále zakazovat“, má své kritiky na obou stranách politického spektra.

Ohraná ochrana mládeže

Během předvolební debaty si Judith Collinsová, právnička a předsedkyně Národní strany, neodpustila sarkastické „ale no tak“, když Ardernová kličkovala a opakovala, že o legalizaci konopí by si měla rozhodnout sama veřejnost. Odpověď Collinsové byla na rozdíl od sokyně daleko jednoznačnější – konopí nikdy neužívala a v referendu bude hlasovat proti legalizaci. „Chci zejména chránit duševní zdraví mladých lidí,“ vysvětluje své stanovisko.

Mnoho Novozélanďanů ale stejně jako Ardernová nediskutuje o samotném návrhu legalizačního zákona, ale spíše o tom, co všechno by měl zahrnovat a jak by měl být schválen. Farář a bývalý advokát Peter Williamson je přesvědčen, že by držení konopí mělo být dekriminalizováno. Například domorodí Novozélanďané – Maoři – jsou kvůli konopí zatýkáni až třikrát častěji než běloši. „Slušný a bezúhonný člověk by se kvůli malému množství konopí neměl bát, že ho zastaví policie,“ tvrdí.

Rozpolcení příznivci konopí

Dokonce ani zastánci legalizace si nejsou stoprocentně jistí, zda je referendum dobrý nápad.

Referendum o legalizaci konopí je skvělou příležitostí k šíření dezinformací.

Vzhledem k tomu, že už v roce 2017 Ardernová vyjádřila podporu rekreačnímu konopí, se mnozí ptají, proč se nyní rozhodla nechat rozhodnout veřejnost v referendu místo schválení zákona v parlamentu. „Podařilo se jim vytvořit velice dobrý zákon, bohužel ale uvízl na mrtvém bodě,“ podotýká Ros Bell, výkonný ředitel nadace Drug Foundation, která se již desítky let snaží prostřednictvím vzdělávacích programů založených na vědeckých důkazech zmírnit negativní účinky alkoholu a drog.

Obdobný názor zastává i Nandor Tanczos, bývalý zákonodárce za novozélandskou stranu Zelených a v nynější době člen okresního zastupitelstva ve městě Whakatane, jenž vede aktivistickou organizaci s názvem He Puna Whenua. „Zákon měl být přijat na základě vědeckých důkazů rovnou parlamentem,“ je přesvědčen.

Referendum podle něj dalo skvělou příležitost šíření dezinformací. Uvádí následující příklad: Tábor odpůrců legalizace vypustil do světa fotky obchodů oblepených reklamními plakáty s konopím – přestože nový zákon by takový druh reklamy zakazoval. „Jde jen o pokus lidi vystrašit, aby si mysleli, že je čeká něco hrozného – přitom to vůbec není pravda.“

Je velmi podrobně vysvětleno, jak by konopí bylo regulované: Dalo by se legálně zakoupit pouze v licencovaných prodejnách, jeho prodej by byl zakázán osobám mladším dvaceti let a lidé by doma mohli pěstovat až čtyři rostliny, přičemž by se mohli až o čtrnáct gramů podělit s někým dalším.

Bell dodává, že podobné rozsévání strachu by mohlo mít dlouhodobé následky. „Pokud lid v referendu rozhodne proti legalizaci, žádný z politiků se konopí velmi dlouho ani nedotkne,“ myslí si. „Aktuální zákon se nezmění a bude nadále škodit zejména mladým lidem a Maorům.“

Poznámka redakce: Referendum o legalizaci proběhlo 17. 10., ale výsledky budou známy až během následujících dvou týdnů.

Zdroj: Jacinda Ardern Admits Past Cannabis Use. New Zealanders Shrug: ‘Us, Too.’

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!