Aktuální článek
Nový systém pro popis odrůd

Nový systém pro popis odrůd

  • Dělení na indiky a sativy postrádá vědecký základ.

Největší internetový server o konopí, americký web Leafly, se spolu se skupinou vědců rozhodl vytvořit novou klasifikaci pro konopné odrůdy, a to na základě účinků.

Přestože lze kulturu považovat za dynamickou záležitost, někdy se chová i poněkud tvrdohlavě. A ve světě konopí to platí dvojnásob. Označení „sativa“, „indika“ či „hybrid“ se staly nedílnou součástí konopného slovníku. Tento proslulý systém pojmů má nicméně své mouchy a nedokáže tak úplně vystihnout, jaké účinky lidé u jednotlivých odrůd zakoušejí.

Zastaralé paradigma

Jak je známo, odrůdy konopí se standardně řadí do jedné ze dvou genetických linií, které se mezi sebou liší svými vlastnostmi, jako například tvarem listů, strukturou rostliny či psychoaktivitou účinků.

Odrůdy druhu sativa se vyznačují vysokým vzrůstem, kuželovitým tvarem a listy s úzkými čepelemi. Účinky bývají povzbuzující a povznášející. Pro druh indika jsou zase typické nižší, hustší rostliny se širokými listy a silně uvolňujícím až sedativním účinkem. Hybridy by potom údajně měly představovat různorodé kombinace obou druhů.

Tato klasifikace nicméně postrádá vědecký základ a nebere v potaz ani to, že endokanabinoidní systém a fyziologie každého z nás může na stejnou odrůdu reagovat úplně jinak.

Ucelená genetická mapa

V současné době soupeří bezpočet soukromých laboratoří o to, kdo první vytvoří ucelenou genetickou mapu konopí. Dokud se jim to ovšem nepodaří, nebude v našich silách porozumět tomu, jak a proč přesně konopí produkuje různá množství chemických látek, díky nimž mají jednotlivé druhy specifické psychoaktivní účinky. Pojmy „sativa“ a „indika“ navíc postupně ztrácejí na významu i vzhledem k tomu, že drtivá většina dnes dostupných odrůd jsou hybridy.

Dělení na indiky a sativy postrádá vědecký základ a nebere v potaz ani to, že na stejnou odrůdu může každý reagovat úplně jinak.

Co tedy milovníky konopí čeká, až se staré známé pojmy „indika“ a „sativa“ ztratí v propadlišti dějin?

Novinářka Shannon Palusová tvrdí, že se obě označení dnes užívají prakticky jen pro potřeby marketingu. V tomto ohledu s ní souhlasí i několik expertů na konopí, které vyzpovídala. Například světově uznávaný odborník dr. Ethan Russo se domnívá, že by se odrůdy konopí měly popisovat podle obsahu kanabinoidů a terpenů. Ty podle něj rostlina produkuje na ochranu proti hmyzu a nemocem.

„Russo si představuje, že by se konopné květy v prodejnách klasifikovaly podle obsažených látek a zpětné vazby od zákazníků. V podstatě by si vytvářeli databázi, jak která odrůda na koho zapůsobila. Momentálně jsou ovšem kategorie typu ‚sativa‘ a ‚indika‘ nejrozšířenější a hlavně nejsrozumitelnější,“ píše Palusová.

Nový obrazový průvodce

S nástupem nové klasifikace konopí by se nicméně všechno mohlo změnit. Podle největšího konopného serveru na světě Leafly nastal čas konopné názvosloví posunout dále. Z toho důvodu vyhotovil vlastního obrazového průvodce odrůdami, nazvaného „Leafly Cannabis Guide“.

Obsažené informace vycházejí z crowdsourcované databáze uživatelských hodnocení odrůd a z výsledků testování, na nichž se podílela síť sedmi analytických laboratoří z celé Severní Ameriky.

„Fyziologické účinky konopí se u každého liší. Čím víc toho víme, tím důmyslněji a zároveň intuitivněji chceme lidem ukázat, jak se vyznat v tom, co konkrétně jim může konopí nabídnout. Indika, sativa a hybrid sice představují všeobecný základ, ale byla by škoda při klasifikaci odrůd nevyužít nových poznatků, které o účincích kanabinoidů postupně získáváme,“ uvedl na konci září během tiskové konference výkonný ředitel serveru Leafly Tim Leslie.

Konopné piktogramy

Základem nového systému je obrazová složka. K popisu hlavních kanabinoidů a terpenů v jednotlivých odrůdách se využívají různobarevné tvary, které jsou uspořádány do piktogramů připomínajících květinu. Nahrazují původní čtverečky, jež server Leafly k popisu odrůd dosud užíval a které evokovaly periodickou tabulku prvků. Konopný server k této nemalé změně přikročil loni v říjnu. Dlužno dodat, že od svého spuštění v roce 2010 se web Leafly stal jedním z nejlepších internetových zdrojů informací o konopí. A také jedním z nejnavštěvovanějších: jednotlivé odrůdy zde hodnotí až patnáct milionů návštěvníků měsíčně.

Programový vedoucí Leafly Richard Maloney, který na novém systému piktogramů pracoval přes rok a půl, poznamenal, že hlavním cílem je informovat uživatele, co přesně mají různé odrůdy společné a v čem se naopak liší.

Střed piktogramu tvoří zkratka názvu odrůdy znázorněná na geometrickém útvaru, který představuje dominantní kanabinoid.

„Kanabinoidy reprezentují tvary a terpeny zase barvy,“ vysvětluje Maloney „a právě díky těmto jedinečným piktogramům budou mít naši návštěvníci lepší přehled o podobnostech a rozdílech mezi odrůdami.“

Střed piktogramu tvoří zkratka názvu odrůdy znázorněná na geometrickém útvaru, který na základě laboratorních výsledků představuje dominantní kanabinoid. Kosočtverce značí THC a kolečka CBD. Barva útvaru pak reprezentuje dominantní terpen – modrá myrcen, zelená pinen, fialová karyofylen, žlutá limonen a oranžová terpinolen. Střed piktogramu kupříkladu u odrůdy White Tahoe Cookies je fialový kosočtverec, což znamená, že se jedná o THC dominantní varietu, jejíž terpenový profil tvoří z největší části karyofylen.

Kolem středu se nacházejí stejné útvary o třech různých velikostech (podle relativního množství dominantního kanabinoidu), jejichž barva znázorňuje další obsažené terpeny. V případě odrůdy White Tahoe Cookies naznačují okolní kosočtverce svou délkou vcelku vysoký obsah THC. Zbarvení do fialova, do modra a do žluta zase vyjadřuje přítomnost karyofylenu, myrcenu a limonenu.

„Proto jsme se rozhodli využívat specifické piktogramy – aby s pomocí tvarů a barev dokázali návštěvníci našeho webu snáze rozpoznat, v čem jsou odrůdy odlišné nebo naopak podobné,“ upřesnil Maloney.

Ideální odrůdy

Pokud tedy například dospějete k tomu, že tíhnete k odrůdám, jejichž piktogramy obsahují dlouhé žluté kosočtverce (THC dominantní, s vysokým podílem limonenu), je dost možné, že vám budou vyhovovat i jiné odrůdy s podobným piktogramem.

Svá zjištění můžete následně zadat do aplikace serveru Leafly, která vám navrhne odrůdy s podobnými vlastnostmi. Kromě toho si zájemci mohou vytvořit i piktogram vlastní ideální odrůdy s libovolným obsahem terpenů a kanabinoidů. Přesná kopie vámi vysněné odrůdy sice nejspíš nebude existovat, nicméně aplikace vám alespoň ukáže nejpodobnější modely.

V konopných výdejnách pak mohou zákazníci své preference na základě piktogramů sdělit místním budtenderům (vyškoleným prodavačům), kteří jim budou schopni obratem doporučit odrůdy na míru. Server Leafly momentálně pracuje též na projektu, díky němuž by květinové piktogramy mohli pro potřeby marketingu a balení produktů používat i další pěstitelé a výrobci.

Podle Maloneyho napomohou údaje zachycené v piktogramech uspokojit potřeby mnoha zákazníků. Na webu budou kromě toho k zobrazení také průměrná množství kanabinoidů v procentech a jiné zajímavé informace.

„Opravdoví nadšenci, kteří se o své oblíbené odrůdě chtějí dozvědět co nejvíce, mohou jedním kliknutím zjistit třeba to, co je to terpinolen a kde všude se v přírodě vyskytuje,“ popisuje přednosti nového systému jeho tvůrce, který zároveň doufá, že díky přehledným piktogramům se rostlině dostane většího uznání. „Největší poptávka ze strany rekreačních konzumentů i pacientů je dnes po co nejvyšším obsahu THC. Náš nový systém chce ale ukázat, že tato kouzelná rostlina v sobě skrývá mnohem víc,“ dodal.

Změna prospěje všem?

Jeden z hlavních výzkumných pracovníků Leafly dr. Nick Jikomes věří, že veškeré získané informace pomohou vědcům a lékařům lépe porozumět tomu, jak látky obsažené v konopí svým účinkem ovlivňují zkušenost uživatelů – ať už pacientů, nebo rekreačních konzumentů.

„Systém barevných piktogramů jsme vytvořili především proto, aby si všichni mohli lépe představit, pochopit a využít všechny poznatky o této úžasné všestranné rostlině. Obdivujeme její komplexnost, ale zároveň jsme ji chtěli představit co nejjednodušeji. Věřím, že se nám podařilo vytvořit zatím nejsrozumitelnější způsob, jak na konopné odrůdy nahlížet. Nemůžeme se dočkat, až nový systém začnou využívat všichni příznivci konopí, prodejci, lékaři a vědci. Nepochybujeme, že to debatu o konopí opět posune o kus vpřed,“ tvrdí Jikomes.

V rámci propagace tohoto nového obrazového průvodce rozeslal server Leafly všem svým partnerům informační materiály. Představitelé konopných značek podle Maloneyho hodnotili předběžný náhled velmi kladně.

Jestli se nová klasifikace mezi výrobci, výdejnami a milovníky konopí opravdu uchytí, se teprve ukáže. Jelikož staví jak na vědě, tak na zpětné vazbě od zákazníků, mohlo by se skutečně jednat o cestu správným směrem. A vzhledem k tomu, že server Leafly květinové piktogramy již dávno do svého webu zakomponoval, je zřejmé, že o jejich úspěchu nemá pochyb.

Zdroj: merryjane.com

Legenda k piktogramům

Útvary vyjadřují obsah THC a CBD. Hranaté útvary symbolizují THC a jejich velikost určuje jeho množství: čím jsou kosočtverce delší, tím je v odrůdě více THC. Kulaté útvary zase znamenají obsah CBD. Čím jsou větší, tím je ho více. Pokud piktogram obsahuje pouze kosočtverce, má zanedbatelný obsah CBD, a naopak.

Barvami jsou vyjádřeny hlavní terpeny obsažené v dané odrůdě. Barevně převládající terpen dominuje ve vůni a chuti. Zároveň ale druh barvy (teplá/studená) naznačuje, zda bude odrůda v synergii terpenů a kanabinoidů působit spíše stimulačně či sedativně.

Příklad: Remedy má vzhledem ke kulatým útvarům vysoký obsah CBD. Modrá barva vyjadřuje dominantní myrcen, takže tato odrůda bude mít uklidňující účinek. A protože zelená znamená pinen a fialová karyofylen, Remedy by mohla mít zemitou vůni s borovicovým a pepřovým nádechem.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!