Aktuální článek
Obrat globálního obchodu s konopím letos přesáhne 35 miliard dolarů

Obrat globálního obchodu s konopím letos přesáhne 35 miliard dolarů

  • Podle odhadů budou do roku 2026 mezinárodnímu konopnému obchodu dominovat Mexiko a Německo.

Analytická firma BDSA zveřejnila předpověď vývoje trhu na následujících pět let. Objem obchodu s konopím přesáhne podle jejich závěrů v tomto roce 35 miliard dolarů (necelých 800 miliard korun), což představuje 22% nárůst oproti 29 miliardám dolarů v roce 2021. Do roku 2026 bychom podle analýzy měli sledovat soustavný růst až na 61 miliard dolarů (přes 1,2 miliardy korun).

Po útlumu přijde růst

Data zveřejněná začátkem března ukazují, jaké ekonomické výsledky můžeme očekávat v roce 2022, jak bude toto „zelené“ odvětví vypadat v roce 2026 a jaké faktory stojí za růstem trhu ve Spojených státech. Analýza porovnává prodeje konopí v letech 2021 a 2022 a identifikuje také nejvíce rostoucí trhy.

„Ačkoli většina legálních trhů s konopím zaznamenala v druhé polovině loňského roku útlum, dá se očekávat, že celé odvětví bude v roce 2022 rychle růst. Hlavními motory tohoto vývoje budou nově vznikající trhy v jednotlivých státech USA, stabilní růst spotřeby v Kanadě a také mezinárodní obchod, jemuž budou vévodit Mexiko a Německo,“ uvedla tisková mluvčí BDSA Jessica Lukasová.

Ačkoli většina legálních trhů s konopím zaznamenala v druhé polovině loňského roku útlum, dá se očekávat, že celé odvětví bude v roce 2022 rychle růst.

Podle předpovědi BDSA přesáhne objem obchodu s konopím ve Spojených státech v letošním roce 28 miliard dolarů, o 20 procent více než v roce 2021. Nejvýznamněji se rozvíjely trhy ve státech, kde bylo konopí legalizováno teprve nedávno, přičemž lídrem byl stát Illinois se 70% růstem prodeje na 1,8 miliardy dolarů. Zajímavé výnosy měl ale i velmi konzervativní stát Missouri, kde bylo nedávno legalizováno léčebné konopí, jehož se prodalo za 210 milionů dolarů.

Největším odbytištěm konopí zůstává v americkém kontextu Kalifornie, následovaná státy New York, New Jersey, Florida a Michigan. V Kanadě očekávají analytici v letošním roce obrat 3,8 miliardy dolarů, což je o 11 procent více než v roce 2021. Do roku 2026 by pak měl objem obchodu dále růst až o 1,3 miliardy dolarů.

Bude dominovat Mexiko a Německo?

Mimo území Kanady a Spojených států čítaly zisky z prodeje konopí a na něm založených léčiv téměř 1,4 miliardy dolarů a analýza předpokládá, že se tato suma v letošním roce téměř zdvojnásobí.

BDSA navíc vypočítala, že v roce 2026 se objem mezinárodního obchodu bude pohybovat ve výši 9,5 miliardy dolarů. Hlavními hráči by měli být Mexiko a Německo, důležitými přispěvateli by se konečně měly stát i Velká Británie a Francie.

Zdroj: mugglehead.com

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!