Aktuální článek
Od kouře k výparu 01: Klasická balenka

Od kouře k výparu 01: Klasická balenka

  • Pár slov o hoření, papírcích a filtrech a o tom, jak eliminovat rizika.

Zdravím všechny a obzvláště ty, kdo mají rádi zdravé bylinky a bohatou a jemnou páru! Mé jméno je Vapor Guru a možná mě někteří znáte jako vaporizačního maniaka a poradce. Ani já jsem se ale nenarodil s vapíkem u pusy a začínal jsem klasicky – „srandovní cigaretkou“.

Následující slova prosím neberte jako nabádání ke kouření – právě naopak! Těm, kdo se nedokáží se svou oblíbenou fajfkou, šlukovkou, špekem či bongem nadobro rozloučit, se prostřednictvím tohoto krátkého seriálu pokusím alespoň vysvětlit, čeho se vyvarovat a jak co nejvíce eliminovat škodliviny a rizika s tím spojená. Nicméně vše následující jsou pouze osobní zkušenosti, které vzešly z putování po mé konopné cestě. A tato cesta mě dovedla až k tomu, že u bylin preferuji vaporizaci.

Destruktivní hoření

Ať už se tomu říká joint, špek, brko nebo mrkev, má tato bylinná směs ubalená v papírku do podoby tenké či tlusté cigarety jednu zásadní nevýhodu. Po zapálení se rozhoří, kdykoli potáhneme – a právě hoření vede k likvidaci prospěšných látek obsažených v bylině. Žhavému konci jointu říkám obrazně „motor“: spalováním byliny v tomto „motoru“ se vytvoří horký kouř, který potahováním prostupuje cigaretou a dochází tak k uvolňování látek z ještě neshořelých bylin (podobně jako u vaporizace). Bohužel při kouření nemůžeme regulovat teplotu hoření a chtě nechtě vdechujeme i kouřové zplodiny ze samotného „motoru“. Což je alfou a omegou všeho škodlivého na kouření.

Papírové a vatové filtry

Když už z jakéhokoli důvodu hodláme byliny konzumovat formou kouření, je dobré vzít v potaz výběr filtru. Velmi často používaný srolovaný tvrdý papírek sice zajistí dokonalé proudění vzduchu, nicméně moc toho nepochytí, takže při potahování občas nasajeme do úst nějaký ten kousek bylinky. Také nutno počítat s nedostatečnou filtrací kouře – do plic se mohou dostat částečky popílku, které dráždí v krku a na zdraví nám nepřidají.

Posledních pár milimetrů nedokuřovat!

Asi nejběžnější alternativou bývá klasický vatový filtr, známý z obyčejných cigaret. Ten sice zamezí průchodu pevných částic do úst, zároveň ale kouř uvnitř doslova ucpe. V případě, že použijeme papírový filtr, při potažení přebytečný kouř odejde samovolně ven – ovšem při použití neprodyšného vatové filtru toto není možné a dochází ke spařování byliny uvnitř. To se posléze projeví na chuti a každé další potažení chutná více a více zapařeně.

Tyto dva nejběžněji používané filtry mají tedy své plusy i minusy. Naštěstí jsou tu i jiné alternativy!

Filtr uhlíkový

Uhlíkový filtr má tvar válečku a lze ho použít klidně nadvakrát. Na obou koncích má povětšinou keramické sítko a uvnitř těla kousky aktivních uhlíků. Při každém potáhnutí se tyto uhlíky „přicucnou“ na stěnu keramického sítka a pohltí jemné částice a popílek – do plic se tedy dostane čistý kouř. Jakmile přestaneme potahovat, malé uhlíky se odlepí od stěn a dovolí průchod přebytečnému kouři ven. Ten by při nečinnosti zbytečně spařoval bylinku, což by se odrazilo na chuti, a to nechceme. A protože uhlíkové filtry také pohlcují vlhkost, je v této věci o dobrou jakost kouře postaráno.

Skleněný kuličkový

Mým aktuálně nejoblíbenějším filtrem se stal filtr skleněný kuličkový. Jeho velkou výhodou je možnost nekonečně mnoha použití a také nulové ovlivnění chuti kouře. Snad se již brzy stane běžnou součástí nabídky českých e-shopů.

Skleněný filtr má tvar válečku, v jehož těle se ukrývají malé skleněné kuličky. Tyto malé kuličky mají relativní volnost, takže se při každém potahu přicucnou na konec stěny a pracují na filtraci. Pochytají pevné částice a zároveň kouř cestou rozptýlí, čímž ho o něco zjemní. Použít tento filtřík můžeme třeba třikrát za sebou, poté je vhodné zahájit čištění. Někdy stačí prolít horkou vodou, jindy je třeba namočit filtr do alkoholu nebo jiného čističe.

Uhlíkové filtry, klasické filtry do cigaret i srolované papírové filtry vytvoří za rok nehoráznou hromadu odpadu, kdežto skleněný filtr s kuličkami můžete používat dlouhá léta jeden jediný a ušetříte nejen životní prostředí, ale i své finance a zdraví. Cink!

Papírky na výběr

Je samozřejmě vhodné vybrat si nejlépe nebělené, ultra tenké přírodní papírky. V dnešní době jich existuje skutečně velké množství, takže kdo hledá, jistě najde. Dobré je též vybrat takové, které mají lepidlo přírodního typu.

Naše plíce nemilují dehet, a tak papírek přečnívající na konci před zapálením bez milosti utrhneme. Kdo umí, balí „na backa“ – lepicí část se otočí dolů a přebytečný papír na boku se pak utrhne.

Včas típnout

A dobrá rada nakonec – posledních pár milimetrů nedokuřovat. Před filtrem se nám během kouření usadí spálená a seškvařená pryskyřice z bylin, která navíc pochytá zplodiny, které k ní doputovaly až od „motůrku“ cigarety. Heslo „být vždy připraven“ zde můžeme snadno nahradit heslem „včas típnout“.

Takže když už kouříte, tak aspoň filtrujte, šetřete papírem a včas típejte! Ať se zelení!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!