Aktuální článek
Od kouře k výparu 02: Dýmky a šlukovky

Od kouře k výparu 02: Dýmky a šlukovky

Redakce
  • Pár slov o výhodách i nevýhodách dýmek a šlukovek.

minulém díle o kouření jsme se zabývali tou největší známou klasikou, a to klasickým brkem. V dnešním díle se podíváme do zákulisí klasických dýmek a šlukovek.

Dýmka či šlukovka? Jedná se v podstatě o to samé, přesto je dýmka podvědomě řazena mezi „noblesní“ záležitosti, případně záležitosti našich dědečků, zatímco šlukovka evokuje náctiletého „typa“, který ji odpálí kdesi v disko klubu. Obecně lze říci, že dýmka bývá většího rozměru a často je z dřevěných materiálů, zatímco šlukovka je menší a s malým zásobníkem na bylinku. Přesto existuje velká variabilita rozměrů, tvarů i materiálů, ze kterých jsou vyrobeny.

Dýmka se i v dnešní době dá považovat za rituální nástroj, ač málokdo u bafání dýmky myslí na indiány a jejich rituální obřady spojené s konzumací bylin. Nicméně i nyní se k užívání dýmky uchyluje spoustu lidí, pro které to jednoduše rituál je.

Výhody

Kromě toho proč spalovat i papírek, když je možné užít samotné konopí v dýmce? Navíc je možné strčit do dýmky celý kus byliny a ušetřit tak čas, který bychom jinak věnovali drcení. A protože je nálož v dýmce čistě bylinná, stačí jeden dva potahy – zejména u léčebných uživatelů hraje rychlost účinku velkou roli.

Nesnažte se propalovat zbytek sušiny na dně dýmky či šlukovky. Jejím spálením budete inhalovat už jen zplodiny.

Velkým plusem u dýmek je také eliminace odpadu – žádné nedopalky! Některé dýmky se dají snadno čistit a používat tak doslova desítky let.

Princip fungování

Jakmile se do kotlíku vloží bylina a její konec se zapálí, vznikne „motor“ dýmky. Tam se tvoří horký dým, který prochází skrz ještě nespálenou bylinu, a účinné látky z ní pak putují až do úst. Samozřejmě s sebou tento dým nese i toxické zplodiny – tomu se při spalování nelze vyhnout –, nicméně plusový bod tu máme za to, že nepálíme zbytečný papírek jako u brka.

Velikost dýmky ovlivňuje i prostup zplodin do úst – čím je dýmka delší, tím větší množství nejrůznějšího popílku a olejů se po cestě uchytí na stěnách.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!