Aktuální článek
Od roku 2014 se v Coloradu prodalo konopí za více než 210 miliard korun

Od roku 2014 se v Coloradu prodalo konopí za více než 210 miliard korun

  • Coloradskému konopnému průmyslu se od přijetí legalizačního zákona v roce 2012 a spuštění regulované trhu s konopím o dva roky později nesmírně daří.

O té doby, co se v americkém státě začalo v roce 2014 prodávat konopí pro rekreační účely, utratili zákazníci v prodejnách více než deset miliard dolarů (v přepočtu podle aktuálního kurzu přes 213 miliard korun). Z toho se jen v roce 2020 jednalo o více než dvě miliardy (v přepočtu přibližně 43 miliard korun).

Pandemie kosí všechny kromě konopí

Coloradský finanční úřad vydal 9. února správu o tržbách z konopí za rok 2020, během kterého mnohé obchodní sektory postihl negativní dopad pandemie koronaviru. Když první vlna donutila v březnu loňského roku bezpočet barů, restaurací, zábavních center a podniků buď zavřít, nebo omezit činnost, coloradští prodejci a výrobci konopných produktů byli zařazeni mezi nezbytné služby. Celkové tržby z konopí ve státě za rok 2020 činily 2,19 miliard dolarů, což je o více než 400 milionů dolarů více než v roce předchozím.

Jelikož jiné formy zábavy a odpočinku byly kvůli pandemii viru covid-19 znemožněny, mnozí obyvatelé Colorada nalezli alternativu v konopí.

„Je dobře, že se i v tak náročném roce některým místním průmyslovým odvětvím daří,“ uvedl na začátku února guvernér Jared Polis v rozhovoru pro deník Denver Post, „což jenom dokazuje, že coloradský konopný sektor jde příkladem všem Američanům i nadále svým novátorstvím, precizností a nově také propracovaným systémem dovážkových služeb.“

Ke konci loňského roku činily celkové tržby ve státě Colorado od zahájení legálního prodeje rekreačního konopí 9,98 miliard dolarů. Spolu s prodeji z letošního ledna a února již celková částka překonala i magickou hranici deseti miliard.

„Sice jsme to předpokládali, ale stejně je to těžko uvěřitelné. Konopný průmysl úzce spolupracuje s místními regulačními orgány, abychom měli jistotu, že vše probíhá, jak má. Mimo jiné i proto patří Colorado v rámci regulace konopí mezi nejpokročilejší americké státy,“ zmínil Truman Bradley, výkonný ředitel coloradské konopné obchodní asociace Marijuana Industry Group.

Více než 1,5 miliardy dolarů do státní pokladny

Podle státních statistik vybralo Colorado na daních a poplatcích z regulovaného prodeje konopí od roku 2014 přibližně 1,63 miliard dolarů (v přepočtu asi 35 miliard korun). Prodejci státu odvádí 2,9% daň z prodeje rekreačního i medicínského konopí spolu se zvláštní 15% daní z prodeje pouze rekreačního konopí. Na velkoobchodní prodej se navíc vztahuje i 15% spotřební daň.

Wanda Jamesová, spolumajitelka vyhlášené denverské prodejny Simply Pure, upozorňuje, že jelikož byly jiné formy zábavy a odpočinku kvůli pandemii viru covid-19 znemožněny, mnozí obyvatelé Colorada nalezli alternativu v konopí.

Coloradský konopný sektor je i nadále příkladem všem Američanům svým novátorstvím, precizností a nově také propracovaným systémem dovážkových služeb.

„Potkalo nás velké štěstí v neštěstí,“ uvedla Jamesová, „a mě zkrátka těší, že místní mohou legálně užívat konopí, které jim pomáhá s úzkostmi, nudou i nedostatkem kreativního myšlení. Líbí se mi, že mají na výběr i jinou legální možnost odreagování než alkohol.“

Podle informací konopné datové společností Headset utratili coloradští zákazníci v roce 2020 v průměru 58,55 dolarů (v přepočtu 1 250 korun) při každé návštěvě výdejny, což je o téměř 20 procent víc než předloni. Počet transakcí přitom oproti roku 2019 vzrostl jen o 3,7 procent. Z těchto zjištění lze vyvodit, že si zákazníci kvůli omezením dělají zásoby dopředu.

„Loni jsme ze všech stran slýchali, ať raději zůstaneme doma a příliš nevycházíme,“ vzpomíná Cooper Ashley, datový analytik z firmy Headset. „Dokud nás bude vláda odrazovat od trávení času venku, předpokládám, že tento trend setrvá.“

Nejprodávanějším výrobkem ve výdejnách jsou stále sušené konopné květy neboli palice, jež zahrnovaly 48% podíl všech tržeb ve státě. Druhým nejoblíbenějším artiklem byla vaporizační pera s extrakty, které představovaly 16,2 procent z tržeb coloradského konopného průmyslu.

„Domnívám se, že zákazníci stále vnímají květy jako nejlevnější způsob, jak si konopí obstarat,“ uvedl Ashley, „což souvisí s průměrným obsahem nákupního košíku stejně jako s kupováním do zásoby. Lidé byli mnohem náchylnější kupovat sedmigramová, čtrnáctigramová či osmadvacetigramová balení. V podstatě jen chtějí za své peníze co nejvíce muziky.“

Zdroj: Colorado Has Sold $10 Billion Worth Of Legal Weed Since 2014

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!