Aktuální článek
Osobní trenér zemřel po náhodném požití velkého množství kofeinu

Osobní trenér zemřel po náhodném požití velkého množství kofeinu

  • Muž nepřežil předávkování potravinovým doplňkem, když v krátké době pozřel množství kofeinu odpovídající 200 kávám.

Devětadvacetiletý Tom Mansfield byl otcem dvou dětí a pracoval jako osobní trenér. Kofein měl užívat ke zvýšení výkonosti. Ten je totiž mezi návštěvníky posiloven oblíbený jako povzbuzující prostředek a údajně také urychluje spalování tuků, při jeho užívání je ale nutná opatrnost, a především dodržování doporučeného dávkování.

Tragická chyba

Mansfield podle předběžných závěrů vyšetřování udělal tragickou chybu při odměřování kofeinového prášku, když jeho váha namísto v miligramech měřila v gramech, což vedlo k masivnímu předávkování.

Televizní stanice BBC uvedla, že Mansfield špatně spočítal dávkování a negativní účinky se u něj projevily bezprostředně po užití doplňku. Jeho tep se zrychlil, pociťoval bolest na hrudi a přivolaná záchranná služba ho do nemocnice odvezla už v kritickém stavu s pěnou u úst. Záchranáři a následně lékaři waleské nemocnice Glan Clwyd se 45 minut pokoušeli o resuscitaci, která ale nebyla úspěšná.

Oficiální příčinou úmrtí byla otrava kofeinem.

Mansfield užíval doplněk stravy z produkce společnosti Blackburn Distributions. Doporučená dávka přípravku je 200 mg, přičemž celková denní dávka nesmí přesáhnout 400 mg.

Podle dosavadního vyšetřování se zdá, že muž použil váhu s rozsahem 2 až 5 000 gramů, která ale nedisponovala dostatečnou přesností k vážení v miligramech. To mohlo vést k požití násobně vyšší dávky kofeinu, než je výrobcem doporučováno. Pitva prokázala, že Mansfield měl v těle 392 mg kofeinu na litr krve.

Případ potvrzuje důležitost správného dávkování jakýchkoli látek, neboť některé z nich mohou při nesprávném užívání způsobit poškození zdraví a v ojedinělých případech dokonce i smrt.

Zdroj: www.iflscience.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!