Aktuální článek
Osobnost legalizace: Robert Veverka

Osobnost legalizace: Robert Veverka

  • U příležitosti oslav desátého výročí magazínu Legalizace jsme vyzpovídali koho jiného než jeho strůjce a zakladatele.

Koho jiného bychom vám měli představit v tomto vydání než zakladatele a šéfredaktora magazínu Legalizace, předsedu spolku Legalizace.cz a snad i budoucího senátora, Roberta Veverku.


Věk: 43 let

Zaměstnání: podnikatel, vydavatel magazínů Legalizace a Konopí,
zastupitel MČ Praha 2

Aktivity a koníčky: běh na dlouhou trať a boj s větrnými mlýny


Kdy ses poprvé v životě setkal s konopím a jak to na tebe zapůsobilo?

První setkání s konopím mi zprostředkovala undergroundová kultura a literatura na začátku střední školy. Kolem šestnácti let jsem si zasadil první semínka, která se hojně vyskytovala v květech, co tehdy byly k mání. Kytky mi vyrostly malé s květy ještě menšími, ale byl to zábavný a inspirativní koníček.

Čím ses živil a cos dělal, než ses aktivně zapojil do legalizačního dění?

Po střední škole jsem nějakou dobu pracoval v IT, stavěl a opravoval jsem počítače, vyráběl webové prezentace a chvíli i vyučoval a spravoval počítačovou učebnu na základní škole. Poté jsem se vydal na cesty do zahraničí, kde jsem se živil spíše rukama, především jako truhlář a malíř, ale byl jsem i barmanem, zahradním architektem nebo návrhářem divadelních kulis. Žil jsem třeba na malé bio farmě v Nizozemsku, kde jsem poznal, jaké to je být díky kousku úrodné země nezávislý na komerčně dostupných zdrojích.

Robert Veverka je kandidátem do Senátu 2.–3. 10. 2020 a jedním z témat, o které se bude zasazovat je legalizace konopí. Více na www.robertveverka.cz.

Kdo a proč přišel s nápadem založit magazín Legalizace, který teď slaví deset let své existence?

Po několikaleté snaze v pozici tiskového mluvčího spolku Legalizace.cz, pořadatele známé demonstrace za legalizaci konopí, jsem nabyl dojmu, že protlačit legitimní a smysluplné argumenty ve prospěch legalizace konopí do mainstreamových médií je a bude velký problém. Noviny i televize rády spojovaly konopí s pervitinem a heroinem, z mého pohledu dezinformovaly a podporovaly ustálená stigmata a mýty o konopí, možná i nechtěně hájily nesmyslnou válku proti drogám, zatajovaly benefity konopí a vůbec našemu záměru nepomáhaly. Z těchto důvodu a inspirován zahraničím, kde magazíny o konopí už existovaly, jsem začal snít o vlastním konopném titulu, který by nastavil zrcadlo protidrogové propagandě a přinesl do celé problematiky konopí trochu více světla a pravdy. Samotné založení magazínu Legalizace bylo společné dílo více lidí, kteří se v legalizaci konopí v té době angažovali, sám bych to rozhodně nedokázal.

Jak dlouho působíš ve spolku Legalizace.cz a jaké jsou současné aktivity a cíle?

Ve spolku Legalizace.cz působím od roku 2007, kdy jsem poprvé organizoval Million Marihuana March – demonstraci za legalizaci konopí. Převzal jsem tuto zodpovědnost ve chvíli, kdy původní tým, který se angažoval již od devadesátých let, přestával mít sílu a motivaci bojovat s prohibičními „větrnými mlýny“ a jeho členové za sebe hledali náhradu. Demonstrace organizuji od roku 2007 bez přestávky dodnes, letos jsme prošli v průvodu centrem Prahy již po třiadvacáté. Cíle spolku jsou jasné a snad i názvem organizace zřejmé, tedy reforma konopné legislativy, která by vedla především k legalizaci pěstování, zpracování a držení konopí všem dospělým lidem pro osobní potřebu, vymazala paragraf šíření toxikomanie z trestního zákoníku, zabezpečila dostatek konopí pro všechny pacienty a seniory, zajistila právní jistotu a vhodné podmínky pro pěstitele, zpracovatele a prodejce technického konopí a výrobků z nich. Naším cílem je ukončit nesmyslnou a společensky devastující prohibici konopí a válku proti drogám, která dlouhodobě nepřináší nejen žádné výsledky, ale ani nic pozitivního.

Jak moc ovlivnil zátah na growshopy podobu konopné scény u nás?

Zátah na growshopy byla jednoznačně bezprecedentní a ve značné míře neúspěšná snaha policie, protidrogové centrály a justice vypořádat se skrze gumový paragraf šíření toxikomanie s obchody, které nabízely mimo jiné i pěstební techniku, semínka nebo literaturu o využití a zpracování konopí. Bylo zřejmé, že především protidrogové centrále growshopy nevoněly, a tak orgány společně našly, respektive z prstu si vycucaly řetězec skutků (prodej pěstební techniky, semínek konopí, kuřáckých potřeb a literatury o konopí), které když obchod naplnil, tak ho policie stíhala za šíření toxikomanie. Ačkoli jednotlivé druhy zboží z domnělého řetězce byly a zůstaly dodnes legální, jejich společnou nabídku na jednom místě si policie interpretovala jako trestný čin a u soudů se svou scestnou argumentací uspěla. Mezitím obchodům policie zabavila zboží, zmrazila účty a vlastně mnoho obchodů ještě před samotnými verdikty soudů ekonomicky zlikvidovala. Na growshopy to mělo ve finále opačný efekt, dnes je u nás obchodů a online e-shopů paradoxně více než před samotným zátahem – často proto, že majitelé oddělili prodej jednotlivých částí zmíněného nelegálního řetězce, aby se vyhnuli dalšímu nesmyslnému postihu. Pro magazín Legalizace a další tituly a knihy s konopnou tématikou to přineslo prokazatelnou cenzuru a strach prodejců takové informační materiály dále nabízet. Ztratili jsme tím část distribuční sítě, ač vím, že to není natrvalo, protože snahu reformovat konopnou legislativu tímto zátahem policie ani náhodou neukončila, ba naopak jasně ukázala veřejnosti, jak marně a zbytečně postupuje a nezodpovědně utrácí peníze z veřejného rozpočtu.

Paragraf 287 o šíření toxikomanie je totalitní přežitek, jenž dává policii v podstatě neomezený prostor pro stíhání lidí i za takovou snahu, jako je změna drogových zákonů.

Jak hodnotíš situaci kolem léčebného konopí, které je u nás legislativně ukotveno od roku 2014?

Léčebné konopí je velké téma, jeho rozšíření a zařazení mezi konvenční možnost léčby však postupuje s ohledem na pacienty velmi pomalu. Šest (!) let trvalo, aby léčebné konopí hradily pojišťovny, a to ještě omezeně, tedy 90% úhradou pouhých 30 gramů na měsíc. Do té doby si pacienti a senioři museli konopí v lékárnách nakupovat dráž, než za kolik bylo k dostání na černém trhu, a dodnes si konopí nemohou sami pěstovat. To bylo a je neuvěřitelné pochybení, stát se snaží na pacientech vydělávat, namísto aby jim byla poskytl netoxickou konopnou léčbu, která když nepomůže, tak rozhodně neublíží. Byrokratická zátěž a limity – například věkové či omezení pouze na vybrané indikace –, které předepisování konopí provází, odrazuje nejen pacienty, ale i předepisující lékaře. V lékárně je dostupná pouze sušina nebo tobolky z ní, což mnoha pacientům brání v užívání účinnějších a vhodnějších forem aplikace ve formě extraktů a z nich připravených mastí, čípku a tak dále. Jak vidno, i legalizaci a zpřístupnění léčebného konopí provází konopná prohibice, která brání využití jeho plného potenciálu. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, ale mohla by být kratší, kdyby v klíčových úřadech, jakými jsou SÚKL nebo úřad koordinátora drogové politiky, neseděli prohibicionisté a odpůrci konopí.

Letos ses rozhodl kandidovat do Senátu v Praze. Co tě k tomu vedlo a myslíš, že v této komoře, která je tradičně ještě o něco konzervativnější než Poslanecká sněmovna, je šance změnit postoj zákonodárců ke konopí?

Legalizace konopí je politické téma a jeho globální prohibice je politickým programem drogobijců a sociálních inženýrů. Nejrychlejší způsob změny současného tristního stavu legislativy konopí je ukončit válku proti drogám vhodnou novelizací drogových paragrafů. Nejenže se spolek Legalizace.cz podílel na návrhu zákona o samopěstování pro dospělé osoby, který dnes čeká na projednání v Poslanecké sněmovně, ale i další změny zákonů dotýkající se konopí je třeba podporovat nejen v dolní, ale i horní komoře našeho Parlamentu. A tam vnímám svou nezastupitelnou roli, protože se obávám, že v Senátu se za reformu drogové legislativy nikdo jiný nezasadí. Senát nabízí dost prostoru a pozornosti pro pořádání besed a přednášek o konopí, pro představení využití konopí v mnoha odvětvích průmyslu a přiblížení sociálních i zdravotních problémů lidí, kteří v konopí hledají úlevu od svých problémů.

Jako vrchol reformy si představuji vymazání konopí ze seznamu omamných látek.

Co plánuješ v nejbližší budoucnosti?

V nejbližší době, a to bez ohledu na výsledek blížících se voleb do Senátu, se hodlám zaměřit na zrušení paragrafu 287 o šíření toxikomanie, který považuji za totalitní přežitek, jenž dává policii v podstatě neomezený prostor pro stíhání lidí i za takovou snahu, jako je reforma drogových zákonů. Paragraf zavání nebezpečnou cenzurou a omezováním svobody slova, tisku a projevu, tedy zřejmým a hojně využívaným nástrojem justice z dob komunistické diktatury. Takový zákon nemá v našem právním prostředí už dávno místo, stejně tak jako totalitní ideologie a potlačování práv a svobod.

Jaká je podle tebe ideální forma legalizace či regulace konopí?

Jako vrchol reformy si představuji vymazání konopí ze seznamu omamných látek. Ta rostlina je společně s opiovým mákem a kokou na globálním indexu zakázaných rostlin posledních sedmdesáti let, do té doby se přitom tyto plodiny podílely na rozvoji průmyslu a společnosti, byly neoddělitelnou součástí každodenní lidské činnosti a pro své technické a léčebné účinky byly nezbytnou plodinou bez jakéhokoli omezení dostupnosti. Až hloupá a zbytečná válka proti drogám, která měla původně zakrýt konkurenceschopnost konopí syntetickým materiálům a napomoci stigmatizovat hispánské přistěhovalce v Americe, nám dnes brání zasadit si třeba jen jednu kytku beze strachu z postihu na své vlastní zahrádce a těšit se z plodů a přínosů, které nám konopí nabízí.

Co ostatní drogy, měly by být taky legální?

Jakákoli represe a zákaz vedou k negativním jevům, jako jsou černý trh spojený s nabídkou nekontrolovaných a nekontrolovatelných ilegálních produktů, kriminální prostředí, ohrožení veřejného zdraví, dostupnost nezletilým a další jevy, jež jsou často konopí a dalším drogám vytýkány, ačkoli je to právě zákaz a prohibice, které tyto jevy významně podporují. Navíc náklady na vymáhání represivních zákonů jsou často vynakládány bezúčelně a neefektivně, živí konzervativní postoj k návykovým látkám, ačkoli je zřejmé a ve vyspělých zemích již ověřené, že racionální regulace je cesta správným směrem. A to platí nejen o konopí, ale i o dalších dnes zakázaných látkách.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat svým čtenářům?

Pěstujte svobodu a nenechte se zastrašit. Legalizace konopí je legitimní požadavek, kterého lze dosáhnout relativně snadno a rychle, pokud se za něj zasadíme společně.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!