Aktuální článek
Osobnost legalizace: Roman Vyskočil

Osobnost legalizace: Roman Vyskočil

Profilový obrázek
  • V Michiganu si plní sen – staví z konopí a pomáhá nemocným.

Ve věku čtyř let emigroval s rodinou z komunistického Československa, žil na Floridě, v Karibiku i na Havaji, aby se nakonec usadil v Michiganu, kde si poslední roky plní svůj velký sen – staví z konopí, pomáhá nemocným a šíří povědomí o tom, co všechno tato zázračná bylina dokáže.


Věk: 46

Zaměstnání: konopný umělec a stavitel

Aktivity a koníčky: konopí


Kdy jsi poprvé zkusil konopí a jak na tebe zapůsobilo?

Poprvé jsem kouřil až v roce 1991. První dvě potáhnutí se mnou nic neudělala, ale po třetím se mi konopí otevřelo a od té doby se s ním snažím propojovat, vnímat a poznávat věci, které nás tato moudrá a všestranně využitelná bylina učí. S rostlinou jako takovou jsem se ale poprvé seznámil už v páté třídě, kdy jsme ve škole měli prezentovat své odborné zájmy a mě tam zaujala nástěnka s uzavíratelnými sáčky a nápisem marihuana. Až nedávno jsem se spojil s klukem, který ji tam tenkrát připravil, abych zjistil, že to nedělal proto, aby upozornil na prodej drog, ale protože jeho dědeček měl rakovinu – a jediné, po čem mu bylo lépe, bylo konopí.

Jak je na tom konopí ve tvém domovském státě?

V Michiganu máme legální konopí pro nemocné od roku 2008 a od roku 2018 je legální i to rekreační. Technické bylo legalizováno až v roce 2019.

Kolik hektarů technického konopí se u vás pěstuje a na co se využívá?

V prvním roce po legalizaci ho v Michiganu pěstoval snad každý. S obchodním partnerem jsme sami začali s necelými sto hektary, ale nakonec jsme sklidili jen půl hektaru. Důvodem bylo špatné počasí a hrozná kvalita semen zvolené CBG odrůdy s šíleně malou klíčivostí kolem pěti procent. Navíc trvalo skoro dva roky, než nám zpracovatel dodal celospektrální destilát. I v tomto oboru se vyplatí znát a ověřovat zdroje semen a stejně jako pěstujeme konopí, měli bychom pečlivě pěstovat i obchodní a osobní vztahy, vědět, s kým jednáme a s jakou genetikou pracujeme.

Co se týče celkového množství pěstovaného technického konopí v našem státě, mezi lety 2019 a 2021 došlo ke zhruba 40- až 60procentnímu poklesu. Vertikálně integrované podnikání je stále ve vývoji, nejprve se všichni zaměřovali na CBD, letos jsem ale poprvé zaznamenal posun směrem k produkci semene a vlákna k dalšímu zpracování.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 66, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!