Aktuální článek
Pandemie koronaviru: Prodejny konopí v Americe získaly status „nepostradatelné“ a mohou zůstat otevřené

Pandemie koronaviru: Prodejny konopí v Americe získaly status „nepostradatelné“ a mohou zůstat otevřené

  • Počet obětí nemoci COVID-19 po celém světě den co den roste. Spojené státy se potýkají s rostoucí nezaměstnaností a zoufalým nedostatkem zdravotnického vybavení, na druhou stranu prodeje konopí vystřelily do závratných výšin.

Počet obětí nemoci COVID-19 po celém světě den co den roste. Spojené státy se potýkají s rostoucí nezaměstnaností a zoufalým nedostatkem zdravotnického vybavení, na druhou stranu prodeje konopí vystřelily do závratných výšin.

V mnoha městech byly konopné prodejny zařazeny na seznam „nepostradatelných obchodů“, které mohou zůstat otevřené i v době karantény. Od kalifornského Oaklandu až po Denver v Coloradu skupují lidé konopí skoro jako toaletní papír. „Fronta aut i lidí se u nás táhla až roh,“ popisuje situaci Steve DeAngelo, světoznámý konopný aktivista a zakladatel Harborside, největší prodejny konopí v Kalifornii a zřejmě i na světě. „Nejde o to se zkouřit, ale cítit se dobře a být v pohodě.“ 

Kdybychom kalifornské výdejny konopí zavřeli, ihned by je nahradil černý trh. 

Podle údajů americké datové firmy Headset zaměřující se na konopí byly pondělní výdělky kalifornských výdejen v porovnání se stejným dnem minulého roku o 159 procent vyšší. Den poté vydala radnice San Franciska nařízení o hromadné domácí karanténě. Bary musely úplně zavřít, restaurace byly donuceny přejít na výdej jídla domů a byl vydán zákaz shromažďování. 

KONOPNÝ PRŮMYSL BĚHEM PANDEMIE VZKVÉTÁ

Eliot Dobris, mluvčí sítě konopných prodejen The Apothecarium v San Francisku, oznámil, že tři pobočky zaznamenaly nejvyšší zisky od ledna roku 2018, kdy byl legální prodej konopí oficiálně zahájen. „Lidé si teď nakupují do zásoby. Nikdo neví, co bude dál,“ sdělil Dobris televizní stanici ABC News. S odbitím úterní půlnoci se zabouchly dveře drtivé většiny obchodů, přičemž vedení města zprvu odmítalo výdejnám udělit výjimku. Když však radní viděli, jak obrovský je o konopí zájem, změnili názor. „Vzhledem k nezpochybnitelným zdravotním účinkům konopí se ministerstvo zdravotnictví státu Kalifornie rozhodlo povolit výdejnám provoz jakožto nepostradatelným obchodům,“ oznámila v úterý v noci na tiskové konferenci starostka San Franciska London Breedová. Ve středečním rozhovoru pro ABC News dále poznamenala, že pandemie má značný vliv na ekonomiku. „Musíme proto přemýšlet kreativně a pokusit se najít krátkodobá řešení, která nám pomůžou toto období přečkat.“ 

JE TŘEBA SE PŘIZPŮSOBIT

Od čtvrtka jsou tři pobočky výdejen The Apothecarium znovu v provozu. Zaměstnanci museli vymyslet nové způsoby bezpečného a bezkontaktního prodeje. „Přecházíme na objednávky přes e-shop s vyzvednutím na pobočce. Konzultace se zákazníky nyní neprovozujeme,“ vysvětluje Dobris. „Zaměstnanci budou výdejny neustále dezinfikovat a kontrolovat, zda mezi sebou zákazníci dodržují dostatečný odstup, a to včetně venkovních front.“ Legální výdejny konopí zaznamenaly od pátku rekordní prodeje také v Coloradu, Oregonu, Nevadě, Washingtonu a na Aljašce. V porovnání s minulým týdnem vzrostly prodeje ve Washingtonu tuto neděli o 33 procent. Stoupl také počet nákupů nad 50 dolarů, a sice z 16 na 21 procent. 

„Vzhledem k nezpochybnitelným zdravotním účinkům konopí se ministerstvo zdravotnictví státu Kalifornie rozhodlo povolit výdejnám provoz jakožto nepostradatelným obchodům.“ – starostka San Franciska London Breedová 

„Jsme si vědomi, že spoustě lidí pomáhá konopí například s úzkostmi. A vzhledem k okolnostem lze očekávat, že se s úzkostí bude potýkat čím dal tím více lidí,“ tvrdí DeAngelo. V okresech Alameda a Santa Clara sanfranciské oblasti Bay Area, kde má společnost Harborside tři pobočky, byly prý prodejny konopí označeny jako nepostradatelné hned, jak krize vypukla.  „Černý trh s konopím je v celé Americe a zejména v Kalifornii stále rozšířený. Kdybychom kalifornské výdejny zavřeli, ihned by je nahradil. Docházelo by k nelicencovanému rozvozu netestovaného konopí s neznámým původem. Nevědělo by se, kdo a jak s ním manipuloval a zda nedošlo ke kontaminaci,“ vysvětluje DeAngelo a dodává, že jeho obchody prodávají pouze konopí vypěstované na vlastní farmě ve městě Salinas o rozloze skoro 25 hektarů. 

KONOPNÝ DRIVE-IN

Pobočka Harborside v jihokalifornské Coachella Valley má podle všeho v posledních dnech také napilno. Na výdej z okénka stála frontu dlouhá řada aut. „V Kalifornii se nacházejí pouze dvě místa s drive-in,“ dodává DeAngelo. „V Coachella Valley se nyní jedná o nejbezpečnější způsob nákupu konopí.“ 

Legální výdejny konopí zaznamenaly od pátku rekordní prodeje také v Coloradu, Oregonu, Nevadě, Washingtonu a na Aljašce.

Zájem o rozvozové služby, které společnost Harborside nabízí, stoupá i v Oaklandu, San Jose a San Leandru. „Zákazník si může konopí objednat přes telefon a naši pracovníci mu ho co nejdříve dovezou. Řidiči jsou vybavení ochrannými pomůckami, používají dezinfekci a snaží se zajistit co možná nejbezpečnější způsob předání,“ popisuje současnou situaci DeAngelo. Objednávkami přes internet je zahlcena také firma CanaFarma Corp., která vyrábí konopné oleje, masti či žvýkačky. „Podobně jako ostatní i my pociťujeme rostoucí zájem o online objednávky. Lidem se teď do ulic pochopitelně příliš nechce,“ uzavírá David Lonsdale, výkonný ředitel společnosti. 

Zdroj: abcnews.go.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!