Aktuální článek
Papíry na hlavu

Papíry na hlavu

Profilový obrázek
  • Jaká rizika hrozí v případě, že jde skutečně o LSD – a jaké jsou varovné signály, jde-li o nějakou pofidérní náhražku? Pozor na městské legendy.

Jakou máme jistotu, že papírek pořízený na černém trhu opravdu obsahuje dealerem deklarované množství LSD? Bez dostupné laboratoře asi žádnou… Otázka tedy zní, jaká rizika nám hrozí v případě, že jde skutečně o LSD – a jaké jsou varovné signály, jde-li o nějakou náhražku. Jako bonus se dozvíte, jaké mýty obklopují tuto oblíbenou psychedelickou substanci.

Za téměř osmdesát let od svého objevení si LSD získalo velice rozporuplnou pověst. Vynalezli ho v laboratoři farmaceutického gigantu, jistý čas se používalo v terapeutické praxi a ve světle současné „psychedelické renesance“ by nebylo vůbec překvapivé, pokud by se v brzké době oficiálně vrátilo do ambulancí psychiatrů. Na druhé straně velmi rychle vzbudilo zájem tajných služeb jako možný nástroj kontroly mysli. LSD nejvíce proslavili mírumilovní hippies, armády různých států však zároveň uvažovaly nad jeho použitím jako chemické zbraně, a to i proti širokým vrstvám civilního obyvatelstva. Vysoká popularita LSD, která vrcholila na konci šedesátých let a ve značné míře přetrvává dodnes, ve spojení s touto kontroverzí vedla ke vzniku mnoha městských legend a dezinformací o této látce.

Podle definice je městská legenda součástí moderního folklóru a její příběh je vystavěn tak, aby posluchač uvěřil, že se jedná o pravdu. Typicky začíná prohlášením, že se stala vypravěčovu známému, nikdy však jemu samotnému. Tato forma úvodu si v angličtině získala označení FOAF (friend of a friend). Dvě nejpopulárnější městské legendy týkající se LSD se často tradují spolu, jako jeden ucelený příběh.

Propustnost přes kůži?

První část této zkazky spočívá v tom, že „kamarád kamaráda“ si z nějakého důvodu, obvykle aby ho dokázal někam nenápadně propašovat, musel přilepit pod oblečení na holé tělo celý arch tripů (při velikosti jedné dávky cca 0,7 x 0,7 centimetru a archu o rozměru A5 by se jednalo o 634 dávek). Pak se silně zpotil, což vedlo k proniknutí LSD přes kůži do těla a následně neuvěřitelně silným halucinogenním stavům. Zde však narážíme na fyziologická fakta: kůže nepropouští ve vodě rozpustné látky, mezi které LSD patří. Navíc je jeho molekula příliš velká na to, aby prošla póry.

Zdravotní riziko u náhražkových amfetaminů spočívá hlavně v účinku na kardiovaskulární systém, zvýšení krevního tlaku a riziku infarktu či mozkové příhody.

K absorpci kůží mělo údajně dojít i při zcela prvním LSD tripu v dějinách, mnohem pravděpodobnější ale je, že jeho vynálezce Albert Hofmann ho nedopatřením trochu vdechl nebo požil ústy. Nelze vyloučit – určitě ne při zmíněných šesti stech dávkách –, že by situace z dané báchorky mohla vést k absorpci určitého množství LSD i přes neporušenou kůži, ale ani účinek celého archu by zřejmě nebyl vyšší než při aplikaci běžné dávky pod jazyk. Tato městská legenda byla v mírně odlišné podobě znázorněna ve filmu SLC Punk!, kde týpek oblepený tripy proběhne přes právě zavlažovaný trávník.

Katatonické stavy

Druhá část příběhu popisuje, jaké následky měl „výlet“ pro hlavního hrdinu. Jak by řekl Franz Kafka: „Jistým bodem počínaje není návratu.“ Podle této legendy je nešťastník, jenž tohoto bodu dosáhne, navždy přesvědčen, že se z něj stala sklenka pomerančového džusu, a raději se nehýbe, aby se nerozlil či nerozbil. V jiné verzi pak věří, že se stal pomerančem, kterému hrozí oloupání.

Následky vysokých dávek LSD jsou těžko předvídatelné a u citlivých jedinců mohou způsobit dlouhotrvající psychické problémy. Katatonie, tedy psychóza, během které pacient zůstává celé dny bez pohnutí v jediné, často velmi nepohodlné poloze – například jako kdyby uvěřil, že se proměnil na sklenici džusu – není po požití LSD spolehlivě zaznamenána. V jediném kontroverzním případě z roku 1995 se u jedenadvacetileté ženy z Austrálie nepodařilo jasně prokázat, že příčinou vzniklého stavu bylo LSD.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 65, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!