Aktuální článek
Pašerácká sezóna, české libůstky, proces s ayahuascou

Pašerácká sezóna, české libůstky, proces s ayahuascou

  • Žhavé kulturní zpravodajství ze světa drog.

Co se v posledních měsících událo v drogovém světě?

 

Mrtvej feťák – dobrej feťák…

Fenomén „války proti drogám“, zavedený pod tímto termínem především díky rétorice Ronalda Reagana, stále nachází po širém světě nejroztodivnější státní epigony, odhodlané vypráskat psychoaktivní látky ze své vlasti kamsi do stoupy dějin. Takový slib vynesl před pěti lety do prezidentského křesla východoasijských Filipín Rodriga Duterteho, který se jal mýtit a sprovázet ze světa nejenom kriminalizované látky a jejich distributory, ale i jejich uživatele. Počet obětí zabitých při protidrogových zásazích vystoupal od Duterteho zvolení na zhruba šest tisíc, odhady hovoří o ještě vyšších číslech. Kvůli své nehumánní politice také Filipíny pro jistotu roku 2018 odstoupily od mezinárodní úmluvy zavazující Duterteho kabinet k odpovědnosti u Mezinárodního trestního soudu (ICC), ten ale hodlá zkoumat i případy z předchozích let. Vyšetřovatelé ICC do země nicméně vpuštěni nebyli, a tak stošestimilionová země kvůli tisícům divoce zavražděných dělá mrtvého brouka. Chystáte-li se do ostrovního ráje na dovolenou, v touze po pokročilém povyražení doporučujeme maximálně nakvašené kokosové podmáslí.

Plus minus miliarda

I letošní letní pašerácká sezóna, přiživovaná zvýšenou evropskou poptávkou po pozvolném uvolňování transportních omezení kvůli koronaviru, probíhala v mezikontinentálním ping pongu v plném proudu. Kupříkladu proud oceánu Atlantského, ve směru z Latinské Ameriky ku starému kontinentu, mimo lodí s podezřelým nákladem brázdí též více či méně improvizované nákladní ponorky. Vyčíslené hodnoty kontrabandu pak již konstantně překonávají obnosy, které si může těžko představit i příslušník vyšší společenské třídy, a svou rekordností jsou též výzvou pro autora těchto řádků, který se pak článkům opakujícího se obsahu vyhnout zkrátka nemůže. Nicméně, pokusím se: britské pohraniční stráži se počátkem září podařilo zajistit jachtu plující z Nikaraguy s nákladem kokainu v hodnotě přibližně polovičního rozpočtu Ministerstva kultury ČR, v řádech jednotek miliard korun. Přesnou částku nepovim! Výpovědní hodnota tak nepředstavitelné cifry by vyšla upee nastejno!

Zmalovaní panáci, zmatlaní diváci

Syndrom zásypu lačného nosu, možná v důsledku vnitrozemské polohy české kotliny, do které je to přeci jen s pytlíčky bílé kávy přes pár hranic navíc, neřádí mezi Čechy nijak zvlášť dramaticky. Zato marihuana proplétá se, vedle domácky tolik oblíbeného a kulturně přisátého alkoholu, do života Masarykových dětí zjevně stále silněji a stává se běžnější a běžnější součástí jejich volného času. Tvrzení možno opřít o závěry průzkumu agentury Axocom, která zkoumala oblíbenost dětských kreslených seriálů u české televizní divácké populace ve věku 25 až 55 let. Zhruba třetina z této skupiny tyto pořady sleduje pravidelně, z nichž pětina pak udává, že při sledování konzumuje alkohol nebo právě voňavé a psychoaktivně činné konopí. Výzkum vypracovaný pro zisk metadat pro optimalizaci programů televizních kanálů pak přirozeně opomíjí ty, kteří dotyčné pořady sledují na internetu, kde by snad bylo možné očekávat ještě vyšší poměr, neboť trendem posledních let je nevlastnit samostatný televizor. Koneckonců počítač se Simpsonovými lze hravě vytáhnout na verandu, ať při návštěvě u rodičů nezahulíte u telky obejvák.

Liána, prokrindapána!

Kriminální případ nemající v českém právním systému mnoho precedentů jal se v září rozplétat Krajský soud v Ostravě, u něhož stanuli tři obvinění občané Polska, z nichž jeden je již držen ve vazbě. Trojice čelí obvinění ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s psychotropními látkami a jedy kvůli pěti letům pořádání rituálů s užitím výtažku z jihoamerické psychoaktivní liány ayahuasca, z nichž se většina uskutečnila v jimi vlastněné chalupě na okraji Heřmanic nad Odrou na Novojičínsku. Vedle argumentů o společenském ohrožení figuruje v případu též vyčíslený obnos 11 milionů korun, inkasovaný od účastníků rituálu z celé Evropy. Ayahuaskové ceremonie se v zemích původu provádějí pod dohledem znalého šamana, zda ovšem došlo u těchto klientů k nějaké újmě na zdraví, média a možná ani obžaloba neuvádí. Je nicméně zajímavé, že někdo může být odsouzen za podávání pralesního dryjáku ochotným zájemcům, kteří se po něm napřed vyzvrací a pak se pár dnů válí uvnitř rekreačního objektu a přemýšlejí o nesmrtelnosti brouka. I přes hrozící vysoké tresty ale vzhledem k drastické protidrogové politice v Polsku jistě věděli, proč takovou chatu pořizují na severní Moravě, a ne někde u Białystoku…

Tři na tři

Ne zcela známým faktem dokládajícím stále platnou obstojnost českého průmyslu v mezinárodní konkurenci je široká popularita i rozšířenost značky Škoda mezi řidiči ve Velké Británii (přirozeně s úpravou řízení vlevo) v kategorii cenově průměrného či levnějšího vozu. O to menší překvapení může pak nastat u věci znalého tuzemského čtenáře, který by narazil na fotodokumentaci policejního oddělení v severoanglickém Leicesteru, které ve stručné svodce informovalo o kuriózním zadržení trojice mužů pod vlivem drog ve voze právě této značky. Povahu či typ drogy, popřípadě pak byli-li všichni tři provinilci ve stejném opojení pod vlivem stejné látky, si leicesterský sbor nechal pro sebe, nicméně účinek na pasažéry vozidla musel být až devastující, jestliže si ani jeden z nich nevšiml, že tři ze čtyř pneumatik mladoboleslavské octavie jsou proražené a řádně bezduševní jízdou rozdrbané. Konstáblové koulí očima, Laurin s Klementem se zase předhánějí, kdo se dokáže rychleji obracet v hrobě, a nenechaví psychonauti se nepřestávají zajímat o povahu substance, protože tohle by zjevně vykolejilo i konzervativního afrického slona. Třeba na víkend…

Pac a pouta!

O třetím zářijovém víkendu nastalo mezi narkomany, rekreačními uživateli i pyrotechnickými nadšenci v okolí orlické přehrady rušno: okenice byly v příslušných staveních zatemňovány dekami a slámou, kolem dveří byly jen jakoby náhodou rozsypány kilogramy čpavé kávy, a ti, kterým to smrdí až k sousedům, raději spěšně opustili okres. U obce Solenice se totiž pořádala každoroční soutěž policejních psů a jejich psovodů, tento rok určená pro ty školené ve vyhledávání výbušnin a drog. Jelikož soutěž již zná své vítěze, mohou všichni podezřelí z celé republiky alespoň rámcově čekat, který sympatický hafan se jim v rámci zištné kontroly může čenichem prohrabat v baťůžku. Převážíte tovar ze zahraničí? Pravděpodobně se jako s prvním potkáte s Lexem, německým ovčákem celní správy, který vydobyl vítězství ve své kategorii. Dýmíte marihuanové pižmo do ovzduší hlavního města Prahy? Pospěšte si, než se vám do lýtka zahryzne Erik, rovněž ovčák, jenž si vyštěkal zlatou v kategorii družstev! Pro ostatní smolaře si pak mohou doběhnout třeba Ipos, Force Graf a jistě i spousta dalších chundelatých šikulů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!