Obyvatelé Evropy i Severní Ameriky stárnou. Hospice proto hledají nové způsoby, které by vnesly pokoj a klid do jinak mnohdy velmi bolestivého a pomalého procesu paliativní péče. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) například uvádí, že na základě údajů programu zdravotního pojištění Medicare žilo jen v roce 2015 v hospicích přibližně 1,4 milionů nevyléčitelných a těžce nemocných osob.
Bezcitné instituce?
Počet zařízení hospicového typu se ve Spojených státech za posledních dvacet let zečtyřnásobil. V současné době se zaměřují na zlepšení přístupu k pacientům ve snaze vyvrátit přesvědčení, že hospice jsou neosobní a bezcitné instituce. Některá zařízení tak nabízejí vše od masáží a aromaterapií po hudební programy a zapojení rodinných příslušníků do péče o pacienta. Hospice dnes prosazují především ohleduplnost a kvalitu, přičemž mnozí odborníci na paliativní péči také zastávají využívání konopí.
Pocit blaha a duševní pohody je přesně to, co může nevyléčitelným pacientům psychicky i fyzicky ulevit, zatímco se vyrovnávají se svým osudem.
Nezisková organizace MorseLife nedávno zveřejnila studii z roku 2019 zabývající se pokroky hospicové péče a názorovým obratem vůči konopí pro léčebné účely. Autoři výzkumu uvádí, že „pro využití léčebného konopí při péči o smrtelně nemocné pacienty se pozitivně vyjádřilo 87 procent respondentů, z toho téměř tři z pěti z dotazovaných (58 procent) dali najevo silnou podporu.“
Americká akademie hospiců a paliativní medicíny (AAHPM) sdílela loni v srpnu video o zakomponování konopí do práce s pacienty, čímž předznamenala změny v přístupu ohledně přijetí této rostliny do každodenní péče.
Hospicová organizace Pathways Home Health se ve svém prohlášení taktéž hájí využití rostliny v praxi: „Konopí se v rámci paliativní péče užívá jako prostředek na zmírnění duševní a existenciální bolesti. Některé studie poukazují na jeho terapeutickou úlohu při pomoci pacientům, kteří se kvůli svému smrtelnému onemocnění a ztrátě tělesných funkcí utápějí v beznaději. Lehký pocit blaha a duševní pohody je přesně to, co může pacientům psychicky i fyzicky ulevit, zatímco se vyrovnávají se svým osudem.“
Uvíznutí v legislativním zmatku
Některé hospicové programy sice konopí pro léčebné účely zahrnují, jinde si však ani nejsou jistí, zdali mohou vůbec užívání rostliny povolit, a to i když se zrovna nachází ve státě, kde již legalizace proběhla. Počet států s legalizovaným léčebným i rekreačním konopím stále stoupá a hospice se snaží spoléhat na důkazy a volit co nejbezpečnější cesty, a to jak z právního, tak z etického hlediska.
Pro využití léčebného konopí při péči o smrtelně nemocné pacienty se pozitivně vyjádřilo 87 procent respondentů.
V medicínském žurnálu Journal of Palliative Medicie vyšla loni v říjnu studie, jejíž autoři se dotázali 300 hospicových pracovníků z více než 40 států na téma konopné léčby. Lidé v oboru paliativní péče se podle výzkumu vyjádřili „převážně ve prospěch“ rostliny s léčebným využitím, jak se píše v abstraktu: „Bez ohledu na právní status se zaměstnanci hospiců ve velké míře shodli, že léčebné konopí představuje vhodnou možnost pro pacienty v paliativní péči.“
Studie zmiňuje, že plnému zapojení konopí brání například jeho postavení v rámci zákona, nedostatečně ověřená klinická bezpečnost a možný negativní dopad na společnost. Výzkumníci však přesto věří, že se momentálně naskytují příležitosti, jak pro pracovníky i pacienty v hospicích obstarat potřebné vzdělání, výzkum a legislativu, jež by mohly zvýšit míru využívání léčebného konopí.
Noví lidé přichází do zařízení hospicového typu každý den. Lékaři tak dělají, co jen mohou, aby nahradili zastaralé léky proti bolesti novějšími a účinnějšími způsoby léčby. A právě proto v následujících letech ještě zcela určitě o konopí v hospicích uslyšíme.