Aktuální článek
Podle nové studie terpeny napodobují a zlepšují činnost kanabinoidů

Podle nové studie terpeny napodobují a zlepšují činnost kanabinoidů

  • Autoři výzkumu tvrdí, že specifické kombinace terpenů a kanabinoidů by mohly vést k zásadním zlepšením a rozšíření konopné léčby.

Terpeny jsou molekuly, které jsou zodpovědné za typickou vůni konopí (a dalších rostlin) a společně s kanabinoidy utvářejí jedinečné psychoaktivní a léčivé účinky této rostliny.

Alespoň to tvrdí nedávná studie vědců z Arizonské univerzity, která ukázala, že terpeny stimulují kanabinoidní receptory v mozku myší a v kombinaci s kanabinoidy vyvolávají jedinečné účinky.

Nové cíle

Podle těchto zjištění by terpeny mohly i u lidí vyvolávat účinky podobné kanabinoidům, uvedl spoluautor studie John M. Streicher v e-mailu pro internetový magazín Mugglehead a dodal, že pozorované účinky u myší byly jasné a jednoznačné. Tyto nové poznatky naznačují, že identifikace určitých kombinací terpenů a kanabinoidů by mohla vést k výrazným zlepšením konopné terapie.

Závěry výzkumu jsou důkazem tzv. synergického efektu, tedy jedinečného společného působení terpenů a kanabinoidů, jako je THC.

Studie se dočkala publikace ve vědeckém žurnálu Scientific Reports a dále tvrdí, že terpeny, jež jsou často obsažené v konopím setém, se vážou na receptor CB1 (kam se váže i THC) a na receptor zánětů adenosinu A2a.

„Provedli jsme také pokusy s lidskými buněčnými kulturami a výsledky nám napovídají, že na terpeny by měly reagovat i receptory CB1 v našem mozku,“ vysvětluje Streicher.

Závěry výzkumu slouží jako důkaz tzv. synergického efektu, tedy jedinečného společného působení terpenů a kanabinoidů, jako je THC.

Streicher poznamenal, že předchozí studie také zjistily, že některé terpeny působí proti bolesti, zánětu či úzkostem.

Biolékárna

V textu studie je doslova zmíněno, že konopí představuje „biolékárnu“, která nabízí stovky fytochemikálií s různými léčebnými účinky. „V podstatě to znamená, že by se terpeny mohly využít ke zlepšení analgetického efektu konopné i kanabinoidní léčby, aniž bychom se museli obávat zhoršení vedlejších účinků,“ píše se v abstraktu.

V rámci pokusu se u myší testovaly reakce na bolest, nedostatek a omezení pohybu způsobené THC a podchlazení. Během experimentu se tak kupříkladu měřilo, za kolik sekund vytáhnou myši ocas z vařící vody. Pokusné myši obdržely různé kombinace terpenů a kanabinoidů nebo blokátorů receptorů adenosinu. Mezi testovanými terpeny byly α-humulen, β-pinen, linalool, geraniol a β-karyofylen. Zatímco Geraniol a α-humulen se při léčbě bolesti ukázaly být vcelku úspěšné, β-pinen příliš neuspěl.

Vůně přírody

Terpeny se řadí mezi sloučeniny, na něž reagují čichové receptory v nose. Hojně se vyskytují v jehličnatých stromech. Například vůně borovic je dílem β-pinenu.

Díky α-humulenu konopí voní po zemině a dřevu a β-karyofylen se zase vyskytuje v chmelu, ze kterého se vaří pivo.

Nově získané poznatky naznačují, že identifikace určitých kombinací terpenů a kanabinoidů by mohla vést k výrazným zlepšením konopné terapie.

Linalool se nachází ve skořici, mátě a jiných bylinách. Jeho molekulární účinky při experimentu působily jinak na samce a samičky, ale nejednalo se o změny v chování.

„Linalool možná v kombinaci s klasickými kanabinoidy působí různorodě, protože ty se vážou na receptor CB1, zatímco tento terpen se u každého pohlaví nejspíš váže pokaždé jinak,“ dodal Streicher.

Studie zmiňuje, že po synergickém efektu se pídily už jiné výzkumy, ale neuspěly, za což podle autorů možná nesou viny buňky, které si vědci zvolili, a nedostatek testů chování.

Streicherův tým se podle vlastních slov nadále zabývá účinky inhalace a konzumace terpenů, které také mimo jiné zkoumá jako alternativu opiátů a kanabinoidů při léčbě chronické bolesti. „Prozatím to podle nepublikovaných výsledků vypadá, že by terpeny teoreticky mohly posloužit jako lék, který nemá tolik vedlejších účinků jako některé kanabinoidy či opiáty,“ uzavírá badatel.

Zdroj: Terpenes imitate and enhance cannabinoid activity: study

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!