Lorem ipsum, or lipsum as it is sometimes known, is…
Ze zjištění nové studie publikované v první polovině ledna v časopise American Journal of Psychiatry vyplynulo, že osoby trpící vážným návykem na alkohol si po podání ketaminu a absolvování psychologické terapie dokázaly lihoviny odpírat déle než ti, kteří podstoupili standardní protialkoholní léčbu.
Je čas pokročit
Vědci z britské Exeterské univerzity a americké biotechnické společnosti Awakn Life Sciences v tiskovém prohlášení uvedli, že riziko relapsu u skupiny, jež během šesti měsíců vyzkoušela ketaminovou a psychologickou terapii, bylo 2,7krát nižší než u kohorty, která obdržela placebo a docházela na terapeutická setkání pro alkoholiky.
„Péče o duševní zdraví za posledních padesát let příliš nepokročila. My však přicházíme s objevem, že kontrolované nízké dávky ketaminu by spolu s terapií mohly alkoholikům pomoci. Naše řešení má potenciál zachraňovat životy,“ zmínila Celia Morganová, vedoucí výzkumu nazvaného Ketamin za účelem omezení relapsu alkoholismu (KARE).
Riziko relapsu u skupiny, jež během šesti měsíců vyzkoušela ketaminovou a psychologickou terapii, bylo 2,7krát nižší.
Ketamin se často užívá jako prostředek proti bolesti a na uspávání pacientů během chirurgických operací. Světová zdravotnická organizace (WHO) jej v roce 1985 zařadila mezi „nepostradatelná léčiva“.
Ketamin může vyvolávat halucinace, navozovat pocit disociace a měnit vnímání, což je také důvod, proč by potenciálně mohl léčit chronické duševní poruchy, jako je závislost.
Katalyzátor psychologické terapie
Profesorka Morganová, která působí jako psychofarmakoložka na Exeterské univerzitě a vedoucí ketaminové odvykací kúry ve společnosti Awakn Life Sciences, pro magazín Insider přiznala, že se snaží vytvořit „radikální alternativu klasické léčby závislosti, která spočívá v tom, že ketamin slouží jako katalyzátor psychologické terapie.“
Dále poznamenala, že účastníci studie během tří týdnů obdrželi tři dávky zakončené buď psychoterapií, nebo kurzem v týdnů čtvrtém.
„Ketaminová kúra s pacienty měla i přes krátké trvání slibné výsledky ještě půl roku po ukončení,“ podotkla.
Rovněž prohlásila, že doufá, že ve Spojeném království by se užívání této metody mohlo rozšířit do tří až pěti let, a dodala, že její tým se chystá tuto kúru představit i ve Spojených státech.
Vedle toho nicméně upozornila, že nová léčba nejen nepomůže všem, ale někteří pacienti budou navíc potřebovat „posilovací dávky“. „I když na některé bude mít kúra dlouhodobý účinek, není zrovna jisté, že ji všem bude stačit absolvovat jednou. Musíme ještě v budoucnu přijít na to, kdy bude nejvhodnější provádět doplňovací infuze,“ zakončila.
Odborníci se shodují, že aby se potenciálnímu přínosu ketaminu na odvyknutí od alkoholu porozumělo co nejlépe, je nutné provést obsáhlejší výzkum.
Potřeba nových přístupů
Ředitel Centra pro afektivní poruchy na londýnské univerzitě King’s College Allan Young se sice na studii nepodílel, ale pro magazín Insider uvedl, že léčba alkoholismu se netěší velké finanční podpoře a volá tak po nových přístupech.
Ketaminová kúra s pacienty měla i přes krátké trvání slibné výsledky ještě půl roku po ukončení.
Podle jeho slov tyto slibné vědecké závěry svědčí o tom, že ketamin může být prospěšný a jeho využití vyžaduje další výzkum. „Potřebujete opravdu velký počet testovacích subjektů, abyste ověřili, že se jedná o bezpečný lék,“ poznamenal a dodal, že se také musí zjistit, jestli účinky ketaminu vydrží i déle než šest měsíců.
„Zatím ještě nelze tvrdit, že užívání ketaminu prokazatelně napomáhá odvyknutí od alkoholu. Ale je možné, že časem by se látka mohla stát součástí léčby alkoholismu,“ podotkl.
Morganová zmínila, že poslední pokus provede její tým letos.
Zdroj: www.businessinsider.com