Aktuální článek
Policejní ředitel ve Velké Británii žádá konopí zdarma do věznic

Policejní ředitel ve Velké Británii žádá konopí zdarma do věznic

  • Konopí by mohlo pomoci snížit užívání jiných, mnohdy nebezpečnějších psychoaktivních substancí.

Podle šéfa policie pro oblast severního Walesu by díky tomuto kroku mohla ve věznicích klesnout jak míra úmrtí na předávkování drogami, tak míra násilí stejně jako počet trestanců závislých na opiátech.

Komisař Arfon Jones poznamenal, že pokud představitelé justice opravdu chtějí ve věznicích omezit zdravotní rizika a násilí „měli by se v prvé řadě zaměřit na jejich příčiny“, mezi něž se řadí i levný syntetický kanabinoidní prášek (Spice), který je mezi vězni značně oblíbený a jehož užívání může mít na rozdíl od klasického konopí smrtelné následky.

Když mohou opiáty, proč ne konopí?

Bezpočet vězňů dostává náhražky heroinu jako metadon či buprenorfin. Jiní mají zase mnohdy na předpis silné léky proti bolesti jako pregabalin nebo gabapentinoidy, jež jsou potenciálně nebezpečné a snadno na nich vzniká návyk. Ilegální drogy se dají též snadno sehnat.

„Pokud užívají opiáty, proč jim nemohou předepsat konopí? Vždyť opiáty jsou v konečném důsledku mnohem nebezpečnější. Konopí by pro trestance bylo rozhodně lepší než ten ilegální prášek, který do věznic nosí podplacení dozorci,“ dodal šestašedesátiletý policejní důstojník, který odchází do důchodu a neplánuje už kandidovat na žádnou funkci.

Pokud to s omezením vězeňského násilí myslí opravdu vážně, měli by se v prvé řadě zaměřit na jeho příčiny.

Loni v prosinci britský deník Guardian uvedl, že kvůli pašování zakázaných předmětů (drog, tabáku nebo například mobilních telefonů) do věznic v Anglii a Walesu byly během posledních pěti let propuštěny nebo odsouzeny už více než tři stovky členů dozorčí služby.

Konopí je pro rekreační účely ve Velké Británii stále zakázáno, ale léčebné využití již bylo povoleno. Kvůli odporu ze strany britských lékařů je ovšem oficiální přístup ke konopným extraktům přes NHS (Národní zdravotní službu) téměř nemožný.

Podle velšského komisaře Jonese by se měl ustanovit experimentální systém, v jehož rámci by konopí dostávali vězni nejprve jen ve vybraných věznicích. Mezi nimi by měla být i věznice Berwyn blízko Jonesova rodného města Wrexham, ve které byla nedávno potrestána skupina dozorců za pašování drog a kde nedávno kvůli syntetickým kanabinoidům několik vězňů zemřelo.

„Když jim poskytneme konopí v kontrolovaném prostředí, záhy poznáme, jestli problémy vymizí,“ dodal s tím, že tuto metodu navrhla již v roce 2018 farmakoložka Stephanie Sharpová.

Cíl? Bezpečnější věznice

„Chceme ve vězeních docílit většího bezpečí. Pokud to s omezením vězeňského násilí myslí opravdu vážně, měli by se v prvé řadě zaměřit na jeho příčiny, kterými jsou psychoaktivní látky. Mimo to tady máme také nespočet dalších problémů, se kterými by konopí mohlo pomoci,“ uvedl Jones.

Počet drog nalezených ve věznicích vzrostl v letech 2019 a 2020 o 18 procent. Celkem se jich objevilo 21 575 a převážně se jednalo o psychoaktivní látky.

Syntetické kanabinoidy jako třeba Spice jsou mezi vězni značně oblíbené, ačkoli jejich užívání může mít na rozdíl od klasického konopí smrtelné následky.

Podle nejnovějších informací britského Úřadu pro národní statistiku (ONS) došlo kvůli drogám ve vězení mezi roky 2008 až 2016 k 88 úmrtím. Na vině byly většinou metadon, heroin a benzodiazepiny. V posledních letech nicméně zásadně stoupl počet smrtí zaviněných syntetickými kanabinoidy.

Výzkum americké Univerzity Johnse Hopkinse, který se zaměřoval na období mezi lety 1999 až 2014, zjistil, že v amerických státech, kde proběhla legalizace léčebného konopí, klesla míra předávkování opiáty o 25 procent.

Jiná americká studie uvádí, že u pacientů, kteří začali užívat konopí proti chronickým bolestem, došlo ke zmírnění tělesných i duševních projevů abstinenčního syndromu po vysazení opiátů, díky čemuž značně omezili jejich spotřebu.

Mluvčí britské vězeňské služby v reakci prohlásil: „Drogy odmítáme tolerovat a z toho důvodu úzce spolupracujeme s poskytovateli zdravotní péče, abychom vězně mohli podporovat v jejich odvykání a léčbě.“

Zdroj: Call for UK prisons to trial free cannabis to see if it cuts drug deaths

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!