Roušku z konopí, jež vás vyjde na jedno euro, prodává francouzská společnost Geochanvre, která chce svým výrobkem omezit hromadění plastového odpadu z ochranných pomůcek na jedno použití v oceánech.
Biliony plastových roušek
Ochránci životního prostředí poukazují na fakt, že rozklad plastu zabere celá staletí, přičemž vlády, poskytovatelé zdravotní péče a firmy po celém světě nakoupily pro zaměstnance a občany kvůli pandemii viru covid-19 stovky miliard jednorázových roušek, rukavic a ochranného vybavení.
Celosvětově se podle vědeckého žurnálu Environmental Science and Technology v průměru každý měsíc spotřebuje až 129 miliard jednorázových roušek a 65 miliard gumových rukavic.
„Že stále nedošlo k celosvětovému zákazu a prodeji polyetylenových produktů a materiálů, považuji za skandální. Výrobci by měli využívat lokální zdroje, které jsou stejně jako ty naše přírodní a snadno se rozkládají,“ rozčiluje se zakládající člen Geochanvre Frederic Roure.
Výhody konopí
Díky přirozeným vlastnostem konopí nepotřebují Roureovy roušky žádný přídavný filtr. Pro lepší pohodlí obsahuje podšívka kukuřičné šustí a elastické pásky lze recyklovat.
Konopná vlákna prochází kompresory a válci, které materiál zpracují na plátno, z něhož se následně vystřihují roušky, jež se poté ručně skládají. Od března prodala tato francouzská společnost svým převážně evropským a kanadským zákazníkům přibližně 1,5 milionů ochranných masek.
Od března prodala francouzská společnost svým převážně evropským a kanadským zákazníkům zhruba 1,5 milionů ochranných konopných roušek.
Celosvětově se podle vědeckého žurnálu Environmental Science and Technology v průměru každý měsíc spotřebuje až 129 miliard jednorázových roušek a 65 miliard gumových rukavic. Většina pomůcek na jedno použití se bohužel vyrábí z plastů, jako jsou polypropylen, polyethylen a vinyl. Přitom podle recyklační firmy Waste Free Oceans se mohou některé jednorázové plastové roušky rozložit až za 450 let.
Zdroj: From field to compost: French firm develops hemp face masks