Pokud chceme rozložit celosvětový drogový syndikát, je nutné, aby se kokain, extáze a amfetaminy „zestátnily“ a byly legálně k dostání ve vládních lékárnách, doporučuje britský charitativní spolek bojující za reformu zákonů o návykových látkách.
Publikace nastiňuje plán
Ve své propagační knize (ke které napsala předmluvu bývalá ministerská předsedkyně Nového Zélandu Helen Clarková) se britská iniciativa za uvolnění protidrogových regulí Transform rozhodla prakticky nastínit, jak by se ve speciálních státních lékárnách daly návykové látky prodávat. Kampaň se prezentuje jako alternativa „předem prohrané války proti drogám“.
Dostupné by byly pouze jednorázové dávky pro dospělé.
Publikace obsahuje také modelový obrázek legálního kokainu na předpis, a to včetně zdravotních upozornění. Podle kampaně Transform by podobná balení mohli za pultem prodávat vyškolení lékárníci.
Kromě toho autoři iniciativy prosazují, že by na licencovanou výrobu vybraných narkotik mohl dohlížet zvláštní kontrolní úřad spadající pod britskou vládu.
Dostupné by byly pouze jednorázové dávky pro dospělé v neznačkových prostých farmaceutických obalech, na kterých by se velkým písmem uváděla zdravotnická varování. O ceně by rozhodoval zmiňovaný úřad a propagace výrobku by byla zakázaná.
Aby se nejednalo o ziskové podnikání, jehož cílem je zvyšovat prodejnost produktu, stát by měl na prodej těchto drog monopol. Musely by se otevřít i nové přísně kontrolované lékárny, ve kterých by uživatele o potenciálních rizicích informovali kvalifikovaní prodejci.
Autoři knihy dále zdůrazňují, že návykové látky by si v lékárně směly kupovat pouze osoby starší osmnácti let, a to v množství maximálně jedné dávky za nákup.
Zmírnit nebezpečí
Doktor James Nicholls, vedoucí iniciativy Transform, poznamenal, že ve své publikaci předkládají způsob, jak se vymanit z války proti drogám, která za padesát let trvání nedosáhla absolutně žádného úspěchu. „Navrhujeme, abychom se na úkor organizovaného zločinu zmocnili nabídky drog a následně vybudovali systém, který by oproti současnému stavu zmírnil možná nebezpečí na minimum. Nynější status quo považujeme za neudržitelný,“ zmínil.
O potenciálních rizicích by zákazníky informovali kvalifikovaní prodejci.
Státem kontrolovanému prodeji tří povzbuzovacích narkotik vyjádřil podporu také otec dvou synů, kteří přišli o život během jedné noci, když si vzali extázi obsahující nebezpečné příměsi.
Ray Lakeman, člen britské kampaně Anyone’s Child: Families for Safer Drug Control, jejímž cílem je bezpečnější regulace drog s ohledem na zdraví dětí, uvedl: „Nastal čas, abychom si přiznali, že se návykové látky zkrátka a dobře užívají. Zůstává jen na nás, abychom jejich konzumaci učinili co nejbezpečnější. Proto osobně doufám, že se nám díky publikaci od iniciativy Transform podaří prosadit všechny potřebné reformy.“
Regulace stimulantů?
„Čím dál tím více lidí uznává, že válka proti drogám selhala. Proto se pomalu poohlížíme po jiných možnostech. (…) Je nezbytné, aby co nejdříve započala veřejná debata na téma regulace stimulantů,“ píše v předmluvě Clarková.
Při dotázání se na možné budoucí změny v zákonech o kokainu, extázi a amfetaminech mluvčí britského ministerstva vnitra prohlásil, že nic podobného se „rozhodně neplánuje“.
K tomu dodal, že to samé platí i pro legalizaci konopí, které vláda stále považuje za „škodlivé jak pro tělesné, tak i duševní zdraví“.
Zdroj:Government urged to sell cocaine and ecstasy in pharmacies