Podle nové studie, kterou zčásti financovala americká federální vláda, má legalizace konopí pro všechny dospělé pozitivní dopad nejen na zvýšení pracovní produktivity, ale i snížení počtu zranění na pracovišti. Závěry výzkumu vycházejí z datové analýzy schválených žádostí o odškodnění za pracovní úraz a výše oněch odškodnění z let 2010 až 2018.
Podle informací publikovaných Národním úřadem pro hospodářský výzkum (NBER) se vědci zaměřili na souvislosti mezi legalizací rekreačního užívání konopí a počtem žádostí o odškodnění za pracovní úraz osob starších 40 let. Výsledky přitom ukazují, že v těch amerických státech, kde bylo legalizováno konopí, došlo „ke snížení jak počtu odškodnění, tak jejich výše“.
Tato zjištění vyvrací časté argumenty odpůrců legalizace, kteří tvrdí, že ukončení prohibice konopí povede ke zhoršení produktivity a zvýšení pracovních rizik, což bude mít za následek pokles zisků a ekonomický propad. Místo toho se ukazuje, že regulovaný prodej konopí pracovním podmínkám prospívá – autoři vyslovují hypotézu, že by se tak mohlo dít mimo jiné i díky tomu, že starší zaměstnanci ve věku 40 až 62 let mají k dispozici legální konopí jako možné léčivo.
„Máme důkazy o tom, že hlavní příčinou snížení počtu odškodnění je zvýšení pracovní produktivity, za niž podle všeho vděčíme mimo jiné tomu, že nyní máme k dispozici i jiné způsoby úlevy od bolesti,“ uvádí se přímo ve studii, kterou spolufinancoval Národní institut pro zneužívání drog (NIDA). Podle výzkumníků „legalizace usnadnila přístup k alternativním metodám léčby bolestí a jiných zdravotních potíží, čímž ve velkém prospěla těm skupinám lidí, které jsou k pracovním úrazům nejnáchylnější.“
Zdroj: Does Marijuana Legalization Affect Work Capacity? Evidence from Workers’ Compensation Benefits