Aktuální článek
Proč by se konopí mělo stát běžnou součástí programů na léčbu závislosti

Proč by se konopí mělo stát běžnou součástí programů na léčbu závislosti

  • Konopí lze užívat i bez psychoaktivních účinků.

Programy pro léčbu nejrůznějších závislostí většinou své účastníky od užívání jakýchkoli látek „měnících vědomí“ odrazují. Konopí by se v tomto případě ale mohlo stát bezpečnější variantou k často využívaným konvenčním lékům.

Když jsem poprvé slyšel, že konopí se dá užívat, aniž by se člověk zhulil, tak jsem se jen pousmál. Tehdy jsem už pět let abstinoval od alkoholu a zvěst o „speciálním“ konopí, o kterém mi vyprávěla kamarádka, která právě nastoupila na léčení, mě docela pobavila. Tvrdila, že existuje druh konopí, který dokáže ulevit od úzkosti a bolesti, ale zároveň člověka nedostane do rauše jako „běžná“ tráva.

Radši sáhnu po alkoholu

Moc pozornosti jsem tomu tenkrát nevěnoval. Za prvé, konopí mě moc nezajímalo – když šlo o drogy, vždycky jsem sáhnul raději po alkoholu. Za druhé, konopí s léčivými účinky, které by zároveň nebylo psychoaktivní, znělo jako výplod fantazie někoho, kdo právě nastoupil náročnou léčbu. Přišlo mi to jako typicky zoufalý sen čerstvého abstinenta, a tak jsem nad tím jen mávnul rukou.

Tuto scénu znají asi všichni, kdo někdy podstoupili léčbu závislosti na alkoholu – na sezení přijde nováček a zeptá se, jestli může dál kouřit konopí, když se bude alkoholu (nebo jiným látkám) důsledně vyhýbat. Na tuto neustále omílanou otázku vždy přijde téměř automatická odpověď – dobrosrdečné uchechtnutí a nesmlouvavé: „Ne!“

Střízlivost především

Většina odvykacích programů je založena na nekompromisním střízlivění – jejich účastníci tedy nesmí užívat jakékoli látky, které by jim měnily vědomí či zlepšovaly náladu. Pokud patříte mezi tu nemalou část populace, která konopí již vyzkoušela, tak jistě uznáte, že doopravdy náladu mění.

Z pohledu odvykacích programů, které typicky sestávají z dvanácti setkání v průběhu jednoho roku, je rekreační užívání konopí v podstatě to samé co pití alkoholu. Stejně jako pití nabízí i konopí únik od každodenní reality, na který si uživatelé mohou vybudovat závislost. Právě proto je při léčbě alkoholiků konopí vždy jednoznačně zakázané. Každý sice bojuje se závislostí jinak, ale příběhy těch, kdo se zvládli vzdát jedné látky, jen aby ji ihned nahradili jinou, jsou na sezeních stejně tak všudypřítomné jako vlažná káva. Právě proto jsou všechny „psychotropní“ látky při léčbě závislosti zakázané.

Odborníci na léčbu závislostí si musí uvědomit, že léčebné konopí lze užívat i bez jakýchkoli psychoaktivních účinků.

Vymezit tuto skupinu látek však není vůbec snadné – obzvláště když se do léčby závislosti začnou plést léky na předpis. Při léčbě je problematické například využití narkotik, která i v pečlivě předepsaných dávkách mohou vyvolávat závislost. Klienti, kteří se snaží zbavit závislosti na opiátech, si musí dávat pozor na léky na bolest, které obsahují stejné účinné látky jako heroin. Tento paradox však dokáže závislé, kteří trpí chronickou bolestí, úzkostí či jinými zdravotními problémy, postavit před absurdní volbu – buď musí žít s chronickou bolestí a úzkostí, nebo musí přijmout riziko, že spadnou do další závislosti.

Síla dogmatu

V ideálním světě by lékaři řešili každý případ individuálně. Jednotlivé klienty v odvykacích centrech však ovlivňuje kolektiv a přístup jejich odvykací skupiny. Proto je důležité, aby si instituce, které poskytují programy na léčbu závislosti, uvědomily, že konopí by mohlo jejich klientům doopravdy pomoci během léčení i po něm.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!