Chris Wright se s Touretteovým syndromem potýká od svých dvanácti let. Poté, co se však kvůli onemocnění zúčastnil prvního australského klinického výzkumu konopí, se všechno obrátilo k lepšímu.
Ve věku 32 let si Chris konečně může začít užívat věci, které jsou pro většinu z nás zcela běžné, jako například čtení knížek. A za to všechno děkuje právě výtažku z konopí.
Normální člověk
„Je příjemné se zase cítit jako normální člověk,“ uvedl pro australské zpravodajství 10 News First. Ještě před rokem přitom musel Wright bojovat s neovladatelnými pohybovými a zvukovými tiky.
Měli bychom co nejvíce rozšířit povědomí o účincích léčebného konopí, abychom ho zbavili neprávem špatné pověsti. Vždyť mění životy trpících lidí k lepšímu.
Touretteovým syndromem trpí celých dvacet let. Dnes jen vzpomíná, jak mu ještě nedávno dělalo problém prudce netrhat hlavou. „Každý den se probouzíte s vědomím, že vás čeká další den plný bolesti, frustrace a vyčerpání,“ zmínil.
Nyní už ale dokáže sedět v naprostém klidu, zatímco popisuje, jak jeho život prošel nevídanou změnou. „Tiky se mi zmírnily o 80 až 90 procent. Neskutečně se mi ulevilo a život se mi neuvěřitelně zlepšil,“ přiznal. Za vše podle svých slov vděčí léčebnému konopnému extraktu.
První u protinožců
Chris Wright se účastnil testování, v rámci kterého se v Austrálii vůbec poprvé pokoušeli léčit Touretteův syndrom s využitím konopí pro léčebné účely. Od té doby jej užívá pravidelně.
O provedení výzkumu se zasloužila nezisková výzkumná organizace Wesley Medical Research z australského státu Queensland ve spolupráci s iniciativou manželů Lambertových, která funguje pod hlavičkou Sydneyské univerzity.
„Všechno to spočívá v maličkostech… Jsem rád, že si konečně můžu sednout a přečíst si knížku. Když jsem se o to pokoušel dříve, měl jsem vždycky po chvíli zarudlé oči plné slz,“ vzpomíná Wright. „V minulosti jsem nedokázal přestat koulet očima, což mi velmi bránilo v tom se soustředit. Když jsem si chtěl s někým například jen normálně popovídat, musel jsem dělat všechno pro to, abych potlačil své tiky.“
Povědomí o konopí
„Měli bychom co nejvíce rozšířit povědomí o účincích léčebného konopí, abychom ho zbavili neprávem špatné pověsti. Vždyť mění životy trpících lidí k lepšímu,“ tvrdil Wright během výzkumu. „Spousta lidí na světě trpí a já si říkám, proč by se jim nemohlo dostat stejné úlevy jako mně?“
Ještě před rokem musel Wright bojovat s neovladatelnými pohybovými a zvukovými tiky.
Vedení klinického testu se ujal neuropsychiatr Philip Mosley. Jeho hlavním cílem bylo zaměřit se na kanabinoidy – aktivní chemické látky v konopí, které svým složením připomínají substance, jež si lidské tělo vytváří samo – takzvané endokanabinoidy. Především se jednalo o sloučeniny, které mají vliv na chuť k jídlu, paměť, bolest a pohyb.
„Fytokanabinoidy z konopí se vážou na receptory či nervové buňky mozku a následně mění signalizační vzorce, které zodpovídají za koordinaci pohybů, což právě u osob trpících Tourretteovým syndromem představuje jeden z hlavních problémů,“ uvedl Mosley.
„Standardní léčebné postupy mu bohužel nepomohly, ale právě proto je naprosto úžasné, že našel účinnou úlevu v konopí.“
Výzkum nadále pokračuje a badatelé nyní hledají nové zájemce, na kterých by mohli pozorovat účinky CBD na Touretteův syndrom.
Návrat ztraceného syna
Rodiče Chrise Wrighta se slzami v očích novinářům sdělili, že jim nová léčba po dvaceti letech tápání ve tmě přinesla naději. „Je to jako spatřit světlo na konci tunelu,“ popsala celou situaci Glenda. „Pořád nedokážu uvěřit, že náš Chris dostal šanci na lepší život. Pláču z toho štěstím.“
Otec Steve k tomu jen dodává: „Od té doby, co to užívá pravidelně, se mu neuvěřitelně zjednodušil život.“
Zdroj: Long-Time Tourette’s Sufferer Says Aussie-First Medical Cannabis Trial Changed His Life