Přesně taková je i nádherně zpracovaná publikace Christiana Rätsche, čtenářům našeho magazínu jistě dobře známého odborníka na užívání látek měnících vědomí.
Vykuřovadla: Dech draka
Praha, Kořeny, 2015, 2. vydání
Cena: 790 Kč
Christian Rätsch
Německý antropolog Christian Rätsch (narozen v Hamburku roku 1957) je považován za jednoho z největších žijících znalců etnofarmakologie a rostlinné medicíny se specializací na látky, jež dokážou měnit lidské vědomí. Česky mu dosud vyšlo jedenáct publikací, z nichž ty nejznámější a nejdůležitější jsme představili i v našich recenzích a jsou k zakoupení v e-shopu magazínu Legalizace – Marihuana jako lék (česky vyšlo v roce 2012) a Psychoaktivní rostliny (česky vyšlo v roce 2008). Rätschova zatím poslední česky vydaná kniha s celým názvem Vykuřovadla: Dech draka a podtitulem 72 rostlinných portrétů: etnobotanika, praktické a rituální využití se předchozím publikacím vymyká hned na první pohled svým luxusním a profesionálním zpracováním.
Kvalitně odvedený překlad i zpracování
Nakladatelství Kořeny si dalo tu práci a k překladatelce přizvalo na kontrolu dva korektory a po jednom redaktorovi a lektorovi. Z toho by si řada českých nakladatelství s odfláknutými a nepřesnými překlady mohla vzít příklad. A když už se vzala z gruntu jazyková stránka věci, rozhodlo se nakladatelství český překlad vydat na pevném křídovém papíře a v kvalitní šité vazbě. Nemusíte se tak bát, že se vám kniha po pár prolistováních rozlepí v rukou.
Díky nadstandardnímu zpracování vynikne samotný obsah knihy, který bych si dovolil popsat jako obrazově-výkladová, do posledního detailu propracovaná encyklopedie vykuřovadel a stručný přehled dějin vykuřování doprovázený nespočtem obrázků, ilustrací, tabulek, citací významných literárních a historických osobností, archivních pramenů a autentických fotografií. U řady ilustrací a všech fotografií je autorem sám Rätsch.
Mezi kultem a medicínou
„Zapálení vykuřovadla patří mezi nejstarší rituální praktiky lidstva. Šamani se dostávali se stoupajícím kouřem různých dřev, pryskyřic a bylin do transu, věštkyně inhalovaly kouř vědomí měnících látek, aby se dostaly do extáze. Kněží a kněžky pálili pryskyřice, aby se dostali do kontaktu s bohy a bohyněmi. Kadidlem byli zaříkáváni nebo zaháněni démoni,“ vysvětluje na úvod autor, k čemu všemu využíval člověk v průběhu dějin kouř z různorodých přírodních materiálů.
Úvodních dvacet stran představuje exkurz do kultury vykuřování, kde se mimo jiné dozvídáme, proč vlastně člověka napadlo čichat k hořícím větvičkám, jak to souviselo s původními náboženstvími a kdy se začalo jednat i o medicínskou záležitost. Od Egypťanů k Aztékům, od Číňanů přes Římany až k indiánským šamanům – všude po světě nacházíme důkazy existence vykuřovací kultury, se kterými nás Rätsch poctivě seznamuje.
Slzy bohů
Hlavní částí Vykuřovadel je však vypiplaný Lexikon kouřových látek, v němž najdeme kolem stovky do posledního detailu popsaných materiálů, mezi kterými samozřejmě nechybí ani konopí. Věřím ale, že i příznivce našeho oblíbeného vykuřovadla zaujmou v této knize spíše nové a dosud neznámé rostliny (jejich semena, plody či kořeny), dřeva a pryskyřice.
Na závěr nechybí ani několik velmi praktických kapitol počínaje detailním fotografickým seznamem všech popisovaných vykuřovadel přes výklad pojmů až po detailní rejstřík a obsáhlý seznam použité a doporučené literatury.
Chcete-li sobě nebo někomu ze svých blízkých příznivců rostlin, přírody a látek měnících vědomí udělat radost, pak jsou Vykuřovadla Christiana Rätsche sázkou na jistotu.