Docent Lumír Hanuš, MUDr. Radovan Hřib, MUDr. Tomáš Zábranský, profesorka MUDr. Alexandra Šulcová – co jméno, to pojem ve světě konopné léčby a výzkumu. A tím výčet kolektivu autorů rozhodně nekončí: dohromady se na tvorbě publikace podílelo jedenáct předních českých odborníků na využití konopí k medicínským účelům.
Léčebné konopí v současné medicínské praxi
Praha, Grada 2020, 1. vydání
Cena: 299 Kč
Leoš Janda, Jan Juřica a kolektiv
Boření mýtů
Lékařská obec je z principu poměrně konzervativní a k novým léčebným postupům přistupuje většinou opatrně. U konopí to bohužel platí dvojnásob, a tak i dlouhých šest let od legalizace léčby touto rostlinou v České republice ho aktivně předepisuje pouze něco málo přes sto lékařů. Počet farmaceutů, kteří s konopím pracují a vydávají ho pacientům v lékárnách, se také pohybuje v řádu desítek. A zdravotní sestry, které při péči o konopné pacienty ve státech, kde fungují programy na léčbu konopím nejdéle, hrají čím dál důležitější roli, jsou v naprosté většině konopím jako léčivem zcela nepolíbené. Vzhledem k tomu, že jsem v dennodenním kontaktu s konopnými pacienty, ať už těmi oficiálními, nebo těmi samoléčícími se a porušujícími zákon, často mě přepadá pocit zoufalství a vzteku, když mi chodí zprávy typu: „doktor se mi vysmál do očí, když jsem se ho zeptala na konopí“, „odmítl mě s tím, že nebude dělat dealera drog“, „tráva podle něj nemá v medicíně co dělat a jde jen o krátkodobý výstřelek“ a podobně. V naprosté většině případů se přitom jedná o pacienty, kteří dlouhodobě trpí nejen chronickými bolestmi, ale i vedlejšími účinky svých koktejlů farmaceutik – a jejich lékaři to vše moc dobře vědí. Přesto jim odmítají vystavit „hloupou“ žádanku ke specialistovi, jenž by jim mohl předepsat konopí. Naprosto absurdně tak svým pacientům upírají účinnou a netoxickou léčbu a místo ní jim nabízejí další a další pilulky s nepříjemnými a často nebezpečnými vedlejšími účinky.
Důvod k optimismu
Je jasné, že informace prezentované v populárních časopisech jako Legalizace a Konopí mohou na většinu pracovníků ve zdravotnictví působit už jen kvůli vzhledu těchto časopisů jako neověřené a vědecky nepodložené, a proto jsem se v duchu zaradoval, když jsem si poprvé prolistoval tuto novou knihu. Je totiž psána respektovanými lékaři, farmaceuty a vědci a navíc je vydána nakladatelstvím, které má svou vlastní divizi na vydávání odborných publikací určených přímo pro zdravotníky.
Díky knize Léčebné konopí v současné medicínské praxi bude pro všechny odmítače a nálepkovače konopí jako pochybné alternativy k ověřeným lékům mnohem těžší pokračovat v šíření omylů, polopravd a nesmyslů. Pevně věřím, že tato publikace otevře oči stovkám či raději tisícům českých lékařů, sester a farmaceutů, kteří si uvědomí, že konopí jako léčivý prostředek je naprosto unikátní a všestranný pomocník, kterého je hřích nevyužívat.
Skripta pro mediky?
Dalším velkým nedostatkem v systému léčby konopím u nás je absence vzdělávání mediků v této oblasti. Bohužel současný stav je takový, že mladí lékaři nemají ze svých studií v podstatě žádné hlubší informace o endokanabinoidním systému a interakci fytokanabinoidů s ním. V zemích, kde léčba konopím funguje déle a tak, jak by měla, existují specializované semináře, kurzy a dokonce vznikají i celé obory zaměřené na léčbu konopím, nicméně u nás žádná taková iniciativa neprobíhá ani se o ní nediskutuje.
Naštěstí je tu konečně alespoň tato publikace, jež může sloužit jako vynikající skripta pro všechny mediky, kteří se o konopí zajímají a chtějí o něm získat více ověřených informací.
Rozhodně si dovolím knihu Léčebné konopí v současné medicínské praxi doporučit i všem čtenářům našeho magazínu, kteří mají zájem prohloubit své znalosti o konopné léčbě. Kdoví, třeba s nimi příště oslníte svého lékaře a pomůžete mu objevit nezměrný terapeutický potenciál konopí!