Aktuální článek
Revitalizace pěstebních substrátů

Revitalizace pěstebních substrátů

Profilový obrázek
  • Jak nahradit přirozený koloběh přírody vlastním úsilím?

Pěstování konopí v nádobách k tomu určených má mnoho výhod, ale přináší i jeden palčivý problém. Jak naložit s pěstebním médiem po sklizni? Vyhazování do komunálního odpadu je neekologické a navíc se nám neustálé dokupování nového substrátu značně prodraží. Mnohdy jej ale můžeme využít i opakovaně.

Zemina

Jak rostliny v půdě dozrávají, odčerpávají z ní potřebné živiny. Kořeny postupně prorůstají substrátem, až nakonec vyplní celou pěstební nádobu. To má za následek, že po sklizni má zemina odlišné chemické a fyzikální vlastnosti. Trpí nedostatkem některých živin a v případě, že byla při pěstování použita minerální hnojiva, obsahuje i zbytky hnojiv. Substrát ztratí schopnost zadržovat vodu, neboť je celý prorostlý kořenovým balem. Zasadíme-li do této půdy mladou rostlinku, s největší pravděpodobností uhyne nebo bude napadena patogeny z rozkládajících se kořenů. V přírodě by k revitalizaci takové půdy došlo přirozeně, jen s minimálním přičiněním člověka nebo i bez něj, ale v pěstebních nádobách je pro tyto procesy málo místa. Přirozený koloběh přírody musíme nahradit vlastním úsilím.

Přirozený koloběh přírody musíme nahradit vlastním úsilím.

Nejdříve začneme s odstraněním všech nadzemních částí rostlin a další rostlinného materiálu. Následně prolijeme zeminu dostatečným množstvím vody, aby došlo k jejímu důkladnému propláchnutí a vyplavení zbytků hnojiv. Obvykle postačí přibližně dva až tři litry vody na deset litrů zeminy. Pokud jsme při předchozí sklizni měli potíže se škůdci či plísněmi, použijeme vroucí vodu, abychom substrát sterilizovali. Proces zopakujeme třikrát, což zaručí dokonalé vyplavení všech nechtěných látek. Výsledná zemina je velmi chudá na živiny a před dalším použitím ji obohatíme přimícháním kompostu nebo silně předhnojeného zahradnického substrátu. Nicméně nutno dodat, že bez půdní analýzy nemůžeme přesně vědět, co naše půda potřebuje, takže znovupoužití půdních směsí je vyhrazeno spíše zkušenějším zahradníkům. Propláchnutou zeminu rozhrneme na suchém a vzdušném místě, pomocí síta z ní odstraníme zbytky kořenového balu. Až po proschnutí smícháme starý substrát s novým nebo s kompostem.

Kokos

Pěstební média z kokosového vlákna jsou oblíbenou alternativou k tradiční zemině. Lépe se hodí pro použití v samozavlažovacích systémech, ale lze s nimi pracovat téměř stejně jako s půdními substráty.

V prvních několika týdnech pěstebního cyklu přidáváme do zálivky enzymy. Ty napomohou rozkladu kořínků, kterých se nám nepodařilo zbavit.

Postup pro regeneraci kosového vlákna po sklizni je podobný jako u zeminy. Nejdříve se zbavíme všech zbytků rostlin a největších kořenů. Poté substrát několikrát propláchneme čistou vodou. V případě potřeby provedeme sterilizaci kokosového média vroucí vodou nebo roztokem peroxidu vodíku, jehož zbytky odstraníme dalším průplachem. Nezapomínejme, že sterilizace odstraní nejen patogeny, ale i prospěšné mikroorganismy. Na rozdíl od zeminy nenecháme kokosové vlákno po pročištění zcela proschnout, ale ještě mokré ho smícháme s čerstvým kokosem nebo zeminou a vzniklou směs použijeme k výsadbě. V prvních několika týdnech pěstebního cyklu přidáváme do zálivky enzymy. Ty napomohou rozkladu kořínků, kterých se nám nepodařilo zbavit.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!