Aktuální článek
Rozpoutá Německo velkou evropskou legalizaci rekreačního užívání?

Rozpoutá Německo velkou evropskou legalizaci rekreačního užívání?

  • Zatímco diskuze o vzniku vládní koalice pokračují, na obzoru se rýsuje naděje, že bude povoleno rekreační užívání konopí.

Nástup nové éry ve vedení Německa může znamenat zářnou budoucnost pro reformu protikonopných zákonů v zemi. Někteří výrobci konopných produktů se dokonce domnívají, že tamější legalizace by mohla předznamenat právní změny v celé Evropské unii.

Po šestnácti letech s Angelou Merkelovou v čele státu se sociálním demokratům (SPD) podařilo na začátku října vůbec poprvé od roku 2002 porazit její Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Konzervativní CDU sice legalizaci konopí od počátku vetuje, ale stanovisko ostatních stran v Německém spolkovém sněmu není tak negativně vyhraněné.

Malé množství konopí pro osobní spotřebu se v Německu toleruje, ale zákon jej přesně nedefinuje. Každá spolková země ho proto specifikuje podle svého.

Vládu po volbách pravděpodobně utvoří „Semaforová koalice“ složená ze středolevé SPD, Strany zelených a liberální Svobodné demokratické stany (FDP). SPD ke konopí zatím definitivní postoj nezaujalo, ale přítomnost Zelených a FDP ve vedení země by zvýšila šanci na zrušení konopné prohibice. Faktem ovšem je, že vůbec poprvé od padesátých let bude kancléř potřebovat podporu alespoň tří stran k prosazení každého vládního rozhodnutí, což nemusí být vždy jednoduché.

Dominový efekt německé legalizace

Legalizace konopí v Německu by mohla ovlivnit i sousední země, domnívá se Deepak Anand, výkonný ředitel mezinárodní společnosti Materia zaměřené na výrobu produktů z léčebného konopí.

„Jsme přesvědčeni, že povolení rekreačního užívání v Německu by mohlo být tím prvním padajícím dílkem domina a tedy začátkem dominového efektu, který by měl dopad nejen na Německo, ale i na celou Evropskou unii,“ tvrdí.

Jelikož je léčebné konopí na předpis v Německu k dostání pouze v lékárnách, není pro občany snadno dostupné. Díky širší legalizaci by pro spoustu lidí padly zbytečné překážky k jeho získání.

„Domnívám se, že legalizace rekreačního konopí by znamenala konec omezení dostupných lékových forem,“ uvádí. „Každý by směl mít u sebe konopí v libovolné podobě, tedy včetně sušených palic, které se na trhu těší větší oblibě než konopné výtažky – lze je totiž zpracovat po svém,“ dodává.

Výzvy za německou legalizaci

Německo se od jeho uzákonění v roce 2017 řadí mezi největší trhy s léčebným konopím v Evropě. Poptávku přitom musí uspokojovat mezinárodní dodavatelé.

Německá asociace konopných firem Branchenverband Cannabiswirtschaft (BvCW) v prohlášení uvedla, že se k nim dováží konopí ze sedmnácti zemí, z toho devíti evropských.

Vzhledem k rostoucí poptávce bude podle Ananda důležitým faktorem, který bude hrát ve prospěch legalizace konopí pro rekreační účely, zejména ekonomický přínos zdanění.

Přítomnost Zelených a FDP ve vedení země by zvýšila šanci na zrušení konopné prohibice.

„Po pandemii koronaviru všechny spolkové země čelí značným finančním škrtům,“ dodává.

Jedna věc je ale uspokojit domácí poptávku, a věc druhá je nastavit pravidla ohledně přechovávání neboli jaký je maximální počet gramů, které u sebe každý může mít.

Malé množství konopí pro osobní spotřebu se v Německu toleruje, ale zákon jej přesně nedefinuje. Každá spolková země ho proto specifikuje podle svého. V Berlíně u sebe kupříkladu můžete přechovávat až patnáct gramů. Nejvyšší soud ovšem za malé množství označil sedm a půl gramu.

Vládní komisařka pro kontrolu návykových látek Daniela Ludwigová pro německý deník Redaktions Netzwerk Deutschland poznamenala, že dle jejího názoru by se celostátní hranice měla nastavit na šesti gramech. „Současný legislativní zmatek musí skončit!“ prohlásila rezolutně.

Takto se vyjádřila přibližně měsíc před volbami. Kromě toho také navrhovala, že by CDU mělo s ostatními stranami dospět ke kompromisu.

Zdroj: mugglehead.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!