Aktuální článek
Samoléčící se samopěstitelé 01

Samoléčící se samopěstitelé 01

  • Konopí z lékárny nestačí, a to z vícero důvodů.

Vzhledem k současně platné legislativě ohledně léčebného konopí je mnoho potřebných lidí odkázaných na samoléčbu, se kterou jde ruku v ruce i samopěstitelství. To vystavuje tyto pacienty nemalým rizikům. Podívejte se s námi, jak se žije jednomu z těchto nemocných, které nemůžeme jmenovat.

Jak bys popsal svůj vztah ke konopí?

Nebál bych se říci, že tráva mě drží naživu. Nebýt konopí, asi bych tu už nebyl. Kouřím ho denně a také si ho pro vlastní potřebu pěstuji.

Kdy a jak začaly tvoje trable se zdravím?

Vzpomínám si, že když mi bylo dvanáct, s kamarády jsme lítali někde venku, různě blbli a lezli po stromech. Tehdy jsem asi špatně doskočil, protože když jsem si po návratu domů lehnul k televizi, rozbolela mě kyčel. Bolest byla tak silná, že jsem se nemohl ani zvednout z křesla. A to byl vlastně začátek mých zdravotních potíží. Následně jsem strávil asi deset měsíců v nemocnici. Nejdříve tři měsíce na pozorování a pak další měsíce se závažím na noze. Do nemocnice se na mě jezdily dívat delegace a nikdo nevěděl, co se mnou mají dělat. Ve třinácti mě poslali na první operaci kyčle, při které jsem dostal do nohy šroub a dva dráty. Vynechal jsem celou sedmou třídu a jedna moje učitelka si celý další školní rok myslela, že jsem propadl. Na střední škole jsem měl pořád něco vyhozeného nebo nataženého. Na bolesti jsem si začal postupně zvykat a často jsem se kvůli nim nevyspal.

Hodně rád mám Blue Dream. Po této odrůdě se mi uleví, ale zároveň jsem aktivní a můžu pracovat.

Co na to říkali lékaři?

Chodil jsem k doktorovi, obvoďákovi, který mě bral za simulanta, protože v krevních testech mi nic nenašel. Po vojně mě poslal na ortopedii, a když jsem tam přišel, tak na mě ten doktor už od dveří volal, že to na důchod neuhraju. Po několika takových zážitcích se ti přestane chtít se někomu svěřovat se svými problémy. Snažil jsem se nějak fungovat, ale asi před deseti lety jsem byl už úplně vyřízenej. Na chodníku mě předbíhaly důchodkyně o berlích, a když se mi zánět dostal do kyčlí, nemohl jsem se ani posadit na záchod. Tou dobou jsem se od kamaráda dozvěděl, že můj obvoďák dostal infarkt. Zašel jsem si za novou lékařkou a ta mi diagnostikovala Bechtěrevovu chorobu.

Archiv pacienta

A jak se u tebe Bechtěrevova choroba projevuje?

Je to autoimunitní zánětlivé onemocnění. Bolesti se různě mění, ale bolí hlavně klouby. Představ si, že máš zanícený zub nebo podebraný nehet, ale záněty se ti tvoří v kloubech. Když se potřebuji ohnout, musím na kolena. Nedávno se mi záněty dostaly do krku a musel jsem si koupit zrcátko na kolo, aby mě nikdo nesrazil. Poslední dobou mě trápí i zánět duhovky. Doktoři mi vykapávají oči atropinem, u kterého se mi pak hrozně motá hlava.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 61, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!