Aktuální článek
Samoléčící se samopěstitelé 03

Samoléčící se samopěstitelé 03

  • O léčbě ulcerózní kolitidy domácí tinkturou.

Třicetiletý truhlář se od dětství potýká s ulcerózní kolitidou, vzácným autoimunitním onemocněním zažívacího traktu. Znovuobjevený zájem o vlastní zdraví ho přivedl před třemi lety ke konopné léčbě, která je až překvapivě účinná. O své zkušenosti se rozhodl podělit, jeho identitu však jako vždy držíme v utajení. Zákon je nemilosrdný a na pěstitele léčící se mimo systém oficiální léčby je pohlíženo jako na zločince.

Jak a kdy začaly vaše zdravotní potíže?

První vážnější zdravotní problémy se u mě objevily mezi jedenáctým a dvanáctým rokem. Tehdy mě trápily především úporné bolesti břicha, hlavy a časté průjmy. Nedařilo se mi přibrat na váze a ve dvanácti jsem vážil jen třicet osm kilogramů. Necelý rok mi lékařka předepisovala různé diety, které mi měly pomoci přibrat, ale nakonec jsem skončil na měsíc v nemocnici. Po diagnostickém kolečku mi předepsali Prednison (lék na potlačení imunity při zánětlivých onemocněních, pozn. redakce), po kterém jsem začal přibírat.

Lékaři doposud přesně netuší příčiny vzniku ulcerózní kolitidy, ale někde jsem se dočetl, že spouštěčem může být silné nervové vypětí. Moji rodiče se rozvedli, když jsem byl ještě hodně malý. Otec hodně pil a měl mě každých čtrnáct dnů ve střídavé péči. Tato situace na mě měla hodně silný vliv a neuměl jsem si s ní poradit. Domnívám se, že to hodně napomohlo rozvoji nemoci.

Doktoři mě chválí a mají radost, že jejich léčba zabírá, a já jim tajím skutečnou příčinu.

Po pobytu v nemocnici se můj zdravotní stav ustálil a až do dvaceti let jsem na sobě nepozoroval žádné větší projevy nemoci. Nicméně se mi zdraví začalo opět zhoršovat a ve čtyřiadvaceti jsem polykal osm prášků denně. Bral jsem léky i na potíže způsobené ostatními léky, aby se jejich účinky vykompenzovaly.

Jak jste objevil léčivou sílu konopí?

Onemocnění postihuje především játra a ta podle mnohých souvisí i s duševní kondicí člověka. Zjistil jsem, že když se hodně stresuji, příznaky se mi podstatně zhorší. Nejdříve jsem změnil stravu a vysadil léky. Po letech jsem měl pocit, že mi více ubližují, než pomáhají. Stále častěji se dostavovaly jejich vedlejší účinky a celkově jsem nabyl dojmu, že jich tělo má dost. Dále se přidaly potíže se spánkem, které se zhoršovaly spolu se stavem mých jater.

Ilu: Lucie Bax
Ilu: Lucie Bax

Po radikální změně jsem se sice cítil lépe, problémy se střevy ustoupily, ale stav mých jater se stále nelepšil. Hledal jsem proto další cesty ke zdraví. Před několika lety jsem svému příteli, který je upoután na invalidní vozík, vyprávěl o svých potížích. Vozíčkáři mívají často potíže se zažívacím traktem a on mi poradil vyzkoušet konopí, se kterým měl dobré zkušenosti. Věděl jsem ale, že konzumace konopí kouřením na mě nemá příliš dobré účinky. Hledal jsem proto alternativní způsoby užívání. Nakonec se mi nejlépe osvědčila léčba lektvarem z tinktury, kterou si sám vyrábím. Tinkturu na alkoholové bázi zaliji vroucí vodou a výsledný lektvar vypiji.

Jak na vás tinktura účinkuje?

Po požití lektvaru je nástup téměř okamžitý a jeho účinky cítím až dvacet čtyři hodin po požití. Po zhruba čtyřiceti minutách cítím, jako by se mi roztáhly plíce, a snadněji se mi dýchá. Někdy mívám pocit, že „dýchám“ pozitivní energii. Dochází u mě nejen k duševnímu zklidnění, ale téměř okamžitě ustupuje i úporné svědění kůže, které mě trápí neustále. Často kvůli němu v noci nespím. Při potížích s játry se do těla totiž vyplavuje bilirubin a jeho zvýšená koncentrace v těle způsobuje svědivost pokožky. Také se mi zlepší zažívání a ustoupí bolesti břicha.

Jak často musíte tinkturu užívat?

Na konopí si cením, že ani po několika letech u sebe nepozoruji vznik jakékoli závislosti či potřebu zvyšovat dávkování. Spím-li špatně tři až čtyři noci po sobě, teprve poté se uchýlím ke konopí. Na začátku jsem užíval lektvar až třikrát týdně, ale poslední dobou mi stačí udržovací dávka jednou týdně o víkendu.

Účinky tinktury si vyzkoušel jeden můj známý s Alzheimerovou nemocí, který si mi stěžoval na silné bolesti nohou. Vzhledem k jeho pokročilejšímu věku vyzkoušel nižší dávkování a byl příjemně překvapený. Očekával prý, že bude po požití tinktury pod vlivem, ale podle svých slov nic necítil, zato se překvapivě dobře vyspal.

Jak postupujete při výrobě tinktury?

Konopí nejprve naložím do francovky, která obsahuje šedesát procent etanolu. Po sklizni kořeny rostliny proplachuji horkou vodu a palice slabým proudem vody o pokojové teplotě. Následně ještě „syrové“ palice vložím do demižonu a zaliji francovkou. Celou směs maceruji v temnu a chladu, ale ne v lednici. Pro přípravu lektvaru odliji panáka tinktury a zaliji ho do hrnku horkou vodou. Někdy přidám i med pro zjemnění chuti.

Po zhruba čtyřiceti minutách cítím, jako by se mi roztáhly plíce, a snadněji se mi dýchá. Někdy mívám pocit, že „dýchám“ pozitivní energii.

Zaujalo mě, že k výrobě tinktury používáte alkohol, který na játra může působit. Proč jste zvolil právě tento postup?

Domnívám se, že při zalití horkou vodou část alkoholu vyprchá a množství, které takto vypiji, nemá na játra příliš vliv. Zkoušel jsem různé jiné varianty, jako například vaření v mléce, ale nikdy se mi nepodařilo dosáhnout stejného účinku jako s alkoholem. Navíc jsem měl při použití tuků či cukru víc negativních účinků a těžko se mi odhadovalo dávkování. Několikrát jsem měl po konopném mléce halucinace. Stejně jako u kouření konopí mi výsledný stav příliš neseděl a někdy se dokonce i zhoršily potíže se spánkem. Při použití tinktury je stav vždy stejný a účinek zaručený, což je pro mě velmi důležité.

Z jakého konopí tinkturu vyrábíte a podle čeho vybíráte odrůdy?

Každý rok si vypěstuji ve skleníku tři venkovní rostliny a na konci sezóny zpracuji materiál ve třech pětilitrových demižonech. Zatím mám za sebou dvě sezóny. Potíž při výběru odrůd je v tom, že recenze konopných odrůd dělají především kuřáci, ale na mě mají mnohdy odlišný účinek. Osobně vyhledávám odrůdy s vysokým obsahem CBD i THC. Já vlastně ani nedokážu přesně rozpoznat, který z přítomných kanabinoidů mi přináší úlevu. Myslím, že se doplňují.

Svěřil jste se o samoléčbě vašim lékařům?

Jsem delší dobu na seznamu žadatelů na transplantaci jater, takže bych měl dodržovat doporučení lékařů. Mám důvod si myslet, že kdyby se dozvěděli, že neužívám jimi předepsané léky, ale konopí, ze seznamu čekatelů by mě vyškrtli. Paradoxní na celé situaci je to, že podle testů z minulého týdne se moje výsledky zlepšily. Laboratorní testy ukazují, že zánět ve střevech zcela zmizel, jaterní a zánětlivé hodnoty se zlepšily. Doktoři mě chválí a mají radost, že jejich léčba zabírá, a já jim tajím skutečnou příčinu.

Takové zlepšení nastalo po dvou letech konopné léčby?

Užívám i další léčivé bylinky, jako například ostropestřec na podporu jater. Hodně mi prospěla celková změna životního stylu, ale hlavní zásluhu na zlepšení mého stavu má konopí. Obávám se ale, že lékaři o konopí neradi slyší. Myslím si, že se mnozí z nich ostýchají doporučit konopí, které je skoro zdarma, když jsou dlouhá léta vychováváni k předepisování léků, které stojí nemalé peníze.

Pokud byste měl možnost obstarávat si konopí na recept z lékárny, byla by to pro vás alternativa k jeho pěstování?

Ano, hlavně pokud by se jednalo o lék hrazený pojišťovnou. Já si sice mohu konopí sám vypěstovat, ale je spousta potřebných, kteří takové možnosti nemají. Navíc je to vzhledem k zákonům tohoto státu velmi riskantní. Již několikrát jsem měl v zahradě nezvanou návštěvu a obávám se, že by to do budoucna mohl být problém. Legální a dostupné možnosti, jak si obstarat konopí, bych jistě uvítal.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!