Aktuální článek
Samoléčící se samopěstitelé 07: Hererem proti depresím

Samoléčící se samopěstitelé 07: Hererem proti depresím

  • Konopí a antidepresiva na vlastní zodpovědnost.

V našem seriálu rozhovorů s lidmi, kteří se vymykají přísně nastavenému systému oficiální konopné léčby a jsou tak nuceni se o své zdraví starat sami a v rozporu se zákonem, se snažíme poukázat na opravdu široké spektrum potíží, na něž zabírá konopí. Příběh pěstitele léčícího se zároveň antidepresivy jistě patří k těm kontroverznějším – jeho léčba však probíhá pod dohledem specializovaného lékaře.

Jak ses dostal ke konopí? Začalo to rekreací, nebo přímo léčbou?

Moje první setkání s konopím proběhlo takříkajíc na dálku. Bylo mi zhruba šestnáct a s kamarádem jsme fascinovaně hltali jeden z dokumentů Heleny Třeštíkové. Jmenoval se Když musíš, tak musíš? a utkvěl mi dodnes v živé paměti, protože velmi neobvyklým způsobem popisoval život narkomanů. Specificky si vybavuji legendární scénu s „teplým, ale líným perníkem přímo do žíly“, která na mě měla náležitě odstrašující efekt. V kontrastu s tím na mě pozitivně zapůsobila část dokumentu o kuřácích konopí. Vypadali zajímavě a jejich počínání připomínalo tradiční čajové rituály. 

Když mi o několik týdnů později na lyžařském zájezdu někdo nabídl jointa, neváhal jsem a ochutnal. Někteří lidé popisují první zážitky s konopím jako nepříjemné, ale já jsem od první chvíle cítil, že je to pro mě to pravé.

Na jaké potíže konopí užíváš dnes?

Konopí mě již spousty let provází doslova na každém kroku. Není pro mě jen lékem na různé neduhy těla, ale i společníkem na cestě životem. Při ranním vstávání rychle zahání chmury a den začínám s dobrou náladou. Při mém kreativním povolání mi přináší inspiraci a pomáhá mi se soustředit. Konopí zvyšuje moje přirozeně nízkou chuť k jídlu a díky tomu je pro mě snazší dodržovat správnou životosprávu. Samozřejmě si užívám i příjemnou relaxaci, kterou mi přináší po náročném dni. 

Po rodičích jsem podědil sklony k depresím, se kterými zápasím již od rané puberty. Od té doby jsem s menším či větším úspěchem navštěvoval různé odborníky a střídal léky. Skutečný průlom pro mé dušení zdraví však nastal zhruba před pěti lety, kdy jsem narazil na výborného psychiatra, který o mě pečuje dodnes. Tomu se mohu svěřit i o svém užívání konopí a on je jako jeden z mála ochotný brát tento fakt při léčbě v potaz.

Jsem zastáncem střídání různých odrůd během dne s ohledem na potřeby pacienta. Při užívání pouze jedné odrůdy vzniká rychle tolerance na léčebné efekty. 

Kombinace s antidepresivy se vyloženě nedoporučuje. Jak si vysvětluješ, že tobě to dělá dobře?

Je klidně možné, že jsem šťastnou výjimkou. Osobně si to ale nemyslím. Za svůj život jsem užíval několik typů antidepresiv, která působila různými mechanismy. Pro mě však mají všechny jeden společný efekt, a to takový, že způsobují jisté odosobnění a zplošťují emoce. Člověk se po nich cítí jako dobře naprogramovaný robot. Konopí mi umožňuje více naslouchat vlastním myšlenkám a prožívat přítomnost. Díky tomu nejsou pro mě tyto vedlejší účinky antidepresiv tak nepříjemné. 

Jistě je důležitým aspektem i to, že jsem byl silným kuřákem konopí ještě před nasazením antidepresiv, která beru v současnosti (SSRI), ale neprožíval jsem žádné negativní stavy spojené přímo s jeho užíváním. Laicky řečeno se mi téměř nestává, že bych se „přehulil“. Přesto jsem v prvních měsících užívání nových léků konopí vždy vysadil a vracel se k němu pomalu, abych věděl, jaké bude mít účinky. 

Co na tvou samoléčbu říkají lékaři?

Můj psychiatr je špičkový odborník a já s ním o svém užívání konopí mluvím otevřeně. Rozhodně nemohu tvrdit, že by z té kombinace byl dvakrát nadšený nebo ji dokonce doporučoval. Naopak mě velmi často od užívání konopí odrazuje. Nicméně jako opravdový specialista ví, které léky lze s konopím užívat pravděpodobně bezpečněji. Zdůrazňuji pravděpodobně, protože na toto téma neexistuje mnoho vědeckých výzkumů. V tomto případě jednám pouze na vlastní zodpovědnost.

V tvém případě asi nemá cenu zkoušet žádat o léčebné konopí na předpis, pokud nespadáš do zákonem daných indikací…. 

Nedávno jsem se ocitl v paradoxní situaci. U očního lékaře mi diagnostikovali zelený zákal, který do indikací teoreticky spadá. Na druhé straně jako psychiatrický pacient si nejsem jistý, zda mám na léčebné konopí nárok. Prozatím jsem se rozhodl pokusit se sehnat recept i navzdory této kontraindikaci. Zatím jsem navštívil asi tři různé oční lékaře, kteří mi dali najevo absolutní nezájem konopí předepisovat. Zajímavá byla situace, kdy mi byla jednou lékařkou po prvním měření nabídnuta klasická léčba očními kapkami. Zeptal jsem se paní doktorky na alternativu léčebného konopí. Na to zareagovala tak, že mi oči zkontrolovala podruhé a konstatovala, že to zase tak hrozné není. Konopí je zjevně tak léčivé, že ho v některých případech stačí pouze zmínit. 

Systém léčebného konopí má ještě co dohánět. Osobně si myslím, že by se měly podmínky pro předepisování léčebného konopí znatelně uvolnit. Podle mého názoru by dostatečnou indikací pro předpis měl být zájem pacienta. 

Jaké jsou tvé oblíbené léčebné odrůdy a proč?

Je jich tolik a nejraději bych je vyzkoušel všechny. Nicméně obzvlášť mi chutná konopí se štiplavou vůní a ostrou chutí. Rád mám i výrazné zemité hašišové tóny. Dnes velmi populární sladké „dezertní“ odrůdy mě tolik neoslovují. Kdybych musel jmenovat pouze jedinou, pak by to byla asi odrůda Jack Herer. Jednak z určité nostalgie po mládí a starých časech trávy pašované z Amsterodamu, ale také pro svůj jedinečný léčebný účinek. Rád bych dodal, že jsem zastáncem střídání různých odrůd během dne s ohledem na potřeby pacienta. Při užívání pouze jedné odrůdy vzniká rychle tolerance na léčebné efekty. 

Jak vlastně pěstuješ? 

Řadu let jsem pěstoval na různých zahradách, ale poslední dobou je udávání stále častější, a tak jsem s venkovním pěstováním přestal. Konopí pro svoje léčebné účely pěstuji indoor a nejraději v doma vyrobeném substrátu bez použití kupovaných hnojiv. Je škoda, že mnoho pěstitelů si myslí, že indoorové pěstování je nemožné bez složitých technologií a umělých hnojiv.

Zjevně jsi zkušený pěstitel. Měl bys nějaké pěstitelské moudro pro naše čtenáře?

Měl bych jen jednu obecnější radu, která je spíše apelem pro každého, kdo konopí pěstuje nebo užívá. O svobodu této rostliny se musíme postarat sami a nikdo to za nás neudělá. Proto bych chtěl každého poprosit, aby se snažil přemýšlet, jak by mohl přispět k lepší budoucnosti pro konopnou komunitu. Je-li to jen trochu možné, mluvte před ostatními o konopí otevřeně a bez předsudků. Šiřte osvětu. Z pohodlí domova od zapáleného jointa by se totiž mohlo zdát, že se nás represe netýká, ale to je velký omyl. Ve vězení může skončit skutečně každý, kdo má s touto krásnou bylinou cokoliv do činění. To považuji za donebevolající nespravedlnost, která se musí změnit!

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!