Aktuální článek
Severní Makedonie se chystá legalizovat konopí

Severní Makedonie se chystá legalizovat konopí

  • Makedonský premiér Zoran Zaev se v pátek 20. listopadu nechal slyšet, že jeho země jako vůbec první na Balkáně uvažuje, že legalizuje konopí pro rekreační účely. Vláda momentálně zvažuje, jestli se inspiruje Amsterdamem.

Podle ministerského předsedy Zaeva se představitelé Severní Makedonie rozmýšlí, zdali by měli v kavárnách a nemocnicích v hlavním městě Skopje povolit rekreační užívání konopí. Legalizace by se týkala také center makedonského cestovního ruchu, jako je například jezerní město Ochrid.

„Plán je takový, že by se konopí mohlo užívat ve všech zavedených i nových kavárnách. Výjimkou by nebyla ani místa, která často navštěvují turisté, a to včetně Skopje. Nutností by samozřejmě bylo ventilovat vzduch v místnosti, prokázat původ konopí a tak dále,“ uvedl Zaev pro zpravodajský kanál Deutsche Welle.

Dále dodal, že pokud by k legalizaci došlo, vláda by po vzoru nizozemského Amsterdamu zavedla také určitá přísná omezení.

Ekonomický přínos

Premiér přiznal, že si nový zákon představují jako součást plánovaného balíčku opatření, která by po dopadu koronavirové krize měla zlepšit hospodářskou situaci v zemi.

Během posledních dvou let Zaev sliboval, že na téma povolení konopí proběhne veřejná diskuze. Nyní proto upozorňuje, že jeho sociálně demokratická vláda zatím nedospěla k žádným závěrům. Pokud by většina obyvatel legalizaci oponovala, ministerský předseda tvrdí, že mu nedělá problém zákon smést ze stolu.

Plán je takový, že by se konopí mohlo užívat ve všech zavedených i nových kavárnách.

Od roku 2016 se v Severní Makedonii smí v lékárnách prodávat léčebné konopí. Tehdy byla ještě u moci pravicová strana VMRO DPMNE.

Přestože tehdy ve státě vzniknul legální konopný průmysl, nové regule se záhy staly terčem kritiky ze strany prokonopných neziskových organizací, které poukazovaly na to, že zákon zvýhodňuje velké investory na úkor malých podnikatelů, kteří pomalu ani neměli příležitost se na trhu prosadit.

Makedonská vláda ke všemu konopí stále nedekriminalizovala.

Den před premiérovým vystoupením se ministr spravedlnosti Bojan Maricic vyjádřil, že je podle něj dobře, že veřejnost začíná uvažovat i o úplné dekriminalizaci této rostliny. Jedná se totiž o téma, díky němuž by odborníci a neziskové organizace měli nalézt společnou řeč.

Nutností by samozřejmě bylo ventilovat vzduch v místnosti, prokázat původ konopí a tak dále.

„Když se nám podaří prosadit správná opatření, bude z toho těžit celá země. Proto se musíme zaměřit na vytvoření regulací pro trh s konopím, snížení kriminality a možné ekonomické přínosy především pro cestovní ruch a zdravotnický sektor,“ zmínil Maricic.

Diskuse v Chorvatsku

Před několika měsíci se na Balkáně k navržení prvního legalizačního zákona odhodlalo i Chorvatsko, které uvažuje o povolení jak léčebného, tak rekreačního konopí. Návrh je nyní ve fázi veřejné diskuze.

Zdroj: North Macedonia Moves to Make Recreational Marijuana Use Legal

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!