Aktuální článek
Shiskaberry: Předpisová indika

Shiskaberry: Předpisová indika

Redakce
  • Předpisová kalifornská indika od Barney’s Farm.

Kolekce kalifornských genetik od Barney’s Farm nyní čítá třináct odrůd a takřka čistá indika Shiskaberry je jednou z nich. Náš pěstitel přezdívaný Doktor si ji jakožto milovník indik nemohl nechat ujít! Samozřejmě po ní nesáhnul naslepo – věděl, že byla šlechtěna po mnoho let a že je za ní spousta práce, takže byl notně zvědavý na výsledek.

Z matčiny strany se jedná o starou známou ovocnou klasiku Blueberry. Otec Shiskaberry přispěl do genofondu svou robustností a spolehlivostí, neboť jde o oldschoolovou původní odrůdu Afghani.

Jejich zkřížením vznikla mocná indika s docela krátkou dobou květu v indooru – sedm až osm týdnů. Venku se jí daří taky dobře, protože finišuje už ve třetím až čtvrtém týdnu září.

Výhodou pro pěstování uvnitř i venku je její odolnost vůči plísním, která je na škále od 1 do 5 hodnocena jako 4, tedy velmi dobrá. I když je spíše nižšího vzrůstu, díky dlouhé vegetační době vyroste do dobrých rozměrů.

Další silnou stránkou je její intenzivní odér – sladce zemitý a borůvkový. Účinek je relaxační.

Ultrakompaktní keř

Podle Barney’s Farm se Shiskaberry pěstuje v indooru velmi snadno, úroveň obtížnosti 1, tedy kategorie „brnkačka“, jak by asi řekli v Kalifornii, kdyby uměli česky.

Jak se dalo očekávat, obě vysetá semínka vyklíčila rychlostí blesku a během tří dní rostlinky vyrazily nad povrch substrátu. Vzhledem k tomu, že se jedná o 80procentní indiku, jim dal Doktor pět týdnů růstu, což bylo opravdu potřeba. Jednotlivá patra větví totiž rostla hodně natěsno a z kytek vznikaly ultrakompaktní keře s temně zeleným listovím. Jak Doktor poznamenal do deníku: „Vůbec skrze ně není vidět, ani milimetr, je to samá větev, samý list!“

Zemitě borůvková vůně se sladce medovými tóny tvoří uhrančivou kombinaci.

Na konci období růstu zapsal: „Obě se jeví jako uniformní, plnokrevné indiky s nižším vzrůstem (29 a 33 cm). Ale díky tomu, že se budou dál natahovat i během kvetení, se dostane dost světla i na boční větve a vzniknou tam hezké palice. Abych podpořil tvorbu květů, sundal jsem pár velkých listů, co stínily. Samozřejmě jen decentně, protože obsahují spoustu živin, které by pak rostlinám chyběly v energetickém rozpočtu.“

Senzační vůně

Během prvních čtyř týdnů kvetení se vskutku oba exempláře Shiskaberry krásně vytahovaly, takže vznikla otevřenější struktura a na větvích bujně vyrazily květy. Během následujících týdnů z nich vznikly typicky indikové, baňaté palice, které jen dále kynuly a nalévaly se pryskyřicí. Kalichy i okvětní lístky – i ty větší – se hustě zaplnily trichomy.

Byla to fascinující podívaná. Doktor si zapsal do pěstebního deníku: „Tomu říkám prvotřídní indika v ryzí podobě! Jsou krásné na pohled, ale ještě lepší je si k nim přičichnout – ta vůně je prostě úžasná… jako kdybyste sbírali borůvky na lesní mýtině, bylo po dešti, svítilo slunce a z vlhké lesní půdy stoupalo do vzduchu zemitě kořeněné aroma, které se mísí se sladkokyselostí borůvek a z toho vzniká sytý, hutný, lesně-ovocný odér.“

Šišky jako žula

Po přesně 56 dnech, což je maximální doba květu dle katalogu Barney’s Farm, byly obě Shisky plně zralé a připravené ke sklizni. „Tak vypasené borůvky jsem ještě neviděl,“ uchechtával se Doktor. Jedna kytka měla 59 a druhá dokonce 72 centimetrů, jelikož se více vytáhla.

Doktor komentuje: „Vzrůstem jsou nevelké, ale palice mají enormně hutné – jsou jako žula!“ Do buketu po vysušení přibyly sladké medové tóny, které společně se zemitými a borůvkovými vůněmi vytvořily uhrančivou kombinaci.

Vyklidněný Buddha

První zkouška proběhla ve vaporizéru Mighty. Doktor nasál výpar Shiskaberry a prohlásil: „Moje chuťové buňky hlásí kořeněnou, sladce borůvkovou chuť! Je intenzivní a pořád ji cítím na patře… Fakt lahůdka!“

Léčebné účinky pak vyhodnotil jako silně relaxační – okamžitě pocítil uvolnění ve svalech a po celém těle.

Po dvou hodinách kontemplace na velkém pohodlném polštáři vypadal jako šedovlasý Buddha, jenž si tam hoví s klidem velryby.

Jeho závěr zněl: „Shiskaberry je vážně šampión, prostě předpisová indika! Vede si skvěle po všech směrech, báječně roste i kvete, má parádní aroma a uklidní člověka na těle i na duchu. Do téhle kytky jsem se navždy zamiloval!“

Data o pěstování

Genetika Shiskaberry (Blueberry x Afghani)
Fáze růstu pět týdnů (po vyklíčení)
Fáze květu 56 dní / obecně 49–56
Médium substrát Plagron Grow Mix, 11litrové květináče
pH 6,2–6,6
EC 1,2–1,8 mS
Osvětlení až 12 x SANlight S4W = 1680 W
Teplota 19–28 °C
Vlhkost vzduchu 40–60 %
Zavlažování ručně
Hnojiva Organic Bloom Liquid od Green Buzz Liquids
Stimulátory/doplňky Living Organics, More Roots, Humin Säure Plus, Big Fruits, Fast Buds a Clean Fruits od Green Buzz Liquids
Prevence CleanLight Pro (prevence plísně)
Výška 59 + 72 cm
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!